Ne nadarmo se říká, že kniha je nejlepší přítel. Dělá nám společnost, kdykoliv chceme, pobaví, potěší, svým způsobem pohladí a velmi často i nenásilně poučí. Některé z nich nás doprovází celý život a stále nám mají co říct, jiné splní svou úlohu a není třeba se k nim vracet.

Kdyby se bohatství měřilo na počet knih, budu asi patřit k té „lepší a honosnější společnosti“ (smích). Knihy hromadím odmalička a převzala jsem tento zvyk zřejmě po své babičce, která chodila pravidelně stát fronty na každou zajímavou novinku (psala se osmdesátá léta a snad si dobře vzpomínám, že to bylo vždy ve čtvrtek).  

Poslední roky se ve své vášni už musím trochu krotit. Jednak to leze do peněz a pak se také ukázalo, že náš malý byt není na takové množství knih připraven. A tak občas některé kousky rozdám, ty, s kterými se nemohu rozloučit, převezu na chatu, a některé – stydím se to přiznat – musí do krabice a do komory. Není to důstojné, ale třeba jim to jednou vynahradím, až si pořídím obrovskou knihovnu, které vždy obdivuji na zámeckých sídlech.

Antoine de Saint-Exupéry: Malý princ

Všem jistě dobře známý příběh Malého prince (1943) z pera francouzského spisovatele a pilota Antoina de Saint-Exupéryho v nás při listování knihy po letech asi vzbudí vzpomínky na dětství, kdy byla snad i součástí četba na základní škole...

Moderní pohádka plná metafor a inspirujících myšlenek není určitě jen pro děti. Ba naopak. Troufla bych si říct, že by ji měli číst především dospělí, neboť: „Všichni dospělí byli dětmi, ale málokdo si na to pamatuje.“

Antoine de Saint-Exupéry: Malý princ

Moudro k zapamatování

  • „... Stáváš se navždy zodpovědným za to, cos k sobě připoutal. Jsi zodpovědný za svou růži...“

Werner Tiki Küstenmacher, Lothar J. Seifert: Zjednodušte si život

Kdo nemá rád příběhy a zaměřuje se raději na návody pěkně po lopatě, neměl by určitě přehlédnout knihu ze zcela jasně o obsahu vypovídajícím názvem.

V sedmi kapitolách, které odpovídají stupňům pyramidy, na kterou pomyslně šplháme, jsme obeznámeni stručně (slovem i obrazem) s tím, jak si zjednodušit své věci, finance, čas, zdraví, vztahy, partnerství a nakonec svou maličkost. Slovo „zjednodušit“ není možná úplně tak přesné, rozhodně nás nikdo nenabádá, abychom svůj život flinkali, ale tak nějak si v něm pěkně uklidili.

Werner Tiki Küstenmacher, Lothar J. Seifert: Zjednodušte si život

Moudro k zapamatování

  • „Dokonalost je dosažitelná,“. Další mýtus naší moderní průmyslové společnosti, který je nám milionkrát vtloukán do hlavy reklamními sliby: perfektní dům, bezchybné tělo, dokonalý systém zaopatření ve stáří…Ve skutečnosti je však dokonalost velice vzácná, prchavá a většinou je jí dosaženou čirou náhodou…

David Michie: Buddhismus pro zaneprázdněné

Relativní novinka v mé knihovně.

Jak nalézt štěstí v nejistém světě? Objevování odpovědi na tuto zapeklitou otázku umožnil českým čtenářům David Michie už v půvabných knížkách o Dalajlámově kočce.

A protože se mi jeho styl zalíbil a opravdu jsem se od té kočičky hodně naučila, sáhla jsem i po další příležitosti.

Úspěšný autor a velký propagátor meditace zde opět svým charakteristickým stylem zcela nenásilně nastiňuje základy učení tibetského buddhismu. Nechybí jeho typický humor a příklady z normálního života. Žádné přílišné „duchovno“. Právě zřejmě proto je kniha velmi dobře srozumitelná a každý si v ní jistě objeví to své, aniž by se musel cítit zatlačený do kouta.

A ruku na srdce: Byl svět jistě lepší, kdyby se všichni chovali aspoň trochu podle informací, které načerpali v toto knize.

David Michie: Buddhismus pro zaneprázdněné

Moudro k zapamatování:

  • Všechno bez výjimky je jednodušší, jakmile se s tím seznámíš.

A to je pro dnešek vše. Příjemné dny.

Přečtěte si také:

Reklama