Doby, kdy celoplošné koberce ode zdi ke zdi byly velkou módou, jsou už pryč. Dnes se dává přednost spíš kobercům kusovým, které slouží jako doplněk interiéru a nechávají vyniknout kráse podlahy.

kusový

Ale jak se říká, proti gustu... Kdo potřebuje zateplit prostor, ale nechce zbytečně investovat, volí spíš koberec celoplošný.

koberec patchwork

Výběr barev a vzorů je dostatečný, přitom ceny začínají nad stokorunou za metr.

Pozorně si všímejte, jestli jsou uvedené ceny za metr čtvereční, za běžný metr nebo za kus. Celoplošné koberce se většinou prodávají ve tří-, čtyř- a pětimetrových šířích. Přesvědčte se, jestli se dá koberec uříznout i proti smyčce. Proč? Možná můžete koupit místo pěti metrů z třímetrové role tři metry z pětimetrové a ušetřit. Chce to jen dát si práci s plánkem místnosti, do které chcete koberec pořídit.

Jaký koberec do jaké místnosti?

Do předsíně

Přímo za dveře jsou nejvhodnější tzv. čisticí zóny, na kterých spolehlivě zbavíte boty venkovní nečistoty. Vhodné jsou koberce s protiskluzovou spodní stranou a povrchy z umělého vlákna, speciálně testované pro zátěžové prostory.

Do jídelny a obývacího pokoje.

Tyto prostory jsou nejfrekventovanější a zároveň nejreprezentativnější, takže tomu byste měly podřídit  kvalitu a vzhled koberce. Ten by měl být nejodvážnější, nejtrvanlivější a zároveň nejodolnější. Kde jinde se vám „podaří“ do něj zašlápnout kousky jídla nebo rozlít sklenku červeného?

Do dětského pokoje.

Vhodné jsou kusové koberce z přírodních materiálů, které se dají prát v pračce. Mohou být hladké, s vlasem nebo utkané ze zbytků látek, jejich údržba by měla být jednoduchá a zároveň by měly hřát.

Do ložnice

Ten nejměkčí, nejjemnější a nejkrásnější. Ložnice je nejméně namáhaným prostorem v bytě, takže ani luxusní vlněný koberec by tu nemusel přijít k úhoně.

Do koupelny

Hebký kusový koberec s dlouhou smyčkou. Samozřejmostí by měla být spodní protiskluzová strana, která vás na kluzkých dlaždicích ochrání před úrazem. Tyto speciální koupelnové koberce jsou odolné proti vlhkosti a smí se prát v pračce.

A na závěr něco pro fajnšmekry:

Perské ručně vázané koberce z vlny tibetských koz nebo novozélandských ovcí jsou víc než jen teplo pod nohama. Každý kus je originál s bohatou historickou tradicí a můžete si být jisti, že vydrží i dalším generacím.

Ilustrační foto: Caroli

Reklama