Jestlipak jste našly letos pod stromečkem nějakou novou knihu? Nebo jste si koupila knihu vy sama? Pokud ano, tak jste určitě milovnicí knih. Ovšem jakých? Těch v pevné vazbě, nebo i těch elektronických?
Stručná historie
Před objevem a zavedením tiskařského lisu byly všechny knihy psány ručně. To je činilo drahými a vzácnými.
V polovině 15. století začaly být knihy v západní Evropě vyráběny blokovým tiskem, při němž byl obrysový obraz celé stránky vyřezán ze dřeva. Vzniku celé knihy předcházel velmi náročný proces.
Když Johann Gutenberg vynalezl technologii mechanického knihtisku pomocí pohyblivých liter, knihy začaly být široce dostupnější.
Dnes už si svět bez knih jako takových nedokážeme představit. Ale není to tak dávno, co bychom si dovedly představit knihy v jiné podobě, než pevné vazbě, v podobě elektronické.
Knihy elektronické
První myšlenka na elektronickou knihu se zrodila v roce 1971 v hlavě Američana Michaela Sterna Harta, zakladatele tzv. Projektu Gutenberg.
Nejprve se elektronické knihy zaměřovaly pouze na obory související s počítači, ale s rozvojem internetu, kdy bylo čím dál snadnější elektronické knihy přenášet, se trh s elektronickými knihami rozšířil.
V roce 1998 začaly americké knihovny nabízet elektronické knihy zdarma jako doplňkovou službu na svých webových stránkách, ovšem nešly stáhnout. Zároveň se v tomto roce poprvé objevily čtečky elektronických knih .
O dva roky později dal americký spisovatel Stephen King on-line k dispozici vou knihu Riding the Bullet. Od roku 2003 nabízejí k volnému stáhnutí populární beletrii jako tzv. e-půjčování knih. Podle průzkumu z roku 2010 nabízí 66 % amerických knihoven e-půjčování, proto je rok 2010 považován za bod zlomu při šíření elektronických knih, a to i mimo hranice Ameriky, tedy i u nás, v České republice.
Elektronika versus klasika
Mladí lidé dnes považují čtení elektronicky dostupných knih za naprosto běžnou záležitost. Chválabohu za to, že alespoň něco čtou.
Ale ani stará dobrá kniha v pevné vazbě si nevede zde. Překonala dějiny, politické režimy, dokáže jistě jít dál svou literární cestou i se svou mladší sestrou, knihou elektronickou.
Každá z nich má své příznivce i odpůrce a nás by zajímalo, ke které té skupině se přikláníte vy.
Téma dnešního dne: Kniha, přítel člověka ve všech podobách
- Jste čtenářkou knih?
- Jaký je váš názor na knihy v pevné vazbě a knihy v elektronické podobě?
- Porovnejte, posuďte, pochvalte i zkritizujte.
- A můžete rovnou přidat tip, co právě čtete.
Pište na redakční e-mail: redakce@zena-in.cz
Jednu ze čtenářek odměníme - jak jinak, knihou. Jedna je od spisovatelky H. M. Körnerové Kočár do neznáma a jedna od mé maličkosti: Nelehký život Zorky Kohoutové s hudebním skladatelem Karlem Valdaufem: Nevybouřené mládí.
Nový komentář
Komentáře
Pentlička — #4 Přesně tak! Miluju knihy nejen pro obsah, ale i pro formu - a nejenom ty opravdu krásné. Ráda se jich dotýkám, cítím jejich vůni a slyším šustění obracených stránek. Ale na nové už máme doma moratorium, opravdu je není kam dávat, čtu hlavně ty z knihovny a taky ty moje oblíbené ( asi tak 100 ) opakovaně dokola. Další ale - čtu dost rychle, takže když si chci vzít knihy na dovolenou nebo do lázní, abych s sebou vláčela další zavazadlo, což třeba do letadla nejde. Takže vážně o čtečce uvažuju. Zvládla jsem počítač, s čtečkou se snad skamarádím taky.
stonehod — #36 Nerozumím toku, že nemusíte svítit. Myslela sjem, že na čtečkách je dobré práve to, že nejsou podsvícené - nesptřebovávají tolik energie a navíc je to šetrnější k očím, chovají s ejako normální papír. Aspoň ta moje takhle funguje.
