V těchto dnech varuje Ministerstvo zdravotnictví ČR před velkou aktivitou klíšťat a s tím spojeným rizikem nakažení klíšťovou encefalitidou. Nabádá k včasnému očkování, které je jedinou účinnou ochranou proti této rozšířené infekci. V české populaci se nechávají očkovat především lidé mladší 25 let, starší lidé o očkování velký zájem nemají. Přitom na očkování proti klíšťové encefalitidě ročně přispívá například VZP částkou 500 Kč. Ani teď není ještě pozdě chránit své zdraví účinnou vakcínou.

V České republice je klíšťová encefalitida nejčastější infekcí postihující centrální nervový systém. Počet hlášených onemocnění se ročně pohybuje ve stovkách, obvykle mezi 500 – 700 případy. Existují oblasti s vysokým i nízkým výskytem infikovaných klíšťat. Nejvyšší počet onemocnění je hlášen z jižních Čech, okolí Vranovské přehrady a z okolí Brna.

Vakcína je běžně k dostání na lékařský předpis v lékárnách nebo ve zdravotních ústavech a očkovacích centrech. Očkování vůči klíšťové encefalitidě se používá pro aktivní imunizaci dětí starších jednoho roku a dospělých osob. Očkuje se třemi základními dávkami. I v těchto dnech je stále možné nechat se očkovat, přestože nejvhodnější doba k očkování je v chladnějších měsících, dříve než jsou klíšťata v přírodě aktivní.

Jak poznám, že jsem se nakazil klíšťovou encefalitidou?
Nemoc může mít podobu jen lehkých bolestí hlavy a zvýšené teploty nebo (ve druhé fázi) těžký průběh spojený s prudkými bolestmi hlavy, strnutím šíje, vysokými horečkami, dezorientací, poruchami motorické koordinace, atd. Ovšem první fáze se nemusí objevit, resp. může proběhnout bez klinických příznaků, ale může nastat přímo až druhá fáze. Při těžkém průběhu může dojít k úmrtí nebo k dlouhodobějším či doživotním následkům v podobě ochrnutí, poruchám soustředění či snížení intelektuálního výkonu.

Zde platí pravidlo, že čím dříve vyhledáte lékaře, tím dříve se vám uleví. Ovšem očkování je pro vás tou nejlepší prevencí, jak se nepříjemným zdravotním komplikacím vyhnout.

Zdroj: TZ VZP

Reklama