Krásná zelenina se na mě přímo usmívá ze všech stánků různých trhů a láká mě představou barevných chutných pokrmů. Jedním z koření, kterým se snažím ochutit téměř všechna jídla, je kmín. Ani nevím proč, zkrátka instinkt.

Kmín kořenný je totiž podle léčitelů prastará aromatická léčivka, jak dokládají nálezy ze starého Egypta, pocházející z doby kamenné a bronzové i dochované spisy různých kořenářek a bylinkářů celého světa.

V dávných dobách měl kmín i své magické využití, naši předkové totiž věřili, že kmínové nažky odhánějí zlé démony a nečisté síly. Pod postel neklidných dětí se proto vždy na noc dávala miska s kmínem.

Kmín se vyznačuje vysokým obsahem cenných éterických olejů, které vydávají své nezaměnitelné kořenité aroma, jenž povzbuzuje chuť k jídlu. Kmínové nažky jsou užívané jako ten nejlepší rostlinný prostředek proti nadýmání a ruku v ruce s anýzem, fenyklem a koriandrem se řadí mezi karminativa - ta pak v našem těle působí proti hromadění plynů v žaludku a ve střevech. Kmín je podle léčitelky a bylinkářky Ursel Buhringové pomocníkem našeho těla, který má moc nastolit v našem zažívání příjemný pocit tepla, a tím i usnadnit říhání po jídle a odstranit bolest břicha, již způsobují právě plyny zadržené ve střevech. Dalším z jeho skvělých schopností je i zesílení prokrvení žaludeční sliznice, uvolnění dvanáctníku a tlustého střeva. Také astmatikům je doporučeno užívati hojně kmínu, tato léčivka totiž uvolňuje i hladké svaloviny průdušek! Nálev z kmínu dobře znají i kojící maminky, kdy se doporučuje tento čaj i pro malé děti, které trpí nadýmáním.

Kmín je i kořením, které ovšem uznává i současná lékařská věda! Podle posledních poznatků u karvonu, jedné ze složek éterického kmínového oleje, byly zjištěny významné antibakteriální, ale především protiplísňové účinky. Síla kmínu kořenného je dokonce považována za účinnější v boji s kvasinkou Candida albicans než klasické antimykotikum Nystatin!

Vzhledem ke schopnosti kmínu mírnit svalové křeče, nálev z něj se doporučuje i při potížích s bolestivou menstruací.

Kdy tedy je možné použít kmínu jako přírodního léčiva:

  • při zažívacích problémech
  • u astmatických potíží
  • při špatném dechu (doporučuje se žvýkat  kmínové nažky)
  • při bolestivých kolikách pro matku a dítě
  • při nechutenství
  • při menstruačních křečích

Svého času byla z kmínu vyráběna i velice oblíbená kořalka, která umí povzbudit produkci žluči.

Recept podle bylinkářky Ursel

V hmoždíři roztlučte 40 gramů kmínových semínek, kmín nasypte spolu se 100 gramy kandysového cukru do bílé sklenice a zalijte půl litrem žitné (38 %). Ještě přidejte jeden výhonek máty peprné a dva rozdrcené lusky kardamonu. Kořaličku nechte stát, pouze jí protřepávejte, po třech týdnech obsah přefiltrujte a nechte dozrát.

Reklama