čtečku jsem letos dostala k vánocům od sestry. A je úžasná. Hlavně v ní mám mnoho knih sci-fi, což je moje oblíbená četba. Už jsem přečetla šest knih a je to fain. Normální knihy miluji, ale už na ně doopravdy není nikde místo.
Lukáš Čejka — #37 Čapkové, Neruda, Němcová, Tolstoj, Dostojevskij... Americký Amazon mi před třemi roky dodal poštou Kindle, na kterém bylo předem nahráno cca 150 volně dostupných knih z české a světové klasiky v ČJ.
Ale popravdě jsem je měl všechny již přečtené v papíru a tak jsem si rychle začal pořizovat nové knihy podle vlastní chuti.
Já miluji dobré knihy,není nad to,v teplém čase,vyjít na terasu,hodit nohy na stůl,popíjet kafíčko,k tomu pokuřovat a číst,to jedna z mých nejoblíbenějších činností
Vivian — #10 nektere ne - legalne - treba Capek je myslim zdarma
Rikina — #31
Jsem vášnivý čtenář. Čtu při každé volné příležitosti. Papírovou knihu nic nenahradí, ale musel jsem si pořídit elektronickou. Jak píše Rikina, jsou potřeba aktualizace a je potřeba se naučit s ní pracovat. Vše už umím a mám ji u sebe pořád. Na netu je spousty prográmků na ulehčení a převody formátů zdarma. Můžu i poradit.
Donutili mě k tomu dva důvody. První je samozřejmě finanční, protože knihy strašně zdražili. A druhý takový obyčejný. Už pomalu nejsou kam dávat. Elektronickou čtečku mám již tři roky a pomalu uvažuji o lepším modelu. Výhody jsou nezanedbatelné. Mám v mžiku jakoukoliv knihu na kterou si vzpomenu. V noci nemusím svítit, když si čtu. A zvětšuji si písmo podle potřeby, takže čtu bez brýlí.
Patřím taky mezi letošní obdarované (informace o mém přání se k Ježíškovi dostala přes ty správné uši) a jsem spokojená jako
Úplně nej je to, že teď můžu číst na plném slunci (pláž) i ve tmě (postel) a bez lampičky. O skladnosti a příjemné manipulaci nemluvě.
bohuška — #2 Taky jsem byla proškolena jako v rychlíku (nebo spíš v Pencku), ale pak jsem si sedla a v klidu prolezla znovu celé (jednoduché) menu a průvodce. A teď už ji nedám z ruky. Doma mám ke čtení spoustu papírových knih, už je nebudu, chuděrky, ničit převážením tam a zpátky, na cesty teď vozím jiné, sortiment se navzájem doplňuje. A zavazadlo je podstatně lehčí.
Čtečku jsem dostala loni k Vánocům aniž bych o ni stála. Ale velmi brzy se stala mojí nepostradatelnou spolucestující do vlaku. Jelikož dojíždím denně do práce, tak tam je k nezaplacení. Už žádné zohýbané stránky z kabelky nebo baťohu, vydávající záložky a těžké závaží... Placatá, skladná, lehká a vždy v pohotovosti
Na klasické knížky jsem ale nezanevřela
Nicméně jedno je pravda - papírová kniha může být krásná nejen svým obsahem, ale i vnějším provedením. Může mít kvalitní vazbu, ilustrace jako malá umělecká díla, autor se do ní může podepsat, a i dnes jsou lidi, že si na knihy dávají vlastní ex libris. To s elektronickou dost dobře nejde... Oboje má prostě svoje výhody.
Eliana — #29 Rikina — #28 Díky, ženy.
Já si přitom vzpomněla, že manžel před skonem nahrál se skupinou, jakési CD, vůbec netušíme, jestli se prodává a.......
