klistata-seznam.jpg
Zdroj foto: Shutterstock

Nejčastější nemoci

Klíště je parazit, které se přichytí v srsti psa (případně kočky) a přisaje se k jeho kůži, přičemž může dojít k přenosu různých onemocnění. Nejčastějším z nich je borelióza, kterou způsobuje bakterie Borrelia burgdorferi, klíště je jejím hostitelem. Borelióza se projevuje bolestí kloubů a jejich otokem, zvýšenou teplotou, únavou, nechutenstvím i dalšími příznaky. Včasná diagnóza a léčba jsou velmi důležité, aby se zabránilo vážnějším komplikacím. Pozorujte proto své zvíře a nenechte nic náhodě.

Encefalitidu způsobují viry, symptomy jsou podobné chřipce. V závažných případech může dojít k poškození mozku, dokonce i smrti.

Anaplazmóza je nemoc vyvolaná bakterií Anaplasma phagocytophilum, kterou klíště přenáší. Symptomy jsou zvýšená teplota, zvracení, průjem, únava, slabost a další.

Onemocnění zvané babesióza je způsobeno parazitem Babesia canis. Projevuje se horečkou či zvýšenou teplotou, zvětšenými mízními uzlinami, ztrátou chuti k jídlu, slabostí a dalšími příznaky.

Poslední z nemocí, které může klíště přenášet, je ehrlichióza, příčinou je bakterie Ehrlichia canis. Projeví se opět zvýšenou teplotou, zvracením, průjmem, slabostí, útlumem, nechutenstvím i dalšími příznaky. Všechny tyto nemoci mohou být pro domácí zvířátko velmi nebezpečné, proto je důležité pečlivě kontrolovat srst a ihned odstraňovat přisátá klíšťata. Pokud se objeví jakékoliv příznaky, pak co nejdříve vyhledat veterinárního lékaře.

Prevenci nepodceňujte

Ať už se chystáte na procházku do lesa, do městského parku nebo na víkend strávený na horách či na chatě, měli byste se mít na pozoru. Klíšťata se vyskytují v přírodě od jara do podzimu. Ke svému životu totiž potřebují relativní teplo a vlhkost, a tak suché letní počasí není nic pro ně. Nicméně na podzim, až do doby, než začne mrznout, jsou opět velice aktivní.

Chraňte sebe i své mazlíčky

Jdete na výlet nebo procházku do přírody? Dbejte vždy na správnou volbu oblečení. Vhodné jsou dlouhé kalhoty, vysoké boty a ideálně i svršek s delšími rukávy. Také nezapomeňte, že na světlém oblečení půjdou klíšťata lépe vidět. Další možností ochrany jsou repelenty a také pravidelné užívání vitamínu B, jeho pach parazity odpuzuje. Při teplejším počasí je potřeba chránit i domácí mazlíčky a v tom případě je na výběr hned několik druhů ochrany.  „Nejběžnější jsou obojky, pipety nebo spreje či šampóny. Produktů je na trhu celá řada a v principu fungují na podobné bázi. Obojky obsahují chemické látky, které se postupně uvolňují do srsti a kůže. Pipety se aplikují jednorázově, případně s opakovanou aplikací po několika týdnech. Účinnosti nabývají po několika dnech, kdy se účinná látka rozprostře po celém těle,“ radí Martin Pučálka, odborník ze společnosti Krmiva Pučálka. „Pokud se ale chcete vyhnout „chemii”, je taktéž z čeho vybírat. Existují i přírodní verze obojků a pipet – na bázi rostlinných extraktů, například z citrusů. V posledních letech se prosazují jako přírodní antiparazitikum pivovarské kvasnice, které se přidávají do krmiva. Dobře fungují proti vnějším parazitům, jako jsou klíšťata, blechy, komáři nebo mouchy. Pivovarské kvasnice mají i další benefit – zlepšení celkové imunity nebo zlepšení kvality kůže a srsti,” sděluje Pučálka a dodává: „V případě, že si nejste jistí, jak svého mazlíčka chránit, obraťte se na veterináře či jiného odborníka.

Klistata.jpg
Zdroj foto: Shutterstock

Obnova ochrany proti klíšťatům

Nejdelší dobu ochrany mají obojky, až osm měsíců, nicméně bývají dražší. Aplikace pipety vydrží cca jeden měsíc, poté je nutné znovu použít. „Nezapomeňte, že pokud se rozhodnete pro pipety či obojky, musíte si dát záležet na správné aplikaci! V opačném případě ochrana fungovat nebude. Například není vhodné psa koupat pár dní před a zhruba týden po aplikaci. To platí jak pro obojky, tak i pipety. Účinná látka musí mít dostatek času, aby se mohla rozšířit po celém těle. Velmi důležité je pak prostudovat příbalový leták či pokyny výrobce, kde se dozvíte všechny důležité informace,“ uzavírá Pučálka. Jestliže máte dilema, co je pro vašeho chlupáče nejlepší, porovnejte účinnost, dobu trvání účinnosti, cenové relace, způsoby aplikace, ale třeba i „přírodnost” produktu. Díky tomu si pak snadno zvolíte správnou ochranu pro vašeho psa či kočku.

Tip: Když už se klíště objeví, buďte připraveni a vybaveni speciální pinzetou na klíšťata. Díky ní parazita snadno vytáhnete celého. Nezapomeňte poté místo i pinzetu vydezinfikovat.

Zdroj informací: Tiskové materiály/Martin Pučálka

Reklama