Blíží se doba letních dovolených a s ní čas odpočinku. Věrným přítelem na cestách, ale i při domácím lenošení, je podle mě pro každého dobrá kniha. A protože bychom si o dovolené měli skutečně odpočinout, přichází na řadu lehká a zábavná literatura. Šťastný konec je samozřejmě podmínkou...

Tento článek jsem si napsala i tak trochu sama pro sebe, resp. na základě vlastních zkušeností. Jde o knihy, které jsem přečetla „na vlastní oči“. A po kterých bych sáhla po čase znova...

čtení

  • Již dvakrát jsem si totiž zkazila dovolenou tím, že jsem si s sebou vzala nevhodný titul (nebudu jmenovat, knihy dobré, ale ne k odpočinku).

Číst oceněnou a hodnotnou literaturu je totiž sice chvályhodné, ale pak je třeba brát v potaz možné důsledky. A za sebe mohu říct, že už vůbec nemám potřebu se ve svých vzácných chvílích volna trápit dramatickými příběhy hlavních hrdinů, i když za ně autoři sklízí potlesk a uznání. No nemáme během roku svých starostí dost a dost? Proč si o cizích číst ještě o dovolené, že?

Helen Fieldingová: Bujná fantazie Olivie Joulesové

Na první místo svého letošního žebříčku (květen 2015) bych dala novou knížku Helen Fieldingové, kterou všichni Helen Fieldingová: Bujná fantazie Olivie Joulesovéznáme díky její Bridget Jones. A protože si dovedu představit, jak je těžké odpoutat se od úspěšné hrdinky, s kterou jsme její peripetie mohli prožívat dokonce třikrát, neměla jsem žádná zvláštní očekávání.

A musím říct, že jsem byla velmi mile překvapena. Celá kniha je postavena na příběhu redaktorky, která si jako symbolickou čáru za svou nešťastnou minulostí dala nové jméno - Olivia Joulesová (hádejte, co znamená příjmení...)

A ze všeho nejvíc touží stát se solidní a uznávanou novinářkou, která světu přinese pěkně vypečeného SÓLOKAPRA, a ještě se u toho zachová jako James Bond. Bohužel to ale vypadá, že veškeré její pokusy přiblížit se svému snu dopadají velmi tragikomicky, neboť má od přírody příliš velkou fantazii. Víc z obsahu prozrazovat nebudu...

Hrdinka je mi o to sympatičtější, že mám také trochu bujnou fantazii. A občas je to docela na obtíž...

Další knihy od autorky (výběr):

Cecelia Ahernová: S láskou, Rosie

Cecelia Ahernová: S láskou, RosieOd pohledu jde o knihu na hodně dlouhou dovolenou (přes 440 stran), ale nenechte se mýlit. Jakmile se začtete, a to nebude trvat dlouho, čekají vás probdělé noci. A knihu nakonec dáte za pár...

  • Příběh dvou nejlepších přátel sice jeví známky červené knihovny, ale díky umu spisovatelky projde všemi barvami života - snad kromě jakéhokoliv odstínu šedi. Pobaví vás a zároveň přiměje k zamyšlení.

Za zmínku stojí i velmi nezvyklý styl. Veškerý obsah knihy je uspořádán do e-mailů, chatových zpráv, dopisů a občasných telefonních hovorů. Takhle kniha by prostě před dvaceti lety být napsána ještě nemohla a vy si můžete vychutnat zpracování ve stylu divadelní hry Milostné dopisy (Albert Ramsdell Gurney, Divadlo Bez zábradlí, Veronika Freimanová + Zdeněk Žák), jen tentokrát se šťastným koncem. Víc opět prozrazovat nebudu.

Snad jen všeříkající motto:

„V životě je jen málo věcí jistých, ale jedna podle mě rozhodně - ať uděláš cokoliv, následky si neseš celý život.“

S láskou Rosie má i filmovou podobu.

Další knihy od autorky (výběr):

  • Kdybys mě teď viděla
  • PS: Miluju tě (také filmové zpracování)

Sophie Kinsella: Bohyně v domácnosti

Do třetice jsem pro vás vybrala knihu, jež - na rozdíl od dvou předchozích -mezi novinky nepatří. Důvod je prostý. Sophie Kinsella : Bohyně v domácnostiTu si letos vezmu na dovolenou já - a to již podruhé, zaslouží si to. A po letech (rok vydání 2007) už si opravdu nepamatuji všechny detaily a komické situace. Vím jen, že jsem se opravdu nasmála a hltala chytře a vtipně napsaný příběh s chutí číst dál a dál.

Hlavní hrdinka je ambiciózní mladá právnička, která se tak trochu ocitla mimo hru. Hádáte dobře. Udělali na ni v práci parádní podraz a ona to tzv. nevydýchala a utekla před „celým světem“ (rozumějte tím jejím původním) na venkov.

Stejně jako u dvou předchozích knih se můžete těšit na lásku, ale především na velmi poučný přerod hlavní hrdinky. Nicméně vše ve velmi zábavném duchu, takže se nemusíte bát, že na vás padnou chmury a pocity beznaděje. Naopak šťastný konec čekáte celou dobu, jen se k němu musíte prosmát...

Další knihy od autorky (výběr):

  • S kým dnes budeš spát?
  • Svatební noc
  • Láska na zavolanou
  • V rytmu charlestonu (mohu také osobně doporučit)
  • Báječný svět shopaholiků (znáte asi také jako film).

Přečtěte si také:

Reklama