Klíště přenáší dvě velice závažné choroby, a to klíšťovou virovou meningoencefalitidu - zánět mozkových blan a mozku, kterou způsobuje virus klíšťové meningoencefalitidy a Lymskou borreliosu, kterou způsobuje baktérie Borrelie Burgdorferi. Ta má několik podtypů - B.garrini, B.afzelii a jiné. Obě choroby jsou nebezpečné, a to jak klinickým průběhem - mohou zanechat trvalé následky, mohou končit i smrtí, tak také tím, že se velice těžce diagnostikují a v rozvinutém stadiu i obtížněji léčí.

Je důležité zdůraznit, že ne každé klíště musí být nutně infikované. Některé není vůbec, jiné má původce obou či jedné choroby. Není výjimkou, že pacient může získat obě choroby najednou, to se nijak nevylučuje. Klíšťata jsou infikovanější, když žijí v uzavřeném městském parku, jako je například Karlovo náměstí v Praze. Lidé si často omylem myslí, že se nakazí jen v hlubokém lese. Existují mapy výskytu klíšťat a jejich nakažlivosti v určitých stupních. Nazývají se endemické mapy, neboť oblasti s největším počtem nakažlivých klíšťat jsou tzv. endemické oblasti. U nás v ČR jsou to jižní Čechy, Karlovarsko, jih Prahy a okolí vodních toků, Bruntálsko a Jesenicko, také jižní Morava.

Klíšťová encefalitida nemá vyhraněný klinický obraz, je stejný jako u každé jiné neuroinfekce. Musí se brát v potaz přisátí klíštěte, sezóna, inkubační doba aj. Pacient by nikdy neměl lékaři údaj o přisátí klíštěte zatajit, neboť je to z hlediska diagnostiky velice důležité. Po přisátí klíštěte dojde od 2 dnů do 21 dnů k chřipkovým projevům, tj. teplota, slabost, bolesti svalů, jestliže se v této době nezareaguje léčbou, dojde k rozvinutí choroby - zánětu mozku a mozkových blan, tzn. obrnám, např. lícního obličejového nervu a končetin a dále v těžším stádiu může docházet k závratím, bezvědomí a někdy i smrti. Tato fáze choroby se již musí léčit za hospitalizace na jednotce intenzivní péče a nutno podotknout, že neexistuje kausální lék, který by léčil příčinu, na viry totiž ještě nemáme účinnou látku. Léčba je pouze symptomatická a intenzivní. Nezřídka proto zůstávají po chorobě i celoživotní následky nebo je pacient v dlouhodobé pracovní neschopnosti.

Lymská borreliosa, jejímž původcem je Spirocheta-Borrelia, má podobně jako jiná nemoc způsobená spirochétou Treponema pallidum, jež je původcem syfilis - tři stadia. První stadium je kožní forma. V místě přisátí klíštěte či bodnutí hmyzem vznikne skvrna velikosti nad pět cm, s centrálním výbledem, tzv. erytemá migrant. Druhé stadium je polymorfní s mnoha příznaky, např. hepatitis, vertebrogenní potíže, šíjní příznaky, bolesti hlavy, malátnost, slabost, bolesti kloubů, srdeční příznaky. Byl popsán i případ s poruchami srdečního převodu, kdy pacient musel být přechodně na pacemakeru. Třetí stadium je již neuroinfekce. Bývá nejzávažnější, může nastat i za deset let trvání choroby, mívá často trvalé následky a může mít i recidivy.

Onemocnění způsobená klíštětem není radno podceňovat. Měli bychom ochraně před nimi věnovat náležitou a zvýšenou pozornost. Jsou to onemocnění závažná, život ohrožující, často invalidizující, zhoršující kvalitu života, vyžadující dlouhodobou pracovní neschopnost a rekonvalescenci, v neposlední řadě i nákladná na léčbu a ošetřování v nemocnici na specializovaných jednotkách intenzivní péče.

Před přisátím vás ochrání kvalitní repelenty - ochrání vaši pokožku před klíšťaty a komáry - například Biolit a Diffusil.

Značka Diffusil rozšiřuje své portfolio repelentů o úplnou novinku - repelentní mléko! Značka Biolit, expert na hmyz, uvádí vedle své široké nabídky přípravků proti lezoucímu a létajícímu hmyzu nově rovněž repelentní spreje včetně, oblíbeného repelentního mléka.

difusilRepelentní mléko Diffusil Extra Plus je určené k přímé aplikaci na pokožku. Díky nové technologii - microenkapsulování* účinných látek - zajišťuje vysokou a až 8hodinovou ochranu proti klíšťatům a komárům. Patentované složení mléka hmyz a klíšťata nejen odpuzuje ale zároveň i usmrcuje, což je důležité především v ochraně proti klíšťatům. Použít můžou i děti od 3 let.
*Mikroenkapsulace účinných látek znamená, že účinná látka je v přípravku uzavřena v plastikovém obalu, jako v míčku. Ten má však jen několik setin mm v průměru a účinná látka se uvolňuje jen postupně a po dlouhou dobu. Přitom je zaručena dostatečná insekticidní nebo repelentní účinnost a dráždění kůže ošetřené osoby je omezeno na minimum.

  • Cena: 109 Kč.

biolitRepelentní přípravek Biolit je určený k aplikaci jak na pokožku, tak i na oděv. Zajišťuje dlouhotrvající ochranu proti klíšťatům a komárům. Díky patentovanému složení odpuzuje
a zároveň usmrcuje, což je důležité především v ochraně proti klíšťatům. Lze aplikovat na jakýkoliv druh textilu. Chceme-li se chránit před napadením klíšťaty, pak přípravkem postříkejte zejména nohavice kalhot, obuv a ponožky.

  • Cena: 89 Kč

Biolit repelent Power je repelentní přípravek určený k aplikaci na oděvy, ale lze použit i k aplikaci na nechráněná místa pokožky. Zvýšený obsah účinných látek zajišťuje vysokou a dlouhotrvající ochranu proti klíšťatům a komárům, na oděvu přetrvávající několik dní nebo do vyprání. Díky patentovanému složení je hmyz a klíšťata nejen odpuzován, ale i usmrcen již jen po krátkodobém kontaktu s ošetřenou pokožkou nebo oděvem, což je důležité především v ochraně proti klíšťatům.

  • Cena: 99 Kč.

biolitBiolit repelent Extra Power je repelentní mléko určené k aplikaci na pokožku. Díky nové technologii - microenkapsulování* účinných látek - zajišťuje vysokou a až 8hodinovou ochranu proti klíšťatům a komárům. Díky patentovanému složení odpuzuje hmyz a zároveň vykazuje i hubící účinek na hmyz a klíšťata, která přišla třeba jen do krátkodobého kontaktu s ošetřenou pokožkou, což je důležité především v ochraně proti klíšťatům. Přípravek může být použit i k ochraně dětí od 3 let.

  • Cena: cca 109 Kč.

Všechny repelenty Diffusil a Biolit je možné zakoupit v hypermarketech a drogeriích.

Více informací najdete na stránkách www.biolit.cz

Reklama