Jestlipak jste našly letos pod stromečkem nějakou novou knihu? Nebo jste si koupila knihu vy sama? Pokud ano, tak jste určitě milovnicí knih. Ovšem jakých? Těch v pevné vazbě, nebo i těch elektronických?

Stručná historie

Před objevem a zavedením tiskařského lisu byly všechny knihy psány ručně. To je činilo drahými a vzácnými.
V polovině 15. století začaly být knihy v západní Evropě vyráběny blokovým tiskem, při němž byl obrysový obraz celé stránky vyřezán ze dřeva. Vzniku celé knihy předcházel velmi náročný proces.
Když Johann Gutenberg vynalezl technologii mechanického knihtisku pomocí pohyblivých liter, knihy začaly být široce dostupnější.

Dnes už si svět bez knih jako takových nedokážeme představit. Ale není to tak dávno, co bychom si dovedly představit knihy v jiné podobě, než pevné vazbě, v podobě elektronické.

Knihy elektronické

První myšlenka na elektronickou knihu se zrodila v roce 1971 v hlavě Američana Michaela Sterna Harta, zakladatele tzv. Projektu Gutenberg.
Nejprve se elektronické knihy zaměřovaly pouze na obory související s počítači, ale s rozvojem internetu, kdy bylo čím dál snadnější elektronické knihy přenášet, se trh s elektronickými knihami rozšířil.
V roce 1998 začaly americké knihovny nabízet elektronické knihy zdarma jako doplňkovou službu na svých webových stránkách, ovšem nešly stáhnout. Zároveň se v tomto roce poprvé objevily čtečky elektronických knih .
O dva roky později dal americký spisovatel Stephen King on-line k dispozici vou knihu Riding the Bullet. Od roku 2003 nabízejí k volnému stáhnutí populární beletrii jako tzv. e-půjčování knih. Podle průzkumu z roku 2010 nabízí 66 % amerických knihoven e-půjčování, proto je rok 2010 považován za bod zlomu při šíření elektronických knih, a to i mimo hranice Ameriky, tedy i u nás, v České republice.

ebook

Elektronika versus klasika

Mladí lidé dnes považují čtení elektronicky dostupných knih za naprosto běžnou záležitost. Chválabohu za to, že alespoň něco čtou.
Ale ani stará dobrá kniha v pevné vazbě si nevede zde. Překonala dějiny, politické režimy, dokáže jistě jít dál svou literární cestou i se svou mladší sestrou, knihou elektronickou.
Každá z nich má své příznivce i odpůrce a nás by zajímalo, ke které té skupině se přikláníte vy.

knihhh

Téma dnešního dne: Kniha, přítel člověka ve všech podobách

  • Jste čtenářkou knih?
  • Jaký je váš názor na knihy v pevné vazbě a knihy v elektronické podobě?
  • Porovnejte, posuďte, pochvalte i zkritizujte.
  • A můžete rovnou přidat tip, co právě čtete.

Pište na redakční e-mail: redakce@zena-in.cz

Jednu ze čtenářek odměníme - jak jinak, knihou. Jedna je od spisovatelky H. M. Körnerové Kočár do neznáma a jedna od mé maličkosti: Nelehký život Zorky Kohoutové s hudebním skladatelem Karlem Valdaufem: Nevybouřené mládí.

knihhhhh

Reklama