V pondělí 15. května jsem byla na křtu knihy Jana Krause "Uvolněte se, podruhé…" Jaké to bylo? Kdo se stal kmotry knihy? A co mě nejvíc rozesmálo?

Na křest knihy se zvou především fotografové a novináři. Jde o výměnný obchod. Autor a nakladatel vám představí knižní novinku a mimo jiné nabídnou i malé občerstvení. Novináři se najedí a posléze o publikaci informují své čtenáře. Křty většinou probíhají pouze s malými obměnami podle stejného scénáře.

Ukažme si to na křtu již druhého textového přepisu úspěšné talkshow České televize Uvolněte se, prosím…

Prostory

Místo křtu by mělo být spíše reprezentativní, což se v tomto případě opravdu podařilo. Italská restaurace Don Giovanni kousek od Karlova mostu dodávala křtu na výjimečnosti. Na zdech restaurace je k vidění mnoho fotografií známých českých osobností od Jadrana Šetlíka a číšníci se pohybují kolem vás, aniž byste si jich všimla.

Moderátor

Všichni moderátoři na začátku doslova odříkávají naučený text a záleží pak jen na jejich schopnosti improvizace, zda bude jejich projev považován za vtipný.Moderátor Českého rozhlasu 2 – Praha Robert Tamchyna uvedl Jana Krause jako velkou osobnost. Lichotil mu tím, že kam se člověk podívá, vidí jeho jméno.

Spisovatel

V tomto případě šlo o moderátora Jana Krause, který se stejně jako na televizní obrazovce snažil na vše reagovat svým suchým humorem. Nic ho nevyvedlo z míry, ale velice rád vyváděl z míry všechny ostatní. Chvílemi mi však připadal trochu jako kluk v rozpacích, který neví, proč se všichni fotografové soustředí na jeho tvář.

S klidem oznámil, že největší úspěch v zahraničí zaznamenal prozatím na Slovensku. Komerční slovenská televize Joj uvádí od dubna 2006 obdobu Uvolněte se, prosím pod názvem „Bez obáv, prosím!“ s velkým úspěchem.

Kmotry a kmotr

Kmotry jsou většinou alespoň trochu známé osobnosti, případně přátelé spisovatele. Jan Kraus si pozval Ester Kočičkovou, která, když zjistila, že další kmotrou je modelka a dcera Veroniky Žilkové Agáta Hanychová, jen poznamenala: „Tak se na nás obě podívejte a najděte třináct rozdílů…“Programová ředitelka Frekvence 1 Barbora Tachecí se jen usmívala a Jiří Hromada, prezident Sdružení organizací homosexuálních občanů ČR občas něco vtipného poznamenal.

Dárky od kmotrů

Knižní novinka se při křtu považuje za novorozeně, a proto je zvykem ji (častěji však spisovatele) obdarovat nějakým dárkem od kmotrů. Ester Kočičková darovala Janu Krausovi ústní spray: „Až bude s vámi chtít někdo hovořit, tak mu jej půjčte.“


Agáta Hanychová však triumfovala ve chvíli, kdy překvapenému Krausovi věnovala piercing do jazyku. „A kam to je?“ zeptal se Kraus. „Do jazyku.“ „Aha, ale to tam budu mít pak díru, když to vyndám.“ „To zaroste.“ „Fakt?“ „A kdo mi tam udělá tu díru?“ „Třeba já.“ Přítomní fotografové se díky tomuto okamžiku chytili své šance…

Fotografové

Přijdou na křest knihy a fotí, fotí a fotí. Je jich minimálně pět, v tomto případě asi tak patnáct. Znají se mezi sebou, ale vědí, že čím lepší pozici zaujmou, tím lepší budou mít snímky. Tlačí se dopředu, co nejblíže skupince, o kterou jde.

Ve chvíli, kdy Agáta věnovala Janu Krausovi piercing začali cvakat s mnohem větší rychlostí. Při samotném křtu už to bylo jen: „Pane Krausi, zdvihněte prst.“ „Jděte všichni blíž k sobě.“ „Podívejte se na mě.“ „Mrkněte sem.“ Rozesmálo mě, jak "celebrity" poslouchají a usmívají se i přesto, že v blízkosti blesků musí být nesnesitelná teplota. Asi po deseti minutách fotografové s úsměvem zabalí své „nádobíčko“ a odeberou se na raut.

Raut

A tím to vlastně všechno končí. Nebo začíná? Na stolech už jsou připraveny dobroty - od sladkého přes slané, jednohubky, ovoce, rybky, sýry… Někdo se posadí a stráví tu delší dobu, jiný se jen občerství a jde na další křest knihy…kde to začne všechno nanovo.

Zúčastnila jste se křtu knihy? Jaké máte zážitky?
Jaký význam mají podle vás takové události?

Reklama