p

Elektronické knížky jsou praktické, lehké a skladné. To se jim určitě nedá upřít, ale když vezmete do ruky papírovou knihu, listujete v ní a cítíte tu vůni… Tomu se máloco vyrovná. Pokud s tímto tvrzením souhlasíte a na klasické knihy nedáte dopustit, bude pro vás tento článek možná přínosem.

Lidé čím dál častěji mění papírové knihy za elektronické. To se nepřímo odráží i v práci bytových architektů a designérů. Knihovny se pomalu stávají přežitkem. Tak to alespoň vypadá, když si prohlížíte fotky moderních interiérů. Knihu, natož knihovnu, abyste pohledali. A pokud nějakou najdete, hraje spíš podřadnou roli jaký výtvarný artefakt a výplň poliček.

Že by se kniha, a tím pádem knihovna stala opravdu přežitkem? Tomu nevěřím a doufám, že jste na tom stejně. A snad budete souhlasit i s tím, že v bytě kultivovaného člověka by měla mít knihovna své místo.

A místo ne ledajaké. Mnohdy je středobodem obývacího pokoje a krása knih se stává výrazným dekorativním a barevným prvkem.  

Knihovna může být výtvarným solitérem, který určuje styl místnosti, nebo zcela nenápadným a čistě funkčním kusem nábytku, který se nijak neprosazuje.

Záleží na rozloze, dispozici bytu a samozřejmě vkusu jeho obyvatel.

Knihovnu prosklenou, nebo volnou?

To je otázka. První varianta má jistě spoustu předností. Na knihy se nepráší a celek působí mnohem kultivovanějším dojmem, ale nevýhodou je vyšší cena a větší nároky na místo.

Policové systémy jsou mnohem variabilnější. Můžeme je různě sestavovat, měnit a často poslouží i jako zajímavé předěly jednotlivých zón bytu.

Jak je na tom váš byt? Má v něm knihovna své čestné místo, nebo je spíš skromnou Popelkou?

Vybrala byste si z těchto knihoven? Inspirace není nikdy dost

Zdroj foto: facebook Veranda, Art&Decoration, Elle Maison, Ikea

Čtěte také:

Reklama