5af2c313584f1obrazek.png
Tyto destinace jsou již dnes ozkoušené a bezpečné pro cestování s dětmi. Existuje však několik věcí, které je potřeba při cestování s dětmi brát v úvahu. Jsou totiž náchylnější k různým infekčním onemocněním. To samé platí pro těhotné ženy a starší lidi.

Přinášíme vám 5 tipů letecké společnosti KLM, na co dát pozor především, letíte-li na letní dovolenou s dětmi.

Střevní obtíže, průjem

Jedná se o vůbec nejčastější onemocnění mezi cestovateli. Většinou je způsobený změnou prostředí a klimatu. Místní kuchyně a voda je často rozdílná od té, na kterou jsme zvyklí. Nejčastěji jde o neškodné virové onemocnění, se kterým se vypořádáme do 48 hodin. Pokud však průjem přetrvává, především u dětí, je důležité začít užívat ORS, tzv. perorálně rehydratační roztok. Jde o roztok solí a cukrů, který předchází závažné dehydrataci a pomáhá obnovit správně fungování střev. V dnešní době se dá takový roztok sehnat v běžné lékárně, a to jak pro děti, tak pro dospělé. Pokud byste dostali horečku nebo měli krev ve stolici, je nejlepší vyhledat lékařskou pomoc.
5af2c32102664obrazek.png

Lékařské ošetření

Ještě, než vyrazíte do své cílové destinace, se ujistěte, že víte, kde můžete dostat případné lékařské ošetření. Tyto informace získáte od vaší zdravotní pojišťovny. Také si dejte pozor na to, abyste měli potřebné cestovní pojištění. Projděte si podmínky a podrobnosti vašeho pojištění, abyste se vyhnuli neočekávaným a vysokým poplatkům.

Voda a led

Místní voda také může být pro vaše střeva dráždivá. Především děti jsou vůči ní zranitelné, protože jejich střeva si ještě nezvykla na různé bakterie, jako střeva dospělých. Jezení zmrzliny nebo pití studených nápojů může dětem v teplejším počasí způsobit bolení hlavy nebo v krku. To přichází ve chvíli, kdy se zmrzlina nebo ledový nápoj dostane do styku se zadní stěnou dutiny ústní a patrem. Nervová zakončení mohou posílat signály do mozku, které způsobují specifické stahy cév. Většina lidí už o tomto fenoménu slyšela, může ale být zajímavé vědět, proč nastává.
5af2c32e691d4obrazek.png

Komáři

Komáři mohou být na dovolené nejen velmi otravnými, ale mohou i přenášet různé nemoci. V dnešní době před nimi můžete chránit své děti repelentem s tzv. DEET (Diethyltoluamid). V některých zemích je potřeba se chránit během dne, protože existují určité druhy komárů, které jsou aktivní právě v průběhu dne a ne večer, jak jsme zvyklí. Pamatujte také při aplikaci opalovacího krému: nejprve se namažte krémem, nechte ho tak na půl hodiny až hodinu zaschnout a poté(!) použijte DEET repelent. DEET není voděodolný. Jiné druhy komárů, především ty, které přenášejí malárii, jsou aktivní od začátku západu slunce. Dávejte si na to pozor a učiňte potřebná opatření. Pokud vám byly předepsány tabletky přecházející malárii vaším lékařem, berte je. Děti jsou vůči původcům malárie velice náchylné, stále se jedná o jednu z nejčastějších příčin úmrtí dětí v Africe. Pokud byste chtěli zjistit více informací o způsobech ochrany před komáry, nebojte se zeptat vašeho lékaře.

Očkování na cesty

V neposlední řadě: očkování! I dnes se najdou děti, které cestují, ale ještě nebyly prvně očkovány. Proti nemocem jako je žloutenka typu A, anebo vzteklina není v České Republice očkování povinné a hrazené. Vzteklina je smrtelnou nemocí, kterou můžete být nakaženi skrze pokousání, poškrábání nebo olíznutí nakaženým zvířetem. Nejčastěji se jedná o kočky a psy, ale přenašeči jsou i jiná zvířata jako třeba netopýři. Vlastně se jím může stát jakýkoliv savec. Ve chvíli, kdy se virus dostane do vašeho nervového systému, nemoc se začne rozmáhat a jakákoliv léčba již není možná. Tento proces a neurčité symptomy, s nimiž se pojí, může trvat i týdny. U dětí bývá nejvyšší pravděpodobnost, že se budou mazlit s nějakým zvířetem, které je často stejně velké nebo i větší než samotné děti, což je činí ještě zranitelnějšími. Příběhy o podobných situacích dnes potkáváme ve zprávách častěji než dříve.
5af2c34386d0dobrazek.png

Vzteklině se dá snadno předcházet, pokud jste byli očkování. Je třeba zdůraznit, že toto onemocnění bývá smrtelné. Pokud máte v plánu cestovat do vzdálených destinací se svými dětmi, skutečně doporučujeme proti vzteklině očkovat jak sebe, tak i děti. Série 3 očkování vás ochrání na několik let. Sice se v ČR jedná o vzácnou nemoc, ale v zemích kolem Středozemního moře, stejně jako ve vzdálených destinacích se vyskytuje. Pokud nejste očkováni, je nutné se nechat ošetřit do 24 hodin, abyste předešli fatálním následkům. Potřebný lék, lidský hyperimunní imunoglobulin (HRIG), je poměrně náročné sehnat. Zdůrazňujeme, že je nutné dostat dostatečné lékařské ošetření, ať již v dané destinaci nebo ve své domovské zemi do 24 hodin!

Více informací naleznete ZDE. 

Reklama