Letošní květen přinesl nejvíce infekcí klíšťovou encefalitidou za uplynulých deset let. Nakazilo se 27 lidí. Jednoho muže z Vysočiny nemoc letos dokonce usmrtila. Počet nákaz meziročně kolísá a odborníci varují, že právě letošní sezona může být zlá.

Předpověď aktivity klíšťat vydávaná meteorology se v květnu a červnu drží skoro neustále na nejvyšších stupních. Od začátku roku do konce května lékaři diagnostikovali 34 případů klíšťové encefalitidy, v květnu jich přibylo sedmadvacet. Neobvykle mnoho lidí onemocnělo také na Slovensku. Meziročně stoupl i výskyt lymeské boreliózy, ta ale na rozdíl od encefalitidy nepřekonává rekordy za řadu posledních let.

„Ve výskytu klíšťové encefalitidy, což je vlastně zánět centrálního nervového systému vyvolaný klíšťaty přenášeným virem, lze vysledovat meziroční výkyvy. Prozatímní letošní čísla, která zahrnují i chladnější měsíce před vrcholem sezóny, zatím naznačují značné zhoršení situace. Dosud rekordní byl rok 2006. Tehdy se nakazilo více než tisíc lidí. Vysoký počet nemocných jsme zaznamenali také v roce 2011, který přinesl 861 nákaz a dokonce pět úmrtí,“ uvedl epidemiolog a člen Evropské pracovní skupiny pro klíšťovou encefalitidu docent Rastislav Maďar. „Ve statistikách se přitom objevují prakticky jen závažnější případy klíšťové encefalitidy, které nezřídka zanechávají dlouhodobé následky a zhoršují kvalitu života,“ doplnil.

graf

K vyššímu počtu nákaz může přispět i dobrá úroda hub

Celkový počet lidí, které klíšťata v daném roce nakazí, je podle docenta Maďara výslednicí řady faktorů. „Důležitý je samozřejmě celkový počet klíšťat v přírodě a jejich promořenost nemocemi. Hodně záleží na počasí. Sucho a horko aktivitu klíšťat tlumí, mírné teploty a dostatek vlhkosti jim prospívají,“ říká Rastislav Maďar.Jak se daří samotným klíšťatům, však podle něj není jediné hledisko. „Jde i o to, kolik lidí vyrazí do přírody, na zahrádky či k vodě, kde se s klíšťaty setkají. Rok 2006 byl rekordním rokem proto, že počasí přálo houbařům a do lesů se vydalo množství neočkovaných lidí,“ dodává odborník na infekční nemoci.

Letos je letos poměrně hodně klíšťat a houbařská sezona odstartovala příznivě (navíc i dlouhodobé předpovědi počasí na léto napovídají, že houby porostou). Proto hrozí, že se také letos „protne“ více faktorů, které povedou k vysokému počtu infekcí. Měsícem s nejvyšším počtem nákaz bývá obvykle červenec.

„Stále doporučujeme chránit se proti klíšťové encefalitidě dostupným očkováním. V teplých měsících se dá provést ve zrychleném režimu, aby očkovaný člověk získal ochranu co nejrychleji,“ připomíná docent Maďar.

Po návštěvě praktického lékaře či očkovacího centra a aplikaci první dávky se může druhá dávka podat už po dvou týdnech. Krátce poté nastupuje ochrana. Po čase se aplikuje ještě třetí dávka. Po ní je důležité hlídat si přeočkování jednou za tři nebo pět let v závislosti na věku.

Když už se klíště přisaje

K infekci lymeskou boreliózou dochází až asi po 24 hodinách od přisátí. U klíšťové encefalitidy je času méně, stačí i dvě hodiny. Pokud přisáté klíště včas odstraníme, riziko snížíme.

Dospělé klíště zakápněte desinfekcí, pak je uchopte pinzetou nebo speciálními kleštičkami co nejblíže k povrchu kůže a pomalu a opatrně vytáhněte. Snažte se, abyste klíště nepřetrhli. K jeho podebrání a vytažení může posloužit i zvláštní karta zakoupená v lékárně. Místo přisátí je vhodné opět potřít desinfekcí. Na lidi se často přisávají také malé nymfy veliké asi jako makové zrno. Jedná se o klíšťata v nižším vývojovém stadiu. Na ty může stačit i tamponek namočený v mýdlové vodě a vyviklání.

rok počet hlášených případů klíšťové encefalitidy z toho smrtelných případů
2011 861 5
2012 573 3
2013 625 2
2014 410 1
2015 355 2

Návod na odstranění klíštěte:

klíště

Reklama