„Je zoufalé nemít rozečtenou krásnou knihu, nemít v zásobě nic, co bychom mohli otevřít bez zklamání.“

Jiří Orten

K představě pohody a klidu v mém případě patří uklizený byt, květy ve váze a pohodička s knihou. Neznám ve svém okolí člověka, který by neměl doma byť i jen malinkou knihovnu. Všechny moje kamarádky čtou knihy a rády si je kupují, dostávají i darují. Některé mají rády napětí a záhady, jiné zase romantické, zamilované příběhy a další zase náročnější literaturu. Kniha prostě patří k našemu životu. Ani doba internetu neubrala knihám na přitažlivosti. Už jen to, že vejdeme do knihkupectví, kde nasajeme vůni papíru a tisku a můžeme si v nich listovat a vybírat a pak se zavrtat doma do deky a číst si….

Mám svá oblíbená knihkupectví i své oblíbené knihkupce, mám své oblíbené autory a taky překladatele a kromě toho, že knihy pořád kupuji nejen pro sebe, ale i jako dárky, tak se mi v životě splnilo moje přání – být u zrodu této „duševní potravy“. Asi jsem už postižena tím fenoménem jménem kniha napořád. Jsem u jejího zrodu od momentu, kdy v redakci Nakladatelství JOTA rozhodneme, která kniha spatří světlo světa. Vidím tu cestu jejího růstu, klubání se, trápení i radosti až do jejího zrodu. Povím Vám, že je to někdy opravdu porod. No ale pak ten skvělý pocit si ji ohmatat, prolistovat, potěžkat! Zase další dílko, řeknu si, a jsem zvědavá, jak se bude líbit.

K Nakladatelství JOTA patří bezesporu i malé útulné knihkupectví ExLibris v Praze v Paláci Flóra. Když tam vstoupíte a chvíli pozorujete návštěvníky, zjistíte, že jsou momenty, kdy by si člověk myslel, že je to čítárna. Škoda, že už zde není místo pro lavičku, stoleček a židle. Manželé zde čekají na manželky, které si v Paláci Flóra nakupují hadříky, zkouší boty nebo plní košíky s potravinami. Ti manželé si zde čtou, a kdyby mohli, tak by si určitě do knihy vložili záložku a příště by pokračovali. A když už se začtou, nedá jim to, aby si knihu nekoupili. Taky dámy zde mají „své dny“, když se upachtěné po nákupu v Hypernově zastaví mezi regály s knihami s plnou nákupní taškou potravin a vybírají buď kuchařku, nebo novinky o aktivním hubnutí, a taky trochu té romantiky… Je to prostě takové knihkupectví, které vám nedovolí projít kolem bez zájmu. Hned u vchodu bez dveří jsou v pyramidě novinky a nejprodávanější tituly. Budete-li chtít, usměvavý prodavač vám určitě doporučí tu nevhodnější knihu. Chodím tam moc ráda nejen proto, že je to moje práce zajímat se o knižní trh, ale i pozorovat lidi, jak přistupují ke knihám.

Teenageři hází silná slova jako například ,,to je bomba", ,,to je hustý" a podobně a přitom vidíte, že drží v ruce 5. díl knihy Mládí v hajzlu, mladé ženy listují v Deníku postarší prvorodičky nebo v knize Co mi dluží dcera a od regálu s vařením už slyšíte, co si manžel z nějaké kuchařky přeje k večeři a studenti probírají aktuálnost cesty do Alp či na Nový Zéland a otáčí stojanem s průvodci Rough Guides.

Jedni si berou knihu do rukou jako svátost, opatrně listují. Jiní jsou trochu drsnější, ale všichni mají jedno společné – kniha jim není lhostejná. 

Bude Den dětí, budou prázdniny, bude dovolená, bude spousta svátků a tím i hodně příležitostí koupit si nebo darovat knihu. Zastavte se v našem malém knihkupectví ExLibris v Paláci FLÓRA v Praze na Vinohradech. Je malinké, ale knih jsou tam tisíce. Určitě si vyberete J.

Čtenářkám www.zena-in.cz doporučuji nejčtenější knihy pro ženy: Poprvé a pořád znovu, Deník postarší prvorodičky, Co mi dluží dcera, Bereme, co je, Proč muži opouštějí ženy, Rozum a cit, Francouzky netloustnou, Vaření s Čirinou, Gejša, Etiketa.

A co čtu já? Nádhernou knihu pro děti s názvem Znamení draka, druhý díl oblíbeného Magyka. Jistě se bude líbit i mým vnučkám :).

Božena Štofková

ředitelka obchodu a marketingu Nakladatelství JOTA

Reklama