Valná většina z nás ví, že proti této nemoci, která může způsobit vážné zdravotní komplikace, existuje očkování. Tento způsob prevence ale využijí pouze 3 z 10 z nás, kteří o ní ví. Oproti tomu například ve Švýcarsku je to 8 z 10 a v Německu dokonce 10 z 10!

Letošní sezóna klíšťové encefalitidy pro nás začala již v dubnu, během prvních čtyř měsíců byl hlášen nejvyšší počet nemocných za posledních 10 let. Od té doby se počet nakažených dále zvyšuje. Především v letním období bude případů samozřejmě ještě více,“ říká MUDr. Jan Kynčl, Ph.D., vedoucí Oddělení epidemiologie infekčních nemocí ze Státního zdravotního ústavu.

Proč je u nás tolik nakažených?

Povědomí o možnosti očkování proti klíšťové encefalitidě je v České republice téměř stejné jako o očkování proti tetanu a chřipce. Jedná se o 85 %. Jak je tedy možné, že je proočkovanost tak malá?
Domnívám se, že jde o kombinaci několika faktorů. Podobně jako u chřipky jsou mnozí přesvědčeni, že se jich klíšťová encefalitida netýká, což je velký omyl. Řada lidí také velmi podceňuje závažnost klíšťové encefalitidy, která se již vyskytuje prakticky na celém území ČR. Dále absence komplexních informačních a očkovacích kampaní, které jsou řadu let prováděny např. v sousedním Rakousku a na kterých se podílí celá řada účastníků, tzv. klíčových hráčů (státní instituce, zdravotní pojišťovny, výrobce, lékařská a lékárnická komora, neziskové organizace a další),“ pokračuje MUDr. Kynčl.

Mnoho lidí nemá o klíšťové encefalitidě základní informace. Každý druhý z nás si chybně myslí, že je možné klíšťovou encefalitidu léčit antibiotiky (to není možné kvůli jejímu virovému původu).

Jak jsme na tom s očkováním?

U nás očkování proti klíšťové encefalitidě plně hrazeno zatím není, pojišťovny na něj alespoň přispívají v rámci preventivních programů, a to až do výše 1 500 korun ročně.

V období se zvýšeným rizikem přisátí klíšťat mohou odborníci využít tzv. zrychlené očkovací schéma, při němž se druhá dávka aplikuje již 14 dní po první. 14 dní po druhé dávce lze očekávat dostatečnou ochranu. Ale pozor, důležité je myslet na to, že po základním očkování je nutné také přeočkování po 3 až 5 letech. Zatímco při základním očkování jsou potřebné tři dávky, k přeočkování je nutná pouze jedna dávka vakcíny.

Pro plné hrazení očkování proti klíšťové encefalitidě se rozhodlo např. Švýcarsko. V něm došlo v posledních letech k výraznému nárůstu počtu případů tohoto onemocnění – od roku 2015 se toto číslo zvýšilo 3x. Přesto se ale jedná téměř o polovinu méně než v České republice…


 

Reklama