Marie Formáčková a badatel a historik Zeno Čižmář čerpali informace z různých archivů a historických spisů. Nová kniha proto přináší mnoho zajímavostí i málo známých faktů o Starém Plzenci a BOHEMIA SEKTu. Kapitoly zachycují jednotlivé etapy výroby sektů od prvních začátků, postupné modernizace a využívání převratných vynálezů i získávání úspěchů doma a ve světě. V závěru kniha mapuje dění ve společnosti po roce 2012, kdy došlo ke generační obměně ve vedení, portfolio se rozrostlo o mnoho převratných novinek a firma prolomila řadu prodejních rekordů. „Bylo mi velkou ctí a potěšením podílet se na knize o něčem tak skvělém, jako je sekt. Navíc sekt, který vzniká u nás a dělá nám ve světě dobré jméno. A všem přeji, aby důvodů k přípitku bylo co nejvíc,“ uvedla autorka knihy Marie Formáčková.
Slavnostní křest publikace se konal v Praze, v Senovážné ulici č. 4, kde byla přesně před 80 lety založena společnost Českomoravské sklepy šumivých vín, která vzápětí výrobu sektů ve Starém Plzenci zahájila. Jejím kmotrem se stal herec a zpěvák Ondřej Havelka v doprovodu své dcery Rozálie, který knihu se zvoláním „Bubbles, no troubles!“ pokřtil prémiovým Bohemia Sektem.
Kniha je k zakoupení na e-shopech osobnivinoteka.cz a nava.cz, a ve všech renomovaných knihkupectvích po celé ČR. „Jsme rádi, že se vedení společnosti s jubilejní publikací obrátilo právě na nás, jelikož s knihami tohoto zaměření máme už bohaté zkušenosti. Podle prvních výsledků prodejů knihu hodnotíme jako úspěšnou a věříme, že zájem o ni bude určitě dál pokračovat,“ říká Ota Rubner, majitel nakladatelství NAVA.
Věděli jste, že…
- Nejvíce staroplzeneckých sektů se každým rokem vypije v prosinci. Pokud by se tyto prosincové lahve položily do řady, dosáhly by z Prahy až do Paříže.
- Sektem ze Starého Plzence si připila i britská královna Alžběta II. v roce 1996 při slavnostní recepci na Pražském hradě. Podávaly se sekty Chateau Radyně a Louis Girardot.
- V každé sklence sektu se skrývá více než 1,5 milionu bublinek.
- Výrobce pravidelně přichází s limitovanými edicemi sektů. Největší prodejní úspěch přišel s uvedením Bohemia Sektu 2000 určeného k oslavám příchodu nového milénia.
- V roce 1997 započala tradice přípitků Bohemia Sektem na všech premiérách obou scén pražského Národního divadla, která trvá dodnes.
- Denní výrobní kapacita dnešní stáčecí linky sektů je 150 tisíc lahví. Toto číslo se rovná 2,5násobku celé roční produkce závodu v roce 1948.
- Při uvedení Bohemia Sektu na trh v roce 1970 se lahev prodávala za 29 Kčs.
- V sektárně existovala jednu dobu i speciální pracovní pozice tzv. „setřásalka“, která za směnu musela pootočit asi 20 000 lahví umístěných v dřevěných setřásacích stojanech.
Nový komentář
Komentáře
V roce 1970 byla průměrná mzda 1915,- Kčs. Chleba stál 2,60,- a třeba výběrový kostkový cukr 8,- obyčejné bílé víno, co se tehdy pilo cca 18,-Kčs. Na tu dobu sekt za 29,- se také kupoval pouze na Silvestra nebo na významné rodinné oslavy Sekt byl vždycky prostě něco luxusního