„Ko nakamel o kamiben?“
Nevíte, co ta slova znamenají?
Přeloženo z romštiny: „Komu vadí láska?“

Motto nového českého filmu Indián a sestřička, který má dnes 13. dubna premiéru, vysvětluje vše. Hlavními hrdiny příběhu jsou "indián" Franta a zdravotní sestra Marie. On je bílý, ona Romka. Problém v Čechách více než aktuální. Každý vyrůstal v jiné mentalitě, spojuje je jen láska.

Příběh Romea a Julie v českém podání však od začátku trochu skřípe. Divák se v ději postupně stále více ztrácí. Jakoby tvůrci měli pocit, že k dobrému filmu stačí mít jen dobrý námět. Ale právě na snímku Indián a sestřička se ukazuje, že kvalita závisí i na ztvárnění hlavních herců, propracovaných dialozích a vše určující kameře, která diváka příběhem vede.  

Marie potkává Frantu ve chvíli, kdy on si se svými kamarády hraje na indiány. Ano, hraje si. Nevím totiž, jak jinak označit indiánské rituály u ohně s kožešinami na sobě. Poprvé se uvidí u stánku s občerstvením a začíná velká láska. Opravdu? Asi ano. V tomto případě těžko říct. Viděla jsem, jak Franta nechce Marii pustit, když říká, že musí jít domů. Pozorovala jsem, jak se později za ruku procházejí přírodou. Objímají se. Ale. Nevěřila jsem jim.

Denisa Demeterová, která ztvárnila Marii, se chvílemi chová romanticky, někdy až přehnaně dětinsky, a jindy naopak přespříliš tvrdě. Celý příběh to vypadá, jako by herečka v sobě hledala Marii a její správné ztvárnění. Bohužel neměla příliš prostoru, aby to dokázala. Ač přes určitou známku začátečnické neprofesionality si myslím, že ji budou tvůrci do budoucna obsahovat do filmů a využijí jejích nevinných očí.

Problémy celou dobu jakoby nechtěl vidět Franta, který žije na malé vesnici v jižních Čechách s rodiči, spokojeně každý den chodí do práce a o víkendech žije po indiánsku. Nevidí žádný problém ani ve chvíli, kdy potká Marii. Herec Tomáš Masopust, který si mimo jiné zahrál ve filmu Romeo, Julie a tma či Sjezd Abiturientů, si s postavou Franty jen tak pohrává a zvýraznění působí trochu pubertálně a nevyzrále.

Příběhu nechybějí hádky, ukázky z rómských oslav a z indiánských rituálů. Kdyby šlo o dokument, zatleskala bych. V případě filmu s inspirací z Romea a Julie si myslím, že jestli chtěli tvůrci příběh ztvárnit jakoby pomocí skryté kamery, která pozoruje příběh dvou mladých lidí, nějak to zapomněli sdělit divákovi. Ten by totiž nechal doma kapesníky pro případ slz a šel by se podívat, co se v České republice může odehrávat.


První soutěžní otázka: Jak vysoká je Eiffelova věž?INDIÁN A SESTŘIČKA

(O INDIANOS THE PHEŇORI)

 

Premiéra 13. 4.  2006

Předpremiéra (Febiofest – březen 2006)

 

Režie: Dan Wlodarczyk

Scénář: Jan Stehlík.

Produkce: Cineart Tv Prague (producent Viktor Schwarcz)

Koprodukce: Česká televize

Distribuce: Bontonfilm

 

 

Reklama