Nynější teplé počasí nás láká na procházky či sportování v přírodě, kde na nás číhají klíšťata, která přenášejí různé nemoci. Ty dokážou velmi nepříjemně ovlivnit váš život. Mezi nejčastější a zároveň nejzávažnější onemocnění patří klíšťová encefalitida a lymská borelióza.

Klíšťovou encefalitidou může onemocnět každý, bez ohledu na věk. Jedinou spolehlivou ochranou je očkování. Proti lymské borelióze očkovací látky zatím neexistují.

Klíšťová encefalitida zkomplikovala život i sedmatřicetileté paní Věře z Kostelce na Hané. Před pěti lety se vrátila z lesa se zakousnutým klíštětem, které jí infikovalo tímto nebezpečným onemocněním. Průběh nemoci u paní Věry byl tak závažný, že pacientka v opavské nemocnici půl roku bojovala o život. Klíšťová encefalitida na ní zanechala trvalé následky – kdysi zdravá žena plná života dnes není schopna postarat se sama o sebe a v důsledku nemoci ochrnula od pasu nahoru, pohybuje se na invalidním vozíku.

klíště

„V případě onemocnění klíšťovou encefalitidou můžeme napravovat pouze příznaky. Neexistuje terapie, která by léčila přímo toto onemocnění. Proto tolik apelujeme na prevenci,“ upozorňuje doc. MUDr. Rastislav Maďar z center Očkování a cestovní medicíny Avenier.

V letošním roce již klíšťovou encefalitidou v České republice onemocnělo 10 lidí. V loňském roce jich onemocnělo 573 a 3 lidé tomuto onemocnění podlehli. V porovnání s okolními zeměmi je bohužel ČR smutně ve vedení v počtu případu klíšťové encefalitidy. Jediným způsobem, jak snížit možnost nákazy, je vyšší proočkovanost obyvatelstva.

Nechcete-li mít nepříjemné vzpomínky na procházky v přírodě, nechte se co nejdříve očkovat u svého praktického lékaře nebo ve specializovaných očkovacích centrech. „Očkování proti klíšťové encefalitidě je možné po celý rok, neexistuje žádný odborný důvod k přerušení nebo odložení očkování v letní sezoně,“ dodává doc. Maďar.  klíště

Na očkování přispívá většina zdravotních pojišťoven, konkrétní výši příspěvků najdete na www.pozorkliste.cz. Klienti VZP mohou využít akci „1 dávka zdarma“, podrobnosti najdou na www.vzp.cz/klistovka.

Reklama