Ministr kontroverzního ministerstva pro menšiny založil agenturu pro sociální začleňování nepřizpůsobivých, která by měla zaměstnat dalších 120 úředníků a spolknout stovky milionů ročně. Agentura, která má regionům pomoci integrovat nepřizpůsobivé komunity do společnosti, by měla mít od roku 2011 celostátní působnost.

„Je to vlastně plánované jako takové malé ministerstvo,“ vysvětlil Kocáb status agentury. Ta by měla řešit pouze problémy sociálně vyloučených občanů, ale nejen Romů. Samotné ministerstvo pro menšiny by se pak mělo starat třeba o romskou problematiku z etnického hlediska, rovné příležitosti nebo zdravotně handicapované.

Agenturu zřídila loni bývalá vláda, zatím její zaměstnanci pracují ve 12 městech a regionech. Podle původních plánů tvůrců agentury měly na integraci Romů směřovat až miliardy korun, zejména z prostředků EU.

Poradce proti lichvě

Koncepce agentury, kterou chce Kocáb předložit vládě v září, prý bude pomáhat řešit také problém lichvy. „Musíme na to jít přes zvyšování povědomí, osvěty, to znamená například bezplatné poradenství,“ uvedl. Co tím sleduje? Asi to, že nevzdělaní Romové skočí na špek každému podvodníkovi a sami si nedokáží spočítat, že půjčí-li jim lichvář tisíc korun na 50 % úrok, za měsíc mu musí zaplatit 1500 korun. A další měsíc už neplatí 50 % z tisícovky, ale z 1500. Holt tři třídy na tuhle matiku zkrátka nestačí. Z původní tisícovky je tak do roka pěkný balík a my musíme platit další, aby jim to poradce mohl vysvětlit. Problém je ale i v tom, že tohle etnikum nedokáže domyslet dál než týden dopředu, takže uvažovat o tom, co bude za půl roku, je pro ně stejné, jako kdybychom uvažovali o dluzích svých vnoučat. A tohle jim pan Kocáb asi do hlavy nenatluče, i kdyby založil deset ministerstev.

Pryč s lákavou reklamou

Kvůli naivitě Romů by chtěl Kocáb omezit reklamu na různé spotřebitelské úvěry s vysokým úrokem. Návrh na větší postihování lichvářů by podpořili i lidovci, řekl v ČT náměstek ministra práce a sociálních věcí Marián Hošek, což je určitě dobrý počin, jen být skutečně důsledný.

Protinázor

Velká bojovnice za práva bílé většiny je senátorka a starostka ostravského obvodu Mariánské Hory a Hulvák Liana Janáčková (SSO). Ta považuje bezplatné právní poradenství za protežováním určité skupiny obyvatelstva. Podobné návrhy tak prý přispívají k růstu extremistických hnutí. V tom má určitě pravdu. Nechtěli byste mít právníka zdarma? Minimální taxa pro bílého pracujícího je totiž 2000 korun za hodinu.

Jak změnit nepřizpůsobivé Romy na přizpůsobivé Evropany? Máte nějaký nápad?

Reklama