Nový rok a hubnutí, to k sobě neodmyslitelně patří. Jde o jedno z nejčastějších předsevzetí a trvalé přání mnohých z nás. Není náhoda, že právě v lednu jako by se roztrhl pytel s nejrůznějšími tabletkami, koktejly a zaručenými dietami, které vám slibují zázraky. Ty se ale dějí jen málokdy a pokud jde o hubnutí, nikdy. K tomu, abyste se ve svém těle cítili lépe, netlačilo vás oblečení a váha nežalovala, že jste na pokraji obezity, je třeba především odhodlání a disciplína. To první jde snadněji než druhé, kombinace obojího ale přináší dobré výsledky. Kromě známých záležitostí, které je třeba na cestě ke štíhlejší postavě dodržovat, můžete přidat i některé bylinky a koření.

her.jpg
Foto: Shutterstock

Kurkuma

Kurkuma patří mezi koření typické zejména pro asijskou kuchyni. Kromě toho, že podporuje imunitu, skvěle funguje také jako podpůrný prostředek při hubnutí. Obsahuje kurkumin, látku nápomocnou ke zrychlení metabolismu. Kurkumin navíc potlačuje růst tukové tkáně, podněcuje tvorbu žluči a optimalizuje hladinu cukru v krvi.

kur.jpg
Foto: Shutterstock

Jedna ze studií prokázala, že u osob s nadváhou bylo užívání kurkuminu dvakrát denně po dobu jednoho měsíce účinné v souvislosti s tukovým úbytkem. Došlo také k redukci nitrobřišního tuku a snížení hmotnosti až o 5 %

Skořice

Skořice je oblíbené aromatické koření získávané z vnitřní kůry stromů rodu cinnamomum (skořicovník). Toto koření je bohaté na antioxidanty a nabízí hned několik zdravotních výhod; některé studie navíc potvrdily, že skořice podporuje úbytek tělesné hmotnosti, je tedy vhodná i během redukce váhy. Zvlášť účinná je při stabilizaci krevního cukru, což pomáhá snížit chuť na sladké a k jídlu obecně. Skořice také snižuje hladinu některých trávicích enzymů, zpomaluje rozklad sacharidů a pomáhá zůstat nasycený po delší dobu. Skořici můžete přidat třeba do čaje nebo přimíchat do tvarohu, jogurtu, ovocných smoothie a podobně.

cin.jpg
Foto: Shutterstock

Oregano

Oregano (hezky česky nazývané dobromysl) je vytrvalá bylinka, která patří do stejné rodiny jako máta, bazalka, tymián, rozmarýn či šalvěj. Typická je především pro středomořskou kuchyni. Tato aromatická rostlina obsahuje karvakrol, účinnou sloučeninu, která je při hubnutí užitečná. Napomáhá při látkové výměně a její přímý vliv na redukci váhy prokázaly i odborné studie.

pre.jpg
Foto: Shutterstock

Skvělé účinky v souvislosti s hubnutím má i kajenský pepř. Ten obsahuje kapsaicin, který zrychluje metabolismus tuků a umožňuje tělu lépe spalovat kalorie. Studie potvrdily, že velmi efektivní při redukci hmotnosti je i černý pepř obsahující piperin; ten dodává koření štiplavou chuť, inhibuje tvorbu tukových buněk a zlepšuje trávení.

Ženšen

Ženšen je velmi populární rostlina se zdraví prospěšnými vlastnostmi, často považována za základ tradiční čínské medicíny. Existuje několik různých typů, včetně korejského, čínského a amerického, z nichž všechny patří do stejného rostlinného rodu. Kromě mimořádných účinků na vitalitu člověka potvrdily některé studie i přímý vliv ženšenu na redukci váhy. Jedna ze studií například potvrdila, že užívání ženšenu dvakrát denně po dobu osmi týdnů vedlo k úbytku na váze zkoumaných osob, a také ke zlepšení stavu střevní mikroflóry.

zen.jpg
Foto: Shutterstock

Ashwagandha

Bylina s cizokrajným názvem, ashwagandha, je po staletí využívána v tradičním indickém léčitelství. Je napěchovaná antioxidanty, obsahuje antikonvulziva (skupina léčiv používaná pro léčbu a prevenci epileptických záchvatů) a disponuje antibakteriálními vlastnostmi. Prokazatelně zmírňuje stres, který je v dnešní době jednou z hlavních příčin přibírání na váze, zrychluje metabolismus a zlepšuje trávicí systém.

ash.jpg
Foto: Shutterstock

A na závěr redakční tip:
Skvělým prostředkem a osvědčenou „babskou radou“ je pití kmínové vody. Jde o další z možností, jak zrychlit metabolismus. Dvě polévkové lžíce semínek kmínu namočte přes noc do vody a ráno je krátce povařte. Filtrujte, abyste odstranili semínka, a vymačkejte do nápoje šťávu z půlky citronu. Pijte na lačno každé ráno po dobu dvou týdnů.

Čtěte také:

Zdroje: healthline.comactive.comhealthshots.com

Reklama