Bolavé klouby netrápí jen lidi. Trápí také naše domácí mazlíky a zřejmě nejvíc velké psy. Problémem je jejich velká hmotnost a delší doba života.

Máte doma psa, kočku nebo nějaké jiné zvíře? V naší hektické době s většinou z nás sdílí domácnost nějaký ten zvířecí mazlíček. A pro mnohé z nás je i regulérním členem rodiny. O svá zvířata pečujeme téměř jako o vlastní děti, žijí jako v bavlnce, a tak není divu, že se stále prodlužuje doba jejich života. To však s sebou přináší i větší výskyt „civilizačních nemocí“ a nejrůznějších bolestivých problémů.

I psy mohou trápit některé stejné nemoci jako lidi. Především psi velkých plemen jsou postihováni kloubnímu problémy, které jsou způsobeny jednak velkou hmotností zvířete, jednak i prodlužující se dobou, po kterou jsou jeho klouby zatěžovány.

Zvěrolékaři se nejčastěji u svých pacientů setkávají s artrotickými změnami kloubních chrupavek. V pokročilém věku jsou už chrupavky z větší míry opotřebované a zničené. V tomto stadiu probíhá v kloubu zánět, který vzniká při odírání se kloubní hlavice o kloubní jamku, a svým chemickým složením poškozuje zbylou chrupavčitou tkáň. Tím se stav stále zhoršuje. Zánět psa samozřejmě bolí. Začne kulhat, hůř vstává a vůbec se mu do pohybu moc nechce.

Pro obnovu kloubních chrupavek je vhodné podávat chondroitiny a glukosaminy, které se vestavují do kloubních chrupavek, hydratují (zvlhčují) je a zpružňují. V těchto případech je na místě podávat i další speciální látku, která má protizánětlivé a protibolestivé účinky, čímž psovi uleví od bolesti a zbaví kloub zánětu.

Pro potlačení je možné podávat i nasycené a nenasycené mastné kyseliny, které lze použít při akutní bolesti či zhoršení stavu.

Kloubní problémy se ale netýkají pouze psů starých nebo velkých či psů obřích plemen. Postihují už i štěňata a nevyhnou se ani malým plemenům. U štěňat a malých psů se veterináři nejčastěji setkávají s vývojovými vadami. Nejčastější je dysplazie kyčelního kloubu a loketního kloubu, u které velkou roli hraje dědičnost a výživa v období růstu štěněte.

Pokud čtyřnohým kamarádům nedopřejeme vyváženou výživu, může dojít dokonce k ulomení loketní chrupavky, která v období růstu přirůstá k loketní kosti. U malých psích plemen se zase často vykloubí čéška. Pokud se takovým nepříjemnostem chceme vyhnout, soustředíme se na výživu chrupavek a kloubních tkání hlavně v období růstu.

Zdroj: Expres

Navštěvujete se svým čtyřnohým mazlíčkem pravidelně ordinaci veterináře? Sledujete bedlivě složení potravy, kterou zvířeti předkládáte? Neberete jeho členství v rodině doslova a nepředkládáte mu stejně tučné, smažené a přesolené pokrmy, jako dětem a manželovi? Zjišťujete, jaké jsou nové možnosti mezi vitaminovými potravinovými doplňky pro dobrou kondici vašeho zvířete? 

Reklama