klsite

Klíšťat se nebojím a přírodě se kvůli nim nevyhýbám. Taky se mi za to pomstila. Nakazila několik členů naší domácnosti boreliózou. Samozřejmě včetně mě.

Některé rodinné příslušníky vynechám. Otce, matku a mou sestřenku. Řeknu vám, jak to bylo se mnou a s mou dcerou. Ten první případ byl lehounký jako pírko, ona však skončila v nemocnici a potíže má dodnes.

Měla jsem na noze maličkaté klíšťátko. Nymfičku, miminko, které nebylo skoro vidět. Vyndala jsem si ho během vteřiny a zapomněla na něj. Za týden dva se mi v těch místech udělal červený flek velikosti pětikoruny. Na klíště jsem ani nevzpomněla a utíkala jsem na kožní pro mast na vyrážku. Místo toho jsem dostala antibiotika na boreliózu. Byla jsem z toho v šoku, a dokonce podezřívala doktorku za špatné diagnózy. Šla jsem si ji ověřit k jiné, a bylo to tak. Antibiotika jsem brala tři týdny, normálně při tom chodila do práce a bylo.

Podstatně hůř dopadla moje dcera Nikol, která v sobě zrádnou bakterii nosila několik let. Léčit ji začali, až když usínala ve škole, bolely ji kosti a klouby a motala se na chodníku jako opilá.  

U dětské doktorky jsme přitom byly s „divnými“ příznaky několikrát. Kosti ji bolely dobré dva roky, dokonce tak, že někdy nemohla skoro chodit. Stěžovala si i na extrémní únavu, třas rukou, rozmazané vidění. Lékařka vždy mávla rukou a přisoudila to růstovým bolestem puberťačky a hormonálním bouřím čtrnáctiletého těla. I já jsem o tom byla přesvědčená.

Potom si diagnózu udělala dcera sama. Četla si někde v časopise o borelióze a přišla mi oznámit, že ji má. A samozřejmě, abych s ní šla k doktorce na odběry. Šly jsme hned druhý den, protože mi tvrdila, že se motá na chodníku a ztrácí stabilitu. Prý i upadla a praštila se o zeď domu. Stejně to psali v onom článku.

Krevní testy proběhly a odtud rovnou na Bulovku, kde mají dětské infekční oddělení. Pak pár dní nervů, zda lumbální punkce nepotvrdí neurologické postižení. Naštěstí se tak nestalo, ale dodnes mám vztek na doktorku (která je jinak moc fajn a nikdy nepůsobila jako lehkomyslný flákač), že se nepokusila vybočit z rutiny a udělat vyšetření dřív. Nemuselo to zajít až na měsíc zameškané školy a další půlrok osvobození z tělocviku.

Dnes je dcera navenek v pořádku, ale veškeré krevní testy má stále špatné. Už i na Bulovce krčí rameny. Tak vidíte, co může způsobit jedno malé klíště.


  • Měly už jste někdy v životě klíště?
  • Umíte ho vyndat, nebo kvůli tomu jezdíte k lékaři?
  • Byly jste vy, nebo někdo z vašeho okolí infikován boreliózou nebo klíšťovou encefalitidou?
  • Máte z klíšťat panický strach?
  • Prohlížíte se po každé návštěvě přírody?
  • Zažily jste s klíštětem nějakou veselou příhodu?

Pište všechno na téma Klíště a já, které je dnešním tématem. Na vaše příběhy a zkušenosti čekáme po celý den na adrese

redakce@zena-in.cz

Dvě z vás od nás za svůj příspěvek dostanou úplnou novinku na trhu - Přípravek na bezpečnou likvidaci a odstranění zakousnutých klíšťat IXODERM.

Reklama