5e788cdc05d3bimage.png
Drobní hlodavci jsou rájem pro klíšťata

K tomu, aby mohlo klíště přejít z jednoho vývojového stadia do dalšího (larva – nymfa – dospělé klíště), se musí přichytit na hostitele a pít jeho krev. Lidé přitom nejsou jeho jedinými oblíbenci. Hlavně pro larvy, které se pohybují nízko při zemi, jsou hlavním hostitelem drobní savci. Pokud tedy dojde k přemnožení hrabošů, mohou se paraziti rychleji množit. Rok poté, co se přemnoží drobní hlodavci, tak následuje populační exploze klíšťat. A k takovémuto přemnožení došlo v minulém roce. Navíc letošní mírná zima hrabošům a klíšťatům opět přála…

Riziko klíšťové encefalitidy se týká všech

Z mezinárodního průzkumu, který proběhl v loňském roce i v České republice, vyplynulo, že důvodem, proč se v České republice lidé nenechávají proti klíšťové encefalitidě očkovat (očkovaný je jen přibližně každý třetí), kupodivu nejsou finanční náklady, ale přesvědčení, že klíšťová encefalitida se jich netýká. Klíště přenášející virus klíšťové encefalitidy přitom můžete potkat prakticky kdekoli, včetně městských parků, zahrad a dětských hřišť. Ohroženi tak jsou lidé jak ve městě, tak na venkově a v přírodě. To potvrzuje i doc. MUDr. Rastislav Maďar, Ph.D., člen Evropské pracovní skupiny pro klíšťovou encefalitidu a předseda Koalice pro podporu očkování: „Infikovaná klíšťata se vyskytují v lesích, ale i v městských parcích či na zahrádkách rodinných domů, chat a chalup. Riziko setkání s infikovaným klíštětem tak hrozí při běžných aktivitách, jako je práce na zahrádce, venčení psa, při odpočinku nebo procházce v parku ale i při sportech provozovaných venku.

Co je důležité vědět o očkování

Účinnou prevencí proti klíšťové encefalitidě je očkování. To by mělo probíhat podle stanoveného očkovacího schématu. Podle toho, kdy se s očkováním začíná, odborníci zvolí běžné, nebo zrychlené očkovací schéma – v exponovaných měsících (cca květen - srpen), kdy jsou klíšťata obvykle nejvíce aktivní, je vhodné to zrychlené. Druhá dávka se u něj aplikuje již po 14 dnech od první a za dalších 14 dní lze očekávat dostatečnou ochranu. V běžném schématu je rozestup mezi první a druhou dávkou 1-3 měsíce. Účinnost obou schémat je samozřejmě stejná a doporučí jej lékař. Základní očkování se skládá ze 3 dávek s tím, že po 3 letech a následně po 3–5 letech (záleží na věku) je pro zachování dostatečné ochrany důležité přeočkování jednou dávkou.Cena jedné dávky vakcíny je zhruba 900 korun a na očkování přispívají zdravotní pojišťovny.

Generační paradox

Klíšťová encefalitida je onemocnění, jehož průběh se zhoršuje s věkem a stejně tak se zvyšuje riziko trvalých následků. Ale jsou to právě lidé starší 55 let, u nichž je velmi nízká míra proočkovanosti. Zatímco v kategorii od 18 do 24 let je očkována polovina obyvatel, ve skupině nad 55 let je bohužel očkovaný jen každý pátý. „Z vlastní zkušenosti mohu potvrdit, že onemocnění u starších osob mívá horší průběh, často se rozvine těžší neurologické postižení, dochází ke zhoršení funkcí nervového systému i ve smyslu zhoršení paměti, výbavnosti, poruch spánku. Navíc u starších nemocných často v důsledku akutního onemocnění dochází k dekompenzaci základních onemocnění, např. cukrovky, onemocnění srdce a podobně. Současně taktéž rehabilitace a úprava zdravotního stavu do stavu před onemocněním trvá delší dobu, navíc u některých nemocných zůstává i trvalé postižení, např. ochrnutí končetin jako následek onemocnění,“ popisuje onemocnění a jeho následky u starší generace MUDr. Lenka Petroušová, Ph.D. z Fakultní nemocnice Ostrava.

Reklama