Často je o něm řeč, ale málokdo skutečně ví, o čem mluví. Klitoris, poštěváček, nebo slovensky také dráždec, je ale dar přímo z nebes. Proč? To vám objasní sedmero faktů, které jste o něm možná ani vy netušila.

1) Jak vznikl název klitoris? Jeho původ hledejte v řečtině – kleitoris lez přeložit jako „ten, co hlídá vchod“, nebo také „muž s klíčem“. Trefné, že?

klitoris


2) Věděli jste, že ženský klitoris je vlastně obdoba mužského penisu? Vážně! Když se ještě v embryonálním stadiu v těchto místech tvoří tkáň, je stejná u dívek i u chlapců. Zda z ní nakonec bude klitoris, či penis, to rozhodne až přítomnost konkrétního hormonu. Pokud je to testosteron, vyvíjí se dál penis.

klitoris


3) Podobnost s penisem klitoris nezapře ani při vzrušení. Stejně jako on má totiž topořivá tělíska, která se plní krví, a tak se zvětšuje. Ano, i žena má erekci.

clitoris


4) Jedinou funkcí klitorisu je poskytovat ženám vzrušení a rozkoš. Jde o jakousi citlivou uzlinu, která je protkána přibližně 8 000 nervových buněk. Právě zde je jejich největší koncentrace v lidském těle. Jen pro představu, je to dvakrát tolik, co jich mají muži v penisu.

klitoris


5) Klitoris je viditelný jen z malé části, respektive bývá viditelná jeho špička překrytá předkožkou. Zbytek je zrakům skryt. Věděli jste, že může měřit třeba i 10 centimetrů?

klitoris


6) Na velikosti někdy záleží, ale rozhodně ne v případě klitorisu. Jeho citlivost je totiž zcela individuální a vůbec přitom nesejde na jeho rozměrech. Některé ženy tak potřebují silnější podněty při jeho dráždění, jiné se jej nemohou skoro ani dotknout.

clitoris


7) Některé ženy, a prý jich je dokonce většina, jsou schopny dosáhnout orgasmu jen díky dráždění klitorisu. Část z nich má navíc to štěstí, že je jejich poštěváček umístěn blíže k poševnímu vchodu, a tak je vlastně drážděn pronikajícím penisem po celou dobu soulože.

klitoris

Zdroj fotografií: www.shutterstock.com

Čtěte také:

Reklama