Foto: Shutterstock

Dášeňka čili život štěněte
Kniha Karla Čapka z roku 1933 dnes patří mezi klasiky. Dříve ji doma mělo každé druhé dítě, a tak by byla škoda nechat tuto tradici vymizet. Číst ji můžete už předškolákům, kteří jistě ocení i zdařilé ilustrace. Navíc je knížka provede narozením a dospíváním drsnosrstého foxteriéra jménem Dášenka.

Foto: Albatrosmedia

Děti z Bullerbynu
Severští spisovatelé jsou v Česku známí převážně jako autoři detektivek, milé povídání švédské spisovatelky Astrid Lindgrenové je ovšem určené už pro děti přibližně od šesti let. Kdo by si nezamiloval parťáky Lisu, Lasse, Bosse, Annu, Brittu a Olleho? Knížka s těmito dětmi stráví celý jeden rok a mapuje jejich každodenní příhody. Kniha poprvé vyšla už v roce 1947 a stále se těší velké oblibě.

Foto: Megaknihy

Pipi Dlouhá punčocha
U Astrid Lindgrenové ještě chvíli zůstaneme, je totiž i autorkou ještě staršího dětského románu s názvem Pipi Dlouhá punčocha. Ten byl poprvé vydaný už v roce 1945. Příhody devítileté culíkaté nezbednice, které dělá společnost opička, jsou ovšem živé dodnes. Děti od šesti let mohou prostřednictvím knížky nahlédnout do světa bujné fantazie, kde nic není nemožné.

Foto: Luxor

Luisa a Lotka
Knížka německého spisovatele Ericha Kästnera z roku 1949 se později dočkala několika filmových adaptací. Z hlavní myšlenky vychází například snímek Past na rodiče (1998), ve kterém si hlavní roli zahrála dětská herecká hvězda Lindsay Lohan. Luisa a Lotka jsou jednovaječná dvojčata, přičemž každá z dívek vyrůstala s jedním z rodičů a každá je jinak temperamentní. Poprvé se setkají až na letním táboře a před návratem domů se rozhodnou vyměnit. Knihu si užijí děti od osmi let.

Foto: Albatrosmedia

Heidi, děvčátko z hor
Stále vydávanou knihou je i román švýcarské spisovatelky Johanny Spyriové. Pod původním názvem Heidi vyšel už v roce 1880. Dojemný příběh o osiřelé dívce Heidi a jejímu silnému vztahu k Alpám i mrzutému dědečkovi z hor vezme za srdce nejen dívky od osmi let.

Foto: Knihydobrovsky

Anna ze zeleného domu
Pro holčičky přibližně od deseti let je určená dobrodružná kniha od Lucy Maud Montgomeryové v originále vydaná už v roce 1908. Ta je naučí vážit si všeho, co mají. Hlavní postava Anna je sirotek a u svých pěstounů to nemá vůbec lehké. Naštěstí si najde laskavý domov jinde. Pro starší dívky jsou pak určená pokračování Anna z Avonlea, Anna z ostrova a Anna ze Summerside.

Foto: Luxor

Románky Lenky Lanczové
První menstruace, ale i první zklamání v lásce nebo intimní sblížení mezi mužem a ženou. Dívčí románky od spisovatelky Lenky Lanczové sice nikdo na Magnesii Literu nenavrhne, ale mnoho dívek v Česku z nich čerpalo a stále čerpá informace, které se mohou v dospívání hodit. Minimálně uvidí, že se svým pubertálním trápením nejsou na světě samy. První románek s názvem Počkej na mě, Radko! Vyšel už v roce 1992.  A spisovatelka stále aktivně tvoří. Jejím posledním dílem je Těžká noc z roku 2019. Tento román je ovšem určený pro starší čtenářky.

Foto: Megaknihy

Metráček
Další titul určený dospívajícím dívkám je Metráček od Stanislava Rudolfa. Příběh vyšel ve dvou dílech a první vydání se datuje do roku 1969. Hlavní postavou je Jitka Pažoutová. Dívka, která má nějaké to kilo navíc a také řadu komplexů. Díky svým výkonům ve vybíjené se jich ovšem postupně zbaví. I přes stáří knihy, se mohou dnešní dívky s některými problémy hlavní hrdinky ztotožnit a také jejím prostřednictvím nahlédnout do života socialistické mládeže, kdy třeba takové džíny nebyly samozřejmostí.

Foto: Megaknihy

Románky Jacqueline Wilsonové
Dobrou volbou pro dívky, u kterých se začíná rozjíždět puberta, jsou také romány z pera Jacqueline Wilsonové. Ta jich má na svém kontě celou řadu a text doprovázejí zábavné ilustrace Nicka Sharratta. Z jejích knih může vaše dcera vyzkoušet například První lásku z roku 1997.

Foto: Martinus

Další knihy, které jsme četly (nebo si nechaly číst) v dětství a dospívání:

  • Honzíkova cesta od Bohumila Říhy (1954) – pro děti od pěti let
  • Z deníku kocoura Modroočka od Josefa Koláře (1976) – pro děti od pěti let
  • Série o Harrym Potterovi od J. K. Rowlingové (1. díl 1997) – pro děti od devíti let
  • Robinsonka od Marie Majerové (1940) – pro děti od deseti let

Čtěte také:

Reklama