knedlíky

Pamatuji si dobu, kdy se u nás prodávaly houskové knedlíky, které chutnaly naprosto dokonale. Vařily se v místním JZD a byly opravdu jako domácí. Dnes dobrý knedlík nekoupíte. Nebo možná někde ano, ale ne u nás. Takže na hromadu kuchařky, k ruce internet a sháníme recepty, inspirace a zkoušíme.

Co je vlastně knedlík?

Knedlík se vaří ve vroucí vodě ve formě podlouhlých válečků a teprve po vyjmutí z lázně se krájí na tenké plátky a po obrubě těchto plátků může být takový knedlík trochu oslizlý :-)))

Ale vážně. Knedlík je vařený pokrm vyrobený z těsta. Složení těsta se může lišit podle jednotlivých receptů. Nejznámější jsou knedlíky houskové, kynuté, bramborové. Na výrobu těsta můžete použít jakoukoliv mouku. Knedlíky se dají také plnit různými náplněmi.

Hrníčkové knedlíky podle Šárky Škachové

U nás doma je nejoblíbenější recept na hrníčkové knedlíky. Jsou rychlé a výborné.

2 hrnky hrubé mouky
2 hrnky mléka
4 hrnky pokrájených rohlíků, což je cca 5 ks
4 vejce
sůl, cca 1 rovná čajová lžička
petrželka
máslo na vymazání hrnečků

Rohlíky nakrájíme na drobnější kostky a necháme je mírně zaschnout. Vhodné je nakrájet večer, připravovat druhý den. Mouku smícháme s mlékem a žloutky, sekanou petrželkou a osolíme. Z bílků ušleháme tuhý sníh. Do připraveného těsta vmícháme rohlíkové kostičky, zlehka zapracujeme bílkový sníh a naplníme tímto knedlíkovým těstem připravené hrnečky. Ty by měly být rovného tvaru a dobře vymazané máslem. Naplníme je do 2/3 a vložíme do hrnce s vodou (vody by mělo být asi tak do poloviny výšky hrnečku, ne víc!). Počkáme až se voda začne vařit a potom hrnec přikryjeme pokličkou a necháme vařit bezmála 30 minut. Nevaříme zprudka, voda má vřít, ale poklice nadskakovat zrovna nemusí. Záleží na velikosti hrnečků, ale ten čtvrtlitrový je hotov tak za rovných 27 minut. Potom sundáme z tepla a necháme je cca 2 minutky stát v hrnci (jdou potom lépe vyklopit). Nožem lehce objedeme po celém obvodu uvařeného knedlíčku a snadno ho vyloupneme ven. Když dobře vymažeme máslem, nemáme nejmenší problém. Potom krájíme klasickým způsobem na plátky (režnou nití, nožem, kráječem).

Bramborový knedlík

Tenhle knedlík je úplně dokonalý třeba k uzenému masu. Ale vepřo-knedlo s ním také nepokazíte. Mnoho lidí má právě bramborový knedlík raději než knedlíky jiné.

1 kg vařených brambor
16 lžic hrubé mouky
8 lžic krupice
1 vejce

Brambory nastrouháme, mouku a vejce přidáme k nim do mísy a uhněteme. Vyválíme 6 šišek, které vkládáme do osolené vody a vařečkou odlepíme ode dna. Vaříme 20 minut.

Kynutý knedlík

400 g hrubé mouky
půl kostky droždí
2 vejce
cca 100 ml vlažné vody
1 rohlík (nejlépe z předchozího dne)
cukr        
sůl           

Mouku nasypeme do větší mísy a uděláme do ní důlek, do kterého rozdrobíme droždí. Zalijeme vlažnou vodou (asi 100 ml, ale později můžeme přidat nebo naopak přisypat mouku, podle těsta). Mísu přikryjeme čistou utěrkou a necháme na teplém místě vzejít kvásek.
Potom přidáme vejce, sůl a špetku cukru. Nakonec na malé kostičky nakrájenou housku.
Důkladně prohněteme a necháme kynout asi hodinu.
Vaříme 15 až 20 minut, pod poklicí. Průběžně knedlík několikrát obrátíme.

Nebo bez knedlíku?

Někdo nemá rád knedlíky ani houskové, ani bramborové, prostě vůbec žádné. K pečenému vepřovému masu a zelí si potom jako přílohu může dát vařené brambory nebo třeba malé smažené bramboráčky. Ty jsou úplně dokonalé!

Pan Cuketka a mikrovlnka

U pana Cuketky jsem našla další skvělý tip - na knedlíkovou bábovku v mikrovlnce. Ještě jsem nezkoušela, ale příště určitě vyzkouším. Vypadá to totiž skvěle!

Jaké knedlíky vaříte vy? Nebo vám stačí kupované?

Dobrou chuť přeje elly.

 

Reklama