• Pokud si jím chcete zkrášlit prostor před postelí v ložnici, kde bude plnit především dekorativní funkci, volte raději designový model s vyšším vlasem a hustotou.
  • Hledáte koberec do dětského pokoje? Jistě uvítáte, když bude tlumit hluk, otřesy a dupot dětských nohou. Děti také tráví mnoho času hraním na zemi, proto je celoplošný koberec vhodný i z důvodu tepelné izolace, aby děti nezábly nohy.

5b2cade324168obrazek.jpg

  • Do obývacího pokoje volte koberce, které jsou praktické a ledasco vydrží. „Koberce se smyčkovým vlasem jsou jednodušší na údržbu, ale ne vždy jsou tak příjemné a útulné jako ty kusové s dlouhým vlasem. Pamatujte, že čím vyšší je počet vláken na metr čtvereční, tím je vyšší odolnost proti oděru,“ radí Renata Stuchlíková, odbornice na podlahové krytiny z Koberce Trend.
  • V kuchyni, například pod jídelním stolem, oceníte koberce s hladkým, nejlépe bavlněným povrchem. Ty můžete snadno vysát nebo vyklepat.
  • Koupelna by měla mít kobereček s protiskluzovou úpravou na spodní straně. Vhodné jsou s krátkým, ale hustým vlasem. Ten je hřejivý a velmi příjemný na dotyk. Tělo tak po koupeli ihned neprochladne.

5b2cb1d66391cobrazek.jpg

5b295fc484e92image.jpg Jaký materiál zvolit?

Z hlediska materiálu máte na výběr z umělých či přírodních vláken. U celoplošných koberců vede nylon, který je velmi praktický a co do použití nesmrtelný. Často se používá také polypropylen, který může být v porovnání s nylonem cenově výhodnější a zároveň splňuje atributy kvality a komfortu. Nylonové i polypropylenové koberce se využívají spíše v celé ploše a v místnostech, které jsou hodně používány.

Za krásné a moderní kousky z přírodních materiálů zaplatíte relativně více peněz, ale zase jde o bytovou investici. Nejčastěji se vyrábí ze sisalu, mořské trávy, kokosových vláken, hedvábí nebo vlny, která je vrcholem luxusu. Přírodní vlněné koberce mají tendenci vypuzovat nečistoty na kraj vlákna, kde ji snáze vyluxujete.

5b29612c81d62image.jpgFoto: Shutterstock.com, Ikea, Kika

Líbí se vám koberce v místnostech?