64a2a1f396593seznam.jpg
Foto: Shutterstock

  1. Alergici se často zbytečně obávají pestřenek, které svým zbarvením připomínají vosy. Jsou to ale neškodné mouchy a od vos je rozeznáte podle stylu létání – na rozdíl od nich totiž dokážou ve vzduchu „stát“ jako vrtulník.
  2. Lidé s potvrzenou alergií na včelí jed by si měli dát pozor i na včelí produkty. Největším rizikem je pro ně mateří kašička. Vyskytují se v ní totiž bílkoviny, které jsou chemicky podobné bílkovinám ve včelím jedu. Med, zvláště je-li nefiltrovaný, může být naopak problematický spíše pro pylové alergiky.
  3. Kousnutí klíštětem velmi vzácně způsobuje alergickou reakci. O něco častěji ale může přivodit alergii na maso. Děje se tak v případech, kdy klíště v minulosti hodovalo na divokém zvířeti, například srně nebo kanci. Z jeho krve pak po přisátí na nás do těla přenese jeden sacharid, na který si naše tělo může vytvořit alergii. Protože se tento sacharid vyskytuje i v jiném červeném mase, konzumace tohoto masa pak začne vyvolávat alergickou reakci. Mimochodem, věděli jste, že klíště nepatří mezi hmyz? Patří do třídy pavoukovců.
  4. Alergickou reakci na vosí jed může spustit čerstvá hroznová šťáva nebo mladé víno. Španělští lékaři tento jev zdokumentovali na základě případu pěti pacientů s alergickou reakcí po vypití burčáku. Rozbor ukázal, že nápoj obsahoval stopové množství vosího jedu. Máte-li alergii na vosí bodnutí, pozor na burčák.
  5. Alergie na kousnutí komára není příliš častá, ale může se objevit. Projevuje se silnějším svěděním, otokem pokožky či kopřivkou. Příznaky zasahují mnohem větší plochu, někdy i mimo oblast kousnutí. Ojediněle může dojít i k zánětu lymfatických cév a zduření uzlin. Typický je také růžový pruh táhnoucí se od místa kousnutí k nejbližší uzlině. Velmi vzácně se může objevit dušnost nebo celková slabost (anafylaxe).
  6. Čmelák je blízký příbuzný včele. Samička je vybavena žihadlem, ale používá ho vzácně a v obraně spíše kousne svými kusadly. Toto kousnutí ale kromě nepříjemného pocitu nemá žádné následky. Trubci žihadla nemají.
  7. Sršně svou velikostí vzbuzují respekt, ale i když jejich bodnutí je bolestivější než vosí, jejich útočnost ani alergenicita jedu není o moc větší než u vos. Řeč je samozřejmě o naší sršni obecné. Sršeň asijská, která se jako invazivní druh šíří v západní Evropě, může být k člověku agresivnější.

Zdroj: ProAlergiky, odborník na alergie Michal Zavacký

Reklama