S příchodem jara se zvyšuje výskyt parazitů. Klíšťata jsou postrachem nejen pro nás, ale i pro naše psy. Na jejich ochranu je k dispozici na trhu hned několik antiparazitárních přípravků, které je mohou od této potencionální hrozby ochránit.

Ochranné přípravky

scalibor

U psů není vakcinace proti klíšťatům možná. Umíme je pouze chránit použitím insekticidních a repelentních přípravků. Na trhu jich najdeme hned několik. Rozdělujeme je na přípravky aplikované povrchově jako jsou spot on přípravky nebo obojky a aplikované vnitřně (perorálně), kterými jsou ochucené žvýkací tablety. Spot on přípravky (pipety)  potřebují ke své správné funkci dostatečně silnou lipidovou (tukovou) vrstvu na pokožce psa, kterou se rozšíří po jeho těle. Nevýhodou je krátká délka jejich účinku zpravidla 3-4 týdny, někdy i méně. Pro obojky platí v zásadě totéž co pro spot on přípravky, jejich účinnost je však mnohem delší. U obojku Scalibor Protectorband je to 5-6 měsíců s účinností proti klíšťatům, komárům a pakomárům. Zároveň je bezpečný pro domácnost s dětmi, je voděodolný a nezapáchá. Na trhu se v posledních letech objevil i perorální přípravek ve formě ochucené žvýkací tablety dostupný u vašeho veterináře. Představuje účinnou ochranu před klíšťaty a blechami s rychlým nástupem účinku. Parazity nekompromisně likviduje již několik hodin po podání. Zároveň je bezpečný nejen pro vašeho psa, ale i pro jeho okolí. Hrát a mazlit se s ním můžete ihned po aplikaci, jelikož funguje systémově, to znamená, že se účinná látka, kterou je selektivní insekticid, šetrný k psovi, nenachází na povrchu zvířete. Oproti běžně dostupným přípravkům je účinný po dobu až 12 ti týdnů.

pes

Každodenní ochrana našeho psího kamaráda

Pokud našeho psa ničím nechráníme, může to mít katastrofální důsledky. Klíšťata se vyskytují ve většině zemí světa. Přenášejí onemocnění nebezpečná jak pro člověka, tak i pro zvířata. Trpělivě čekají na teplokrevného hostitele. V případě psů klíšťata přenášejí zejména tato onemocnění: babesióza, borelióza, anaplazmóza, ehrlichióza a klíšťová encefalitída.

Blechám se ve vyhřátých lidských obydlích daří během celého roku. Zejména teplé zimy posledních let bleší populaci skutečně přály. Pro psy představují blechy velmi nepříjemného společníka. V průměru dokáže jedna blecha kousnout až 100x za den a nasát 15 krát víc krve, než je její tělesná hmotnost. Každý den je schopná naklást do svého okolí 20-50 vajíček. Nejenže může svým kousnutím způsobit nepříjemnou a vleklou alergii na bleší kousnutí, ale je i přenašečem tasemnice psí. Vajíčka tasemnice jsou vylučovány z těla hostitele trusem a jsou oblíbenou potravou larev blech. Do těla psa se tasemnice dostává v okamžiku, kdy takto „nakaženou“ dospělou blechu pes pozře. Antiparazitární přípravky nechrání pouze naše psy, ale i naši rodinu. Myslete na prevenci již teď a zvažte všechna možná rizika. Nákup vhodného antiparazitika bude vždy levnější, než následná léčba nemocného psa, která nemusí byt vždy úspěšná. Více informací na www.scalibor.cz nebo www.bravomazlici.cz

scalibor

Reklama