. Ale to už jsme někde jinde
Přiznám se, že mi čtečka dělala ze začátku taky potíže, protože jsem si pořídila celkem neuváženě nějakou bez bližšího průzkumu. Pak jsem zjistila, že elektronické knihy mají různé formáty a moje čtečka ne všechny umí přečíst. Další věc byla software - i ve čtečce je potřeba občas aktualizace. A čeština, která tam taky nebyla. Prostě je to jako se vším novým a neosahaným, člověk si musí zvyknout a naučit se. Teď si pravidelně každý měsíc kupuju elektronické knihy.
enka1 — #23
Presneji receno, to rozlozeni zisku je:
http://art.ihned.cz/c1-55073270-viewegh-a-cteni-pro-divky-tezke-vahy-knizniho-podnikani
(na konci clanku).
Takze (paradoxne) o autora az tak nejde. Na zaklade toho grafu jde taky videt, ze elektronicke knihy by mely byt VYRAZNE levnejsi nez jsou ted. Protoze minimalne tisk a distribuce jsou v celem retezci zbytecne (a DPH se pak pocitalo take z nizsi castky).
Jinak co se tyce "licence", to u papirove knizky nefunguje jinak. Kdyz si koupi papirovou knizku jeden clovek v rodine, tak pochybuju, ze autor pak neco dostane od kazdeho, kdo si tu knizku precte :-)
enka1 — #23 autor dostane za každou prodanou knihu asi 30,-, jedno jakou jestli elektronickou nebo papírovou, významnější autoři dostávají peníze za to, že knihu vůbec napíšou, ti méně významní jen z prodaných výtisků, větší část zisku zblajzne nakladatel, vydavatel, obchodní marže při prodeji, distribuce-doprava do kamenné prodejny či do e-shopu a samozřejmě tiskárna...některé e-knihy jsou zadarmo-viz vánoční akce T-mobile nebo přímo na stránkách shopů, samozřejmě jsou i pirátské kopie nebo neautorské překlady zahraničních knih. Také jsou e-půjčovny knih nebo členství v klubech, kde za měsíční poplatek dostane čtenář určitý počet knih. Nevýhodou je, že většina bestsellerů a aktuálních superhitů nebývá v e-podobě.
enka1 — #23 proč by spisovatel utřel hubu?
Z prodeje elektronických knih dostane svý stejně jako z prodeje papírových. Samozřejmě že jsou na internetu k mání i nelegální kopie knížek. Je to stejné jako s filmy a s hudbou. Jsou různé způsoby, jak se tomu bránit, ale žádný není dokonalý. Pak jsou i spisovatelé, co záměrně nechají své dílo volně zpřístupnit v elektronické podobě, neb jsou toho názoru, že informace mají být volně dostupné a kniha je vlastně taky informace. Bohužel tento názor kdo ví proč zastávají především autoři knížek, co se zas tak moc nečtou...
Ovšem výjimka je například Paolo Coelho, všechny jeho knihy jsou volně dostupné v elektronické podobě.
enka1 — #26 Není zač. Je to prostě stejné, jak když si koupím CD a pouštím si ho v autě, doma nebo při cvičení... Prostě jednou jsem si ho zaplatila (případně stáhla jako free aplikaci) a můžu ho používat ve všech svých produktech.
Ale jestli takhle fungují i čtečky, že si můžeš koupit/stáhnout něco do čtečky a pak to jede i v PC atd., to nevím.
wich — #25 wich — #24 Tolik cizích slov
, ale díky za odpověď
enka1 — #23 Předchozí zpráva bylapro enka1
wich — #21 Nevím, jak je to u čteček, ale u Apple výrobků snad ani nelegální produkty nejde používat. Prostě nakupuješ aplikace na jeden svůj účet a můžeš používat ve všech Apple přístrojích, které vlastníš a máš na ten účet přihlášené. Takže koupím nějakou hru, knížku nebo album a můžu používat v iPadu, počítači nebo iPhone, což mi přijde logické. Jakou má smlouvu autor s Applem zkoumat nehodlám.
wich — #21 Mickey Mouse — #16 A spisovatel utře hubu nebo jak to je s autorskými právy?