Prázdniny jsou konečně tady, hurá! Některé děti už odjely z měst na tábory a k babičkám, další to čeká. Začínají také rodinné dovolené. Bohužel, prázdniny s sebou nesou také některé rizika, jako třeba otravný hmyz nebo klíšťata a obavu z nemocí, které přenášejí.

Jsou v zásadě dvě: klíšťová encefalitida a lymeská borelióza. Pokud se jimi nakazíte, hrozí vám zvláště v případě klíšťové encefalitidy dlouhodobé potíže a někdy celoživotní následky, dlouhodobé potíže provázejí také zanedbanou boreliózu. Ale naštěstí je k mání také dobrá zpráva: nakažených klišťat není mnoho. V případě encefalitidy je to v průměru jedno procento, v nejrizikovějších oblastech  zhruba čtyři procenta. U boreliózy o něco více, ale je dobré vzít v potaz i fakt, že se nutně nemusíte nakazit ani od infikovaného klíštěte, protože nemoc potřebuje k přenosu nějaký čas.

Loni klíšťovou encefalitidou v Česku onemocnělo asi 600 lidí a dva lidé – patnáctiletý chlapec a šedesátiletý muž zemřeli. Boreliózu mělo kolem tří a půl tisíc osob.

Možná máte dojem, že klíšťová encefalitida je novou hrozbou, ale je to trochu jinak - vyskytovala se i dříve, ale  příliš se o ní nemluvilo, dneska je situace jiná i díky kampaním výrobců očkovacích látek. Proti borelióze se očkovat nedá, ale vědci usilovně vyvíjejí očkovací látku. Proti klíštové encefalitidě se dá očkovat celý rok, ale je přitom třeba mít na paměti, že očkování chrání až 14 dní po druhé injekci. V chladných měsících roku se první dvě dávky aplikují s jedno až tříměsíčním odstupem. Třetí dávka se aplikuje přibližně po roce. V teplých měsících roku lze zvolit rychlé očkovací schéma, v němž se druhá dávka aplikuje už čtrnáct dní po první.

Uvažujete o očkování pro své potomky? Pak má smysl, abyste se nechali očkovat taky. "Zaráží mě někdy, že lidé chtějí očkování pro děti a sami očkovaní nejsou, přitom pro ně může mít tahle nemoc mnohem horší průběh," říká dětský lékař Milan Kudyn. V ordinaci očkování v pražském Motole potvrdili, že pokud se dítě nepohybuje ve vyloženě rizikové oblasti, má smysl o něm uvažovat až zhruba po pátem  roce věku, protože u mladších dětí mívá klíšťová encefalitida většinou lehký průběh. Naopak u starších lidí mnohem závažnější průběh než u mladých. Vyžaduje delší pobyt v nemocnici, hospitalizaci na JIP s řízenou plicní ventilací, rovněž procento výskytu obrn je v této věkové skupině vyšší. Následuje dlouhá rekonvalescence a nutnost rehabilitace. I přes tuto intenzivní péči onemocnění zanechává dlouhodobé následky.

“Vzhledem k těžšímu průběhu nemoci u starších lidí a celkovému zhoršení kvality života je třeba věnovat zvláštní péči jejich ochraně před touto nemocí. Proto ani starší lidé by neměli podceňovat význam očkování,“

vysvětlil Václav Chmelík, primář nemocnice České Budějovice.

Poznáte příznaky?

Klíšťová encefalidita - zprvu připomíná lehkou chřipku s horečkami, bolestí hlavy a kloubů. Po pár dnech nemoc odeznívá, aby se pak vrátila s větší silou, přibývají neurologické potíže. Lék přímo na encefaliditu neexistuje, léčit se dají pouze příznaky, ale i tak je nezbytná návštěva lékaře a většinou i hospitazace.

Lymeská borelióza - prvotním příznakem bývá červená skvrna větší než 5 centimetrů v průměru s bílým středem. S ní rozhodně běžte k lékaři, na první stadium breliózy zabírají antibiotika. Někdy se však skvrna nevytvoří anebo ji přehlédnete, pak může borelióza přejít do chronického stadia a dá o sobě vědět třeba dlouhodobou únavou. Léčba je pak mnohem zdlouhavější.

Kde klíšťata jsou:

 - nejvíce klíšťat nakažených virem klíšťové encefalitidy bývá v oblastech řek, zejména Vltavy a Berounky

 - nejznámějšími přírodními ohnisky klíšťové encefalitidy jsou jižní Čechy, zejména oblasti okolo Českého Krumlova, Českých Budějovic a Strakonic. Dále Jindřichova Hradce, Tábora, Písku, Prachatic, Klatov a Plzně – Severu

 - klíšťata se také velmi často vyskytují v Praze a jejím okolí, dále pak na Příbramsku, Klatovsku a Benešovsku

 - ze severních Čech jsou na tom nejhůře oblasti kolem Ústí nad Labem

 - ohroženými oblastmi jsou také Pardubicko, Kutnohorsko, Havlíčkobrodsko. Na Moravě se nacházejí infikovaná klíšťata v oblasti Opavy, Šumperku, Jeseníku, dále na Ostravsku, Olomoucku a Přerovsku

 - z jižní Moravy je to zejména Žďársko, Blansko, Znojemsko, Třebíčsko a Jihlavsko.

Pozor:  klíšťovou encefalitidu nepřenášejí jen klíšťata, ale člověk se může nakazit třeba prostřednictvím konzumace nepasterizovaného ovčího nebo kozího sýra.  

Jak se klíště vyndavá:

Návodů na vyndávání klíšťat je skoro tolik jako lidí na zemi, takže jak zní ten odborný, který doporučují třeba na www.vakcinace.cz?

"S každým klíštětem je nutné zacházet, jako by bylo nakažené. Před jakoukoliv manipulací je nejlepší použít jednorázové gumové rukavice, místo a klíště zakápnout alkoholovým dezinfekčním roztokem a počkat asi tři až pět minut. Alkohol je velmi účinný na virus a je schopen během velmi krátké doby rozleptat jeho obálku a znehybnit ho. Teprve poté se doporučuje použít nejlépe kleštičky určené k vyndávání klíšťat. Ty lze koupit v lékárně. Použít lze i pinzetu. Klíště je třeba zachytit hned u kůže a kývavým pohybem jej dostat ven z kůže. Místo se pak potře dezinfekcí. V žádném případě se nesmí klíště rozmačkávat nehty či jakkoliv mačkat. Klíště není dobré mastit a rozhodně není nutné ho vytáčet ani proti, ani po směru hodinových ručiček. Po vytažení je třeba jej smočit opět v kapce dezinfekčního roztoku a vhodit například do toaletní mísy. Klíště by se nemělo ani pálit zapalovačem, ani házet do koše. Jako dezinfekce se může použít například Jodisol, Septoderm či jiný alkoholový dezinfekční roztok. V přírodě není nejlepší klíště odstraňovat, pokud k tomu nemáme možnosti za výše uvedených podmínek."

Osvědčil se vám jiný způsob? Někdo doporučuje udusit nejdříve klíště máslem nebo olejem, jiný mýdlem... Jak vyndáváte klíšťata vy?

 

 

 

      

             
Reklama