1. Kdy je nejvhodnější období pro očkování?

 

Očkovat proti klíšťovému zánětu mozku je možné po celý rok. Nicméně nejvhodnější doba je tzv. mimoepidemické období tj., pokud nejsou klíšťata ještě aktivní. To je období pozdního podzimu, zimy a časného jara.

 

 

2. Je možné očkování urychlit, nebo se musí zachovávat odstup mezi jednotlivými aplikacemi?

 

Očkovat lze dvojím způsobem, a to:
A/ běžný očkovací režim - tj.1/ den 0,  2/ dále za 1-3 měsíce po první dávce,  3/  9-12 měsíců po druhé dávce

B/ zkrácené schéma 1/ den 0,   2/ za 7 dnů,  3/ za 21 dnů, přeočkování za 12-18 měsíců

 

3. Jak si vysvětlujete tak nízkou proočkovanost v ČR?

 

V ČR je skutečně proočkovanost velmi malá, především u dospělé populace. Přitom právě u starších lidí je často průběh onemocnění závažnější. Důvodů je pravděpodobně několik. Jednak se řada lidí domnívá, že když mívá klíšťata opakovaně, nemůže se nic stát. Není to však pravdou. I lidé, kteří jezdí dlouhodobě do oblastí s nakaženými klíšťaty, mohou onemocnět, pokud se na ně přisaje klíště, které je nositelem viru klíšťového zánětu mozku. Naopak někdy onemocní člověk, který má třeba první klíště v životě. Dalším důvodem malého počtu lidí, kteří se nechají očkovat, může být obava z očkování. Slyšela jsem názor, že naopak lidé mohou onemocnět po očkování klíšťovým zánětem mozku, což naprosto není pravda. Konečně třetím důvodem může být i cena vakcíny. Pokud si ale uvědomíme, že onemocnění může zanechat trvalé následky a vést i k invalidizaci, nejsou tyto námitky na místě.

 

4. Jak rychle dochází k nákaze?

 

Inkubační doba má velké rozpětí tj. 3-30 dnů, běžně se ale pohybuje mezi 1-2 týdny.

 

 

5. Kdy se objevují první příznaky a jaké jsou?

 

Po uplynutí inkubační doby se objeví chřipkovité příznaky. To je únavnost, pobolívání kloubů, svalů, mírně zvýšená teplota, mírné bolesti hlavy. Tyto příznaky mohou během několika dní vymizet a další potíže už nenastanou. To je tzv. abortivní (lehký) průběh. U řady nemocných však po klidovém období, které může trvat i týden, dojde k novým potížím - horečce, bolestem hlavy, závratím, zvracení. Tento stav již vede postiženého na nemocniční lůžko.

 

6. Může se člověk nakazit při odstraňování klíštěte z domácích zvířat?

 

Odstraňování klíšťat se nemá provádět holou rukou. Nejde jen o přenos klíšťového zánětu mozku, ale především lymské boreliózy. Přenos klíšťového zánětu mozku je touto cestou vzácný, ale nelze jej vyloučit, pokud má člověk oděrky na ruce a dojde k poškození klíštěte a virus se z něj dostane přes porušený kožní kryt do člověka. Použít na odstranění klíštěte lze pinzetu, nebo jej vytahovat v gumových rukavicích. Dobře však poslouží i jemný igelitový sáček, který si natáhneme na ruku.

 

7. Chtěla jsem nechat očkovat 5letého syna. Lékařka mi doporučila ještě 1 rok počkat. Nevím, zda se podle toho řídit, nebo přeci jen nechat dítě očkovat ?

 

Rozdíl mezi očkováním u 5 či 6letého dítěte není žádný. Pokud jezdí do oblastí, kde se nakažená klíšťata vyskytují, lze očkování doporučit.

 

8. Jak staré dítě lze nechat očkovat (mám 5měsíční dítě) a v létě jsme často na chalupě?

 

Očkování se doporučuje u dětí nad 18 měsíců věku. U malých dětí do 3 let je onemocnění klíšťovým zánětem mozku vzácné.

 

9. Může být očkování pro některé jedince nebezpečné?

 

U očkování proti klíšťovému zánětu mozku platí stejná pravidla jako u dalších očkování. To znamená, že se očkují lidé zdraví, kteří nejsou ve styku s infekční nemocí, která by mohla propuknout po očkování. Například když jsou ve školce plané neštovice, které dítě ještě nemělo, nebudeme jej očkovat. Očkování je také vyloučeno u gravidních a kojících žen. U zdravých lidí je očkování bezpečné a komplikace po něm jsou  mimořádně vzácné.

 

10. Jde nějakým způsobem zjistit, zda dítě nebo dospělý není alergický na očkovací látku?

 

Toto zjišťovat nelze, ale jak je uvedeno v otázce 9, tyto případy nejsou zaznamenávány, resp. jsou mimořádně vzácně.

 

 

MUDr. H. Roháčová