V některých rodinách to není jednoduché, zvlášť když někdo z rodičů pije. Často to pak odnášejí nevinní... A to je smutný příběh.

Přesně takový nám napsala čtenářka, která si nepřála zveřejnit své jméno. Příběh je totiž skutečný. Držíme palce, aby dobře dopadl.


U nás doma naštěstí už jsou tak maximálně známky v Informačním systému vysoké školy, ale jelikož jsem učitelka, tak vysvědčení ještě pořád rozdávám.

A pořád se děsím následků...

Asi nejhorší je, když zjistíte, že někomu ze třídy hrozí reálně fyzická újma. Jako teď. Hrozící trojku z chování jsem nakonec „nějak“ zařídila, i když přijít důkladná kontrola, tak se z toho nedostanu, ale šest pětek opravdu jen tak z vysvědčení nesmáznu... a nejhorší na tom je, že kluk je v tom nevinně. Občanku dostal až během prvního ročníku, takže 15 na krku, maminka v nemocnici ve velmi vážném stavu, otec původně naštěstí v kriminále, později po velmi uváženém a objektivním kroku pana prezidenta venku. Koneckonců „jenom“ dobil matku a děcko tak, že mají dlouhodobé následky. Ale jenom psychické, to se nepočítá... napadá mě: co kdyby tak někdo zmlátil prezidenta Klause do bezvědomí? Jestlipak by potom „nastavil druhou“, jak nabádá ostatní?

Kluk jezdí z vesnice, vzdálené 25 kilometrů od školy, což je kousek, jenže bohužel přes dva okresy a tedy se třemi přestupy. Jedna cesta 2,5 hodiny, vstává ve čtyři ráno. Doma je v ideálním případě v pět odpoledne, když mu nic neujede. A na internát nechce, aby maminka - kdyby ji třeba ještě pustili ze špitálu - nebyla sama. Ve finále samozřejmě ve škole pomalu ani nevíme, jak vypadá, takže pětky jsou objektivní. Chybí tolik, že nemá nárok se naučit. Jenže se bojí. Nevlastní otec prý pije a je víc než reálné, že ho zmlátí jak psa. Bohužel sociálka jeho obavy potvrzuje.

A dál? Žádná pohádka o princi na bílém koni a záchraně dětské dušičky se nekoná. Policie nemůže zasáhnout dřív, než se skutek stane, sociálka sice může zkusit nevlastním rodičům domluvit, ale ti si z toho nic nedělají a my žádné pravomoci nemáme. Prozatím se uchylujeme ke klasické lsti - mládenec nejede domů, ale k příbuzným v jiném městě. Ti mají rozum a jsou ochotni pomoct. Zůstane u nich, než se doma všechno uklidní a otčím se opije. Po opici bývá klidnější... telefon se sprostými výhružkami a opileckým řvaním mám za sebou, rozhovor se smutnou maminkou taky a před sebou napínavý víkend. Vyjde to nebo ne? Nezazvoní mi během dne mobil s prosbou o pomoc? A pokud ano, dokážu přesvědčit policii, že opravdu mají pomoci? A když všechno dobře dopadne, čeká nás za půl roku repete...

Takže prosím všechny, aby nám oběma drželi palce.

Pozn. red: Text neprošel redakční korekturou.

Tématem dne je: Vysvědčení.

  • Co vy a vysvědčení?
  • Co vaše děti, jak dopadly?
  • Máte nějakou historku na téma vysvědčení?
  • Vzpomínáte si na něco, co vás opravdu nadchlo (zklamalo, pobavilo....)?
  • Měly jste ve škole nějakého nezapomenutelného učitele/ku?

Jedna ze čtenářek za svůj příspěvek získá úžasnou knihu Lesohrad od Brandona Mulla (Příběhy z kouzelné obory I). Příspěvky posílejte dnes nejpozději do 14.30 hodin na e-mailovou adresu níže. Ještě upozornění - pokud byste poslala fotku, musí jít (kvůli autorským právům) o vaši fotku a jejím zasláním dáváte redakci souhlas k jejímu bezplatnému uveřejnění v tomto tématu.

  • Redakční e-mail: redakce@zena-in.cz
  • Předmět: VYSVĚDČENÍ

les

Reklama