Využívat síly rostlin pro vytváření přírodní kosmetiky není nic neobvyklého ani nového. Co už ovšem není vždy samozřejmostí kosmetických firem, je přírodě její dary vracet.

Francouzská dermokosmetická značka KLORANE o tom ví své. Již 50 let se stará o naše vlasy a snaží se v naší rozmanité rostlinné říši hledat ty nejúčinnější druhy rostlin, ze kterých pak získává aktivní látky do svých šamponů, balzámů, kúr, masek, sprchových gelů i kosmetiky pro nejmenší.

Každou využitou rostlinu dokonale zná, pěstuje na svých vlastních polích (oves, lichořeřišnice, měsíček) nebo u smluvních pěstitelů (mango – Indie, myrta a granátové jablko – Maroko, datlovník pouštní – Senegal, pivoňka - Čína…). Celý proces pěstování i sklizně je pak ohleduplný k okolnímu ekosystému i místní populaci. Při pěstování se nepoužívají žádné pesticidy, herbicidy ani fungicidy, většina rostlin se sklízí ručně a šetrně, i jejich sušení probíhá podle tradičních metod. Celý tento kontrolovaný proces má i své jméno – Botanická expertiza Pierre Fabre a zrodila se v hlavě jejího tvůrce, pana Pierre Fabra, zakladatele 2. největší farmaceutické společnosti ve Francii, po jaderné havárii v Černobylu v roce 1986. Když budete v ruce držet flakon s šamponem Klorane, mohlo by vás potěšit, že je již z 50-55% vyroben z již recyklovaného plastu. Nebo když si budete umývat vlasy suchým šamponem Klorane, zahřeje vás u srdce myšlenka, že uděláte-li to jednou týdně místo klasického mytí, ušetříte ročně 500l vody.

Klorane se ale rozhodl ve své misi chránit přírodu a její rozmanitost ještě dále a v roce 1994 založil nadaci Klorane Botanical Foundation (nejprve pod názvem Institut Klorane). Tato firemní nadace se angažuje ve 3 hlavních misích: chránit ohrožené rostlinné druhy na naší planetě, zkoumat rostlinnou říši a vzdělávat nás v oblasti zachování biodiverzity.

Vyjmenovat všechny aktivity nadace Klorane Botanical Foundation za dobu její existence by zabralo spoustu času, zde jsou alespoň ty hlavní:

  • MADEIRA: Na Madeiře Klorane Botanical Foundation zachránila endemickou rostlinu Normania triphylla (Lowe) Lowe, která na ostrově zcela vymizela.

rostlina

  • ŘECKO:V roce 2007 zdevastovaly rozsáhlé požáry řecký poloostrov Peloponés. Tehdy shořela velká část tamních olivovníků. Klorane Botanical Foundation v poškozené oblasti vysadila 10.000 olivovníků, které v roce 2014 zplodily své první olivy. Právě z nich se zrodila další řada přípravků na zralé vlasy.

recko

  • AFRIKA – VELKÁ ZELENÁ ZEĎ                                                                                                       

V roce 2004 se sešlo 11 afrických států, aby hledalo řešení v boji proti rozšiřování pouště v oblasti Sahelu. Vznikl projekt Velká zelená zeď, který měl za cíl vybudovat vegetační pás, který protne Afriku od Dakaru až po Djibuti (7000 km dlouhý a 15 km široký). Klorane Botanical Foundation v rámci projektu vysadila v dané oblasti už 30.000 datlovníků pouštních, podpořila 3 disertační práce na téma dopad výsadby tohoto stromu na místní ekosystém a populaci a podpořila 3 letní univerzity. Vzniklé vegetační pásmo také otevřelo možnost tamním obyvatelům pěstovat nové druhy zeleniny a ovoce a obohatit tak své stravování.

afrika

Tento projekt byl oceněn organizací UNESCO jako jeden z 10 exemplárních příkladů aktivit pro trvale udržitelný rozvoj.  

www.klorane.cz