Klíšťata jsou letos hodně aktivní. V lékařských ordinacích přibylo lidí nakažených nemocemi, které tito paraziti přenášejí. Předpověď aktivity klíšťat se drží na nejvyšším stupni.

Kolik lidí mělo přisáté klíště, to nikdo nezjišťuje. Hygienici ale sledují, kolik lidí drobní paraziti nakazili nejvýznamnějšími přenášenými chorobami. Z počtů nemocných zveřejňovaných Státním zdravotním ústavem se dá odvodit, že letos počasí klíšťatům přeje. V prvních čtyřech měsících roku lékaři nahlásili 372 případů nákazy lymeskou boreliózou – zhruba o deset procent víc než za stejné období loňského roku. Oproti minulým rokům přibylo také klíšťové encefalitidy.

Předpověď varuje před vysokou aktivitou klíšťat

Hydrometeorologický ústav předpovídá nejvyšší, desátý stupeň aktivity klíšťat na celý týden. Devátý a desátý stupeň, na nichž se v těchto dnech předpověď soustavně drží, představují nejvyšší riziko. Doporučení zní nechodit v listnatých a smíšených lesích mimo zpevněné cesty nebo se prodírat křovinami či jinou vegetací. Kdo zamíří do přírody, neměl by zapomenout na repelent a po návratu na důkladnou prohlídku těla. Další vývoj předpovědí aktivity klíšťat lze sledovat například na webu www.klistova-encefalitida.cz.

lesy

Pojem aktivita klíšťat představuje podíl klíšťat, jež jsou připravena přisát se na hostitele. Do vyšších pater bylinné vegetace a trav vystupuje vždy jen část populace parazitických roztočů – záleží na období roku, vývojovém stadiu jedinců i na aktuálním počasí. Čím je podíl takto „nachystaných“ klíšťat vyšší, tím vyšší je i riziko přisátí.

Na prevenci není pozdě

Co se týká klíšťové encefalitidy, patří České republice z hlediska počtu hlášených případů v rámci Evropské unie první příčka. Proti nemoci, která může zanechat i trvalé následky v podobě ochrnutí končetin, dlouhodobých bolestí hlavy či poruch soustředění, není pozdě se nechat očkovat. České zdravotní pojišťovny na prevenci přispívají. Z posledního dotazníkového průzkumu provedeného společností GfK vyplynulo, že se v ČR nechalo naočkovat jen 23,7 procenta lidí. Nejvyšší podíl očkovaných (35 procent) byl v Jihočeském kraji, který je známý vysokým výskytem infikovaných klíšťat. Nakazit se je však možné v kterémkoli regionu České republiky.

Očkování se v teplých měsících provádí ve zrychleném režimu, aby člověk získal ochranu už v aktuální sezoně. V rámci tohoto režimu si člověk zajde k lékaři pro druhou dávku dva týdny po dávce první. Zhruba za další dva týdny už nastupuje ochranný efekt. Po několika měsících se však pro posílení ochrany aplikuje ještě třetí dávka. Potom se chodí na přeočkování už jen jedinou dávkou vždy po třech až pěti letech – záleží na věku.

Foto: tisková zpráva

Reklama