Škrkavky psí

Nejdřív se Sára chvilku dávila, a pak z ní na koberec „vyšlo“ (krom jiného) zamotané klubko tenkých bílých tkaniček. Tedy – na první pohled. Při odklízení zvratků mojí dvouleté kočičky ale vyšlo najevo, že nechutný mrskající se chumel jsou dlouzí bílí červi. Škrkavky…

Nejen, že jsou tito parazité nebezpeční pro člověka, především pro děti (viz článek Psí bobek na botě a…), ale způsobují i velmi nepříjemné komplikace svým šiřitelům – kočkám a psům.

Častý problém psů a koček

Škrkavky patří mezi nejčastější parazity psů a koček. Dospělé škrkavky jsou dlouhé 4 až 18 cm a žijí v tenkém střevě. Jejich potravou je krev a střevní sliznice hostitele. Dospělá samice škrkavky přitom denně vyloučí až 200 tisíc vajíček, která se s trusem dostávají do vnějšího prostředí a ohrožují další zvířata i lidi.

  • Škrkavka psí (Toxocara canis) a škrkavka kočičí (Toxocara cati) jsou celosvětově rozšířenými červy, parazitujícími u psů a psovitých masožravců, respektive u koček a kočičích šelem. Způsobují záněty střeva, putující larvy škrkavek vyvolávají záněty i v dalších orgánech – ve svalech, ledvinách, játrech či mozku.
  • Zatímco u starších psů a koček nevyvolávají většinou žádné klinické příznaky, u štěňat a koťat mohou způsobit závažné onemocnění končící úhynem. Na rozdíl od škrkavky psí se škrkavka kočičí nepřenáší na potomky transplacentárně – tedy z matky na plod, ale jen mateřským mlékem.

cat

„U dospělých psů se vyskytují škrkavky poměrně zřídka, i když má většina zvířat larvičky těchto parazitů uložené v orgánech,“ popisuje onemocnění MVDr. Jiří Filip, z veterinární kliniky v pražských Vršovicích. „Zato u štěňat a mladých psů je devadesátiprocentní šance, že mládě nakažené je, protože se larvičky z orgánů březí feny uvolňují do krve a přes placentu pronikají do plodů. Po porodu jsou z těla matky ještě několik týdnů vylučovány s mateřským mlékem, proto se odčervování u štěňat musí provádět opakovaně.“

„I u dospělých koček se škrkavky běžně vyskytují jak v orgánech, tak ve střevech,“ připomíná další riziko přenosu veterinář. „Koťata se sice rodí bez škrkavek, ale prostřednictvím mléka je v prvních třech týdnech získají od matky také, takže potřeba odčervování platí i pro ně.“

Podle Filipa jsou samozřejmě rozdíly mezi kočkami chovanými doma a žijícími volně. „Kočce zdržující se doma byste měli nechat dvakrát ročně vyšetřit trus, venkovní kočky se mají odčervovat pravidelně dvakrát do roka.“

MVDr. Jiří Filip: Prevencí je odčervování

dog

Štěňata by měla být poprvé odčervena i s matkou zhruba dva týdny po porodu, koťata ve třech týdnech. Až do věku tří měsíců se pak mláďata odčervují každé dva týdny. A protože u psů i koček je do jednoho roku výskyt škrkavek nejčastější, opakuje se podávání antiparazitik každé tři měsíce.

Moderní preparáty proti parazitům jsou pro zvířata bezpečné a jejich pravidelná aplikace by měla být naprostou samozřejmostí pro všechny chovatele. Pasty, gely a sirupy se používají hlavně pro mláďata, tablety pro starší jedince. Přípravky na kůži jsou dražší, a proto je doporučujeme v těch případech, kdy aplikace tablet činí potíže.

Pokud zodpovědný chovatel pravidelně odčervuje, včasně odklízí výkaly a krmí pouze vařeným nebo granulovaným krmivem, chrání tím nejen zvířata, ale i své blízké. Problémem stále zůstává poněkud laxnější a nepravidelná péče o kočky a též problematika toulavých zvířat.