Krásná zelenina se na mě přímo usmívá ze všech stánků různých trhů a láká mě představou barevných chutných pokrmů. Jedním z koření, kterým se snažím ochutit téměř všechna jídla, je kmín. Ani nevím proč, zkrátka instinkt.
5bb749d84fb75obrazek.png
Kmín kořenný je totiž podle léčitelů prastará aromatická léčivka, jak dokládají nálezy ze starého Egypta, pocházející z doby kamenné a bronzové i dochované spisy různých kořenářek a bylinkářů celého světa.

5bb74a6721216obrazek.pngV dávných dobách měl kmín i své magické využití, naši předkové totiž věřili, že kmínové nažky odhánějí zlé démony a nečisté síly. Pod postel neklidných dětí se proto vždy na noc dávala miska s kmínem.

Kmín se vyznačuje vysokým obsahem cenných éterických olejů, které vydávají své nezaměnitelné kořenité aroma, jenž povzbuzuje chuť k jídlu. Kmínové nažky jsou užívané jako ten nejlepší rostlinný prostředek proti nadýmání a ruku v ruce s anýzem, fenyklem a koriandrem se řadí mezi karminativa - ta pak v našem těle působí proti hromadění plynů v žaludku a ve střevech. Kmín je podle léčitelky a bylinkářky Ursel Buhringové pomocníkem našeho těla, který má moc nastolit v našem zažívání příjemný pocit tepla, a tím i usnadnit říhání po jídle a odstranit bolest břicha, již způsobují právě plyny zadržené ve střevech. Dalším z jeho skvělých schopností je i zesílení prokrvení žaludeční sliznice, uvolnění dvanáctníku a tlustého střeva. Také astmatikům je doporučeno užívati hojně kmínu, tato léčivka totiž uvolňuje i hladké svaloviny průdušek! Nálev z kmínu dobře znají i kojící maminky, kdy se doporučuje tento čaj i pro malé děti, které trpí nadýmáním.

5bb74aa80723bobrazek.pngKmín je i kořením, které ovšem uznává i současná lékařská věda! Podle posledních poznatků u karvonu, jedné ze složek éterického kmínového oleje, byly zjištěny významné antibakteriální, ale především protiplísňové účinky. Síla kmínu kořenného je dokonce považována za účinnější v boji s kvasinkou Candida albicans než klasické antimykotikum Nystatin!

Vzhledem ke schopnosti kmínu mírnit svalové křeče, nálev z něj se doporučuje i při potížích s bolestivou menstruací.

Kdy tedy je možné použít kmínu jako přírodního léčiva:

  • při zažívacích problémech
  • u astmatických potíží
  • při špatném dechu (doporučuje se žvýkat  kmínové nažky)
  • při bolestivých kolikách pro matku a dítě
  • při nechutenství
  • při menstruačních křečích

Svého času byla z kmínu vyráběna i velice oblíbená kořalka, která umí povzbudit produkci žluči.
5bb74b44de149obrazek.png

Recept podle bylinkářky Ursel

V hmoždíři roztlučte 40 gramů kmínových semínek, kmín nasypte spolu se 100 gramy kandysového cukru do bílé sklenice a zalijte půl litrem žitné (38 %). Ještě přidejte jeden výhonek máty peprné a dva rozdrcené lusky kardamonu. Kořaličku nechte stát, pouze jí protřepávejte, po třech týdnech obsah přefiltrujte a nechte dozrát.

Reklama