Klíšťata, ty malé potvůrky, to ve svém životě nemají jednoduché. Jsou totiž při hledání vhodného hostitele závislá na štěstí, a to hned třikrát během svého života.
Potrava na ně nečeká, ale běhá, létá a pohybuje se okolo nich. Pokud se klíště zachytí a přisaje se, jsou tyto okamžiky zároveň i milníky v koloběhu patogenních zárodků, které klíště přenáší.
První stadium života klíštěte je larva, která je velmi drobná a má šest nohou.
Sotva se vylíhne, leze v (po) zemi, vyšplhá se na stébla trávy či rostliny, aby tu počkala na okamžik, kdy se o ně otře savec či pták. Přední doširoka roztáhnuté končetiny jsou připravené nepromarnit téměř určitě neopakovatelný zlomek vteřiny. Aby mohla larva pokračovat ve vývoji, potřebuje však nevyhnutelně krev. Podaří se to přibližně každé desáté ze všech vylíhnutých larev. Úplně nacucaná larva, teď už velikosti špendlíkové hlavičky, se z kůže uvolní, odpadne a zaleze na několik týdnů do úkrytu.
Druhé stadium života klíštěte je osminohá nymfa, v kterou se proměnila larva po týdnech v úkrytu. Ta má před sebou ten samý nelehký úkol - najít hostitele a přisát se na něj. Riziko neúspěchu je velmi veliké - a tak se některé druhy klíšťat specializovaly jen na malý okruh hostitelů, či dokonce na jeden druh. Žijí přímo v jejich hnízdě, noře či dutině stromu a šance, že se dostanou k životně důležité krvi, je díky tomu neporovnatelně větší.
Ještě efektivnější řešení mají některé druhy klíšťat z teplých krajů, které když už jednou hostitele našly, neopouští ho a zůstávají celý vývoj na něm. Tyto druhy klíšťat však hrají celkem bezvýznamnou úlohu při přenosu nakažlivých nemocí.
Zůstaňme ale u klíštěte obecného. Nymfa, které měla štěstí a našla svého hostitele, se nacucá a zaleze opět do úkrytu, aby tu přečkala období, které ji přivede až do dospělosti.
Třetí stadium života klíštěte jsou vylíhnuté samičky a samečci.
Opět se budou snažit najít hostitele a mají to o to těžší, že se na něj musí dostat v páru, protože hostitel je zároveň místo, kde se spolu páří.
Jedině oplodněná samička se nacucá krve dosyta a bude úspěšně klást oplodněná vajíčka, základ další generace klíšťat. Neoplodněné samičky také sají krev a čekají, zda se přeci jen neobjeví sameček. S množstvím získané krve přímo souvisí počet nakladených vajíček (bývají jich stovky až tisíce). Velké množství vajíček zaručuje, že alespoň některým klíšťatům se podaří úspešně ukončit celý vývoj a udržet rod.
Oběti klíšťat
Každý druh klíšťat má vymezený okruh hostitelů. Některé druhy parazitují na plazech, jiné na hlodavcích, další na netopýrech a jiné na ptácích. Výjimkou je klíště obecné, které má okruh hostitelů velmi široký.
Larvy klíštěte obecného nejčastěji napadají lesní hlodavce, nymfy hlodavce, ptáky a větší savce, dospělá klíšťata napadají nejčastěji velká domácí a lesní zvířata.
Na člověka se přichytí jen nepatrný zlomek všech klíšťat a dá se říci, že se vlastně přichytí náhodou a omylem. Stejným omylem přírody je i vážné onemocnění člověka. Přirození hostitelé klíšťat, vyjma psů, kteří mohou onemocnět Lymeskou boreliozou, netrpí chorobnými příznaky a jejich buňky jsou pro virus, stejně jako buňky klíšťat, přátelským prostředím.
V každém případě je ale nejlepší prevence očkování, které by měl absolvovat každý z nás. Nejvhodnější doba, je právě nyní, v zimních měsících.
Nový komentář
Komentáře
Vivian: Ano, tam je to o těch psech. Ta věta o očkování se netýká boreliózy, o té tam fakt není nic jiného, než že ji můžou dostat psi.
Ťapina: v posledním odstavci.
Vivian: O lymeské borelióze tam čtu jenom a pouze to, že ji můžou dostat psi, kde vidíš něco o očkování?
Očkování proti lymeské borelióze že by měl absolvovat každý z nás?
Není mi jasné, kdo tento komerční článek zaplatil, ale mám takový dojem, že v ČR se proti LB neočkuje, neboť vakcína pro tuto oblast stále ještě neexistuje, dosud se vyvíjí
já mám stejně dojem možná by mi to mohl potvrdit nějaký zdravotník) , že když už od dětství mívám pravidelně aspoň jednou ročně klíště, že jsem vlastně proti encefalitidě očkovaná. Určitě už některé z nich bylo nakažené a vsadím se že nějaké protilátky proti enc. můj organismus produkuje.
houserop: Stejně, jako jsem ji vysvětlila já
Sirka: jé to jseš můj člověk. Já jich jednou chytla 54 za jednu procházku. No, rodiče měli na 2 hodiny práci. brrr.
To by mě zajímalo, jak statistici tuhle náhodu vysvětlí...
Sirka: to by mě taky otrávilo. Mám "štěstí", že všechen hmyz se vždycky soustředí na mě, zejména ten bodavý - komáři a podobně, ale klíšťata se mi kupodivu vyhýbají. A pokud už nějaké potkám, nezakousne se. Takže s očkováním už léta váhám. Ale syny jsem očkovat dala, když jezdili na skautské tábory, tam se klíště najde, žádnou reakci na očkování kluci neměli, úplně v pohodě. Jenže to už je dávno, a účinnost toho očkování zřejmě skončila.
Jedna moje známá se nechala naočkovat proti encefalitidě a měla takovou reakci, že skončila ve špitále. Takže to mě odradilo...
Na žloutenku jsem se očkovat dala, ale nic to se mnou neudělalo, bylo to v pohodě.
Sirka: To jsi proběhla "klíštěcím hnízdem". To se někdy zadaří, klíště naklade vajíčka, a když se z nich vylíhnou larvy, tak než se rozlezou, tak je můžeš nasbírat klidně všechny. Ale je to výjimka, za normálních okolností tolik klíšťat neposbíráš.
Sirka: 17 klíšťat přisátých nebo jen lezoucích ? Většina klíšťat se na člověka nepřichytí, ale ono to stačí i tak, kamarádka byla s lymskou boreliózou měsíc v nemocnici, a dodneška má občas problémy...
Zkuste si vzít větší kus bílého prostěradla a projít se třeba po zahradě a táhnout plachetku za sebou chvíli ji nechat na trávě ležet. Pak ji opatrně šoupněte do sáčku, vezměte si lupu a koukejte... Doporučuju k manipulaci rukavice
Hannah01: ja jsem si zloutenku ted nechala pichnout i s tyfem a druhy den jsem sla na zkousku...byla to BOMBA!!! Ale zase se zkousejici bal, ze ho kousnu a radeji mi to dal
Žábina: Je to dost idividuální - očkování proti encefalitidě bylo snad jediné, které jsem snášela bez jakýchkoliv problémů. Zato žloutenka, to byl rachot
před lety jsme se nechali očkovat celá rodina ale měli jsme z toho tak rozhozenou imunitu, že už nikdy více
Omyl? To je teda blbost...
Mab: u nás se očkuje poti klíšťové encefalitidě
Tento článek je pěkný. Jen ten konec vyznívá jako reklama na očkování proti Lymské borelióze a takové očkování ještě pro ČR neexistuje, ne?