Bývalá velká čtenářka s nickem kobližka se nám s ostudou k něčemu přiznává. Ale já myslím, že ta ostuda zas tak velká není. )) Přečtěte si další, pěkný tematický příspěvek.

JÁ, BÝVALÁ VELKÁ ČTENÁŘKA...
A s ostudou musím říci, že s nástupem internetu, jsem trošku ochabla, i když pořád čtu. Knížky jsou opravdu moji přátelé. Mám jich pár,ke kterým se vracím a čtu od samého začátku se stejným napětím jako kdysi. Těch opravdových přátel mám taky jenom pár,ale je na ně spolehnutí. Jako na moje knížky.

Jedna mě provází od mého mládí a podle toho taky vypadá, ale spolehlivě mě dostane z mých smutků....ne,není to žádná od B.Němcové. Tu jsem hodně čítávala v dětství a vůbec ne povinně. Jen do té Babičky jsem se musela trochu přinutit. Jenže vysvětlujte ztřeštěné holce, že to je krásná knížka......ale na její filmové zpracování s paní Kurandovou nedám dopustit. Věřítě, že i po tolika letech a tolika zhlédnutí mě pokaždé dojímá scéna,kdy se babička loučí s Barunkou?Ale jinak jsem milovala povídky,třeba Divá Bára,V zámku a podzámčí,Rozárka,Chýše pod horami,a Karla. Mě nemusel nikdo do čtení nutit, spíš mě maminka odháněla pozdě večer,když zjistila, že si ještě čtu pod peřinou. Chodila jsem do knihovny tak 1x týdně a knížky prostě hltala. Byl to můj svět.

Nevím,jaká byla B.Němcová,to se dnes můžeme už jenom dohadovat,ale že to byla statečná a silná ženská se všemi lidskými slabostmi,je víc než jisté.

Pěkný den s knížkou, nebo i bez
přeje všem kobližka.

Pozn. red: Text nebyl redakčně upraven

______________

Na druhou stranu je zase dobře, že svět jde kupředu a vymyslel třeba televizor, ve kterém se na krásná díla Boženy Němcové můžeme podívat i obrazově. A na počítači i opakovaně :))
Takové loučení s Barunkou, které vzpomínáte, to je neskutečně silná scéna.
Děkuji za váš pěkný příspěvek
Saša

Téma dnešního dne 20 ledna: Božena Němcová

 • Máte rády tuto spisovatelku?
 • Ztotožňujete se s jejími názory?
  (rovnoprávnost žen a mužů, stejný podíl na výchově dětí, svoboda myšlení, možnost volby ad.)
 • Četly jste v dětství její knihy?
 • Líbí se vám kniha Babička?
 • A co její nesmrtelné pohádky?
 • Myslíte, že dnešní děti čtou knihy Boženy Němcové?
 • Zastáváte názor, že Božena Němcová byla průkopnicí feminismu?
 • Myslíte, že by byla tato spisovatelka v dnešní době úspěšnou političkou?
 • Líbí se vám filmy natočené na základě jejích předloh?

Vše o spisovatelce Boženě Němcové a i o vašem vztahu k její literatuře pište na redakční e.mail: redakce@zena-in.cz

Jedna z pisatelek ode mě obdrží takový malinko zvláštní dárek – samozřejmě knižní ))
A to knihu autora E. A. Longena: Můj přítel Jaroslav Hašek

hasek

A u druhé si přihřeju polívčičku. Posílám knihu, která mi vyšla před necelým rokem. Je o zpěvačce Zorce Kohoutové a jejím tragickém dětství nebo třeba i vzpomínkách na Jana Wericha, Natašu Gollovou, Karla Valdaufa ad. Nevybouřené mládí Zorky Kohoutové.

zorka

Tak pište - pište a přidejte se společně se mnou do „klubu spisovatelek“ :)

Reklama