Jak se kniha líbila čtenářce Ivě Vondrové, která pro nás napsala recenzi?

Už jste četli knihu Čokoládová krev od spisovatelky Radky Denemarkové? Já ji od od doby, kdy vloni vyšla, nemůžu vyhnat z hlavy a pořád se k ní vracím. Některé kapitoly mám založené, abych rovnou otevřela knihu v pasážích, které si potřebuji znovu a znovu připomínat.

48960f5a4c819-obrazek.jpg
Foto: Shutterstock

Tak. Vlak jede, jede vlak…

Knihu jsem četla příhodně ve vlaku, vždy cestou do práce a z práce. Což se ukázalo jako symbolické, protože celá kniha je vlastně „vlak letící po kolejích“, za jehož okny se míhají úvahy a střípky ze života tří hlavních aktérů: amerického boháče a průmyslníka Johna D. Rockefellera (1839-1937), francouzské spisovatelky George Sandové (1804-1876) a naší slavné spisovatelky Boženy Němcové (1820-1862). Tak. Vlak jede, jede vlak…

Tři osobnosti

Proč si autorka vybrala právě tyto tři osobnosti? Srovnává tři osudy talentovaných lidí žijící ve stejné době, ovšem v jiných zemích a s naprosto odlišnými životními podmínkami. Je totiž důležité, v jaké zemi se narodíte - podle toho se odvíjí mnohé ve vašem životě. A ještě důležitější je, zda se narodíte jako muž, anebo žena…

Rockefeller. Průmyslník, ropný magnát. Nejbohatší člověk na světě, který měl talent pro svůj byznys, v němž uspěl, a stal se vzorem mnoha podnikatelů. Byl přesvědčen o tom, že za peníze z ropy, čokoládové krve, si může koupit všechno a všechny, podmanit si celý svět… Že moc znamená i právo. Stejně jak si to dodnes myslí někteří jeho bohatí následovníci.

George Sand. Emancipovaná spisovatelka, která měla odvahu (a možnost) se v literatuře prosadit. Nenechala se nikým omezovat, už vůbec ne muži nebo společenskými normami, jež jí připadaly hloupé, nudné, povrchní… Chtěla žít a psát po svém, a dokázala to.

Božena Němcová. Její životopis a osud všichni známe. Ze školy, z filmů, seriálu… Ale v téhle knize pasáže věnované Němcové nabízejí naprosto odlišný a objevný úhel pohledu na oblíbenou spisovatelku. Její souputníci a vlastenci z ní udělali modlu a symbol „wlastenectví“, aniž jí někdy pomohli v její těžké životní situaci a bídě. Oni (ani její manžel) v ní neviděli lidskou bytost a ženu, jež má právo sama si rozhodovat o svém životě, i o tom, jak a o čem bude psát. Mnozí muži žárlili na její talent. I ženy, jež se tvářily jako její přítelkyně, ji zradily a pomlouvaly. Všichni chtěli vytěžit jen její psaní, dokud tedy kvůli starostem a nemoci mohla psát… Pak se na ni vykašlali…. Němcová se na rozdíl George Sand narodila ve zkostnatělé rakouské monarchii. „Jakou šanci na přežití má v rakouské monarchii nadaný člověk, který se narodí chudý a v kůži ženy?“... A přesto srdce Boženy Němcové bilo svobodomyslně a na svou dobu velmi moderně. V jejím vnímání bylo jedno, „kde člověk žije, protože přemýšlela nikoli v kontextu národů, ale v kontextu lidství.“...

aeff4b8b81964-blobid0.jpg

Aktuální témata

Originálně popsané a dramaticky propojené osudy tří hlavních postav (a mnoha dalších) v dobových a historických souvislostech s přesahem do současnosti, mi mnohde doplnily nebo rozšířily obzory z historie, literatury, politiky… A probudily další nepokojné myšlenky, které se rozletěly v hlavě tak jako ten vlak letící po kolejích.

Každého asi napadnou při čtení této knihy jiné úvahy. Mnou nejvíc rezonovala témata, o nichž jsem často vedla diskuze s kamarádkami. Třeba proč ženy neumějí či nechtějí držet spolu? „Přátelství mezi ženami je jenom klid zbraní.“ Proč spolu soupeří a vnucují svým souputnicím i dcerám „pravdy“, které v důsledku ženy připravují o svobodomyslnost, sebevědomí, a které tudíž nahrávají mužům?

Proč o ženách jako bytostech i v 21. století chtějí z pozice moci a síly rozhodovat (a mnohde na světě bohužel rozhodují) jen muži?

Svobodný muž nemůže žít bez svobodné ženy a musí respektovat, že realita ženy je jiná než realita muže… Svobodná žena nemůže žít bez svobodného muže a musí respektovat, že realita muže je jiná než realita ženy. To je cesta ke šťastnému lidství.

Proč se tak snadno vzdáváme možnosti rozhodovat si o svých životech, a dovolíme druhým, anebo státu, aby nám vnucovali něco, co je pro nás v důsledku nevýhodné? „Život je permanentní rozhodování. Jde o rovnováhu. Kolik rozhodneme sami, kolik toho za nás rozhodnou jiní.

Čokoládová krev není lehké čtení. Ale prospěje každému!

Autorka knihy: Radka Denemarková

Nakladatelství Host

Iva Vondrová

Autorka je šéfredaktorkou časopisu PŘEKVAPENÍ

Recenze knih od Ivy Vondrové

5a622c5b39ae4-obrazek.jpg
Foto: Se souhlasem Ivy Vondrové

Naše pravidelné knižní recenze si už našly své čtenářky. Máme pro vás zajímavé tipy na knížky, které si myslíme, že by se vám mohly líbit. Od autorky Ivy Vondrové je to například recenze na knihu Pacanka, kterou vidí autorka recenze jako vydařený knižní počin. Může mnoha dívkám a ženám bez ohledu na věk „nastavit zrcadlo“ a pomůže jim nebát se být samy sebou.

Zajímavá kniha s příběhem „zakázané lásky“ Píseň L. vypráví dva paralelní a vzájemně propletené příběhy, které s nesmírnou citlivostí ohledávají podoby samoty, neměnnost lidské povahy a hranice touhy či zakázané lásky. Jde o knižní novinku od autorky románu Počkej na moře, Veroniky Opatřilové.

Zdroj: Autorská recenze Ivy Vondrové, Nakladatelství Host

Další zajímavé knižní recenze: