Klíšťata – nemám je ráda, bojím se jich, bojím se nemocí, které přenášejí. Když mi před pár lety volala známá, že její syn „chytil“ infikované klíště a leží v nemocnici, je má obava ještě silnější.
Upřímně přiznávám, že pokaždé, když čtu o případech, kdy byl další člověk nakažen encefalitidou, přeběhne mi mráz po zádech...
Jsem máma a snad každá máma se především bojí o své děti. Snažila jsem se proto zjistit vše o nemocích, které klíšťata přenášejí. Rizika, prevence, vyjádření lékařů – to vše mne zajímalo. A co jsem zjistila?
Klíšťová meningoencefalitida – neboli klíšťový zánět mozku a mozkových blan, je onemocnění způsobené virem, který na člověka přenáší právě infikované klíště. Běžná inkubační doba je 7 – 14 dní, v některých případech může být však 3 – 30 dní! Příznaky onemocnění lze snadno zaměnit s chřipkou. Toto onemocnění může probíhat lehkou formou, ale hrozí zde i velmi těžký průběh doprovázený komplikacemi, někdy dokonce končící i smrtí!
„Průběhy onemocnění jsou rozdílné“, říká MUDr. Hana Roháčová. „Někteří nemocní mají potíže, které odezní během několika dní a někteří trpí takzvaným postencefalitickým syndromem, který trvá i řadu měsíců.“
Onemocnění u nás přenáší klíště obecné, žijící hlavně v nižších nadmořských výškách a to převážně v listnatých čí smíšených lesích a travních prostorech blízko nich. Nejvyšší výskyt klíšťat je zaznamenán v oblasti řek.
Nakazit se však můžeme i špatnou manipulací s klíštětem (bez ochranných pomůcek), když je odstraňujeme například ze srsti psa či kočky.
Ochrana
Tou nejlepší prevencí je bezpochyby očkování.
Očkovat se mohou nechat jak děti, tak dospělí, protože riziku onemocnění jsou vystaveni všichni stejně. Podle lékařů právě rodiče dělají zásadní chybu v tom, že nechají očkovat svoje děti, kdežto sebe opomíjejí, přičemž právě dospělí mají častěji horší průběh onemocnění nežli děti!
Očkovací látka má dvě varianty – vakcínu pro děti a vakcínu pro dospělé. Dětská vakcína Encepur obsahuje poloviční množství antigenu, než vakcína pro dospělé a tudíž zatěžuje dětský imunitní systém méně. Vakcína je k dětskému organismu tedy šetrná, ale přitom ho plně ochraňuje. Určena je pro děti od 1 roku do 12 let.
Od 12 let je pro děti určena už verze Encepur pro dospělé.
Zrovna tak FSME-IMMUN Inject s, je určena k aktivní imunizaci proti virové klíšťové encefalitidě pro děti i dospělé. Základní očkovací schéma se skládá ze tří dávek.
Podle lékařů je právě nyní ta nejvhodnější doba nechat sebe a své děti očkovat.
Nepodceňujte riziko, které na vás číhá při každé procházce a myslete na to, že prevence je vždy lepší, než možné následky nemoci!
Milé čtenářky, pokud máte jakékoli nejasnosti, či dotazy ohledně klíšťové meningoencefalitidy, či očkování, bez obav své otázky pište v diskusi pod článkem. V některém z příštích článků Vám na ně lékař odpoví.
Další informace o přípravku Encepur ZDE
Nový komentář
Komentáře
to klíště se tady teda drží už kolikátý den a pořád ještě nemá dost:)))
Veruška: Jo už vidím naši mudr. Kung fů , jak bude přemýšlet, jestli tobě jo, nebo ne, když to má předem zaplacené….já na to asi kašlu .
Veruška: Jak tříská, co tříská? Taky jsem alergik,astmatik. Letos přece máme to očkování zadara, tak o tom taky silně uvažuji.
Vláďa: to jste tedy nějaký zvláštví případ. Já o takových velkých komplikacích od nikoho z okolí neslyšela. A co reakce na jiná očkování? Také probíhala tak bouřlivě? Pokud ano, měli jste lékaře upozornit, že reakce jsou neadekvátní a lékař může dát antihistaminikum, protože je to evidentní alergická reakce. My jsme 4 a nikdo z nás neměl jakýkoliv problém a ta už máme za sebou i přeočkování po třech letech. Jen mladší dcera jde po roce teprve na třetí dávku právě kvůli věku. Kdyby očkovací látky byly tak nebezpečné, nikdy by je přece nikdo neschválil. A navíc v jiných zemích je proočkovanost daleko vyšší, než u nás. Kdyby to bylo tak špatné, myslíte, že by to všichni riskovali?
klara: díky
violetta: dik, myslela jsem si, ze je to tak nejak
Veruška: Podle mě by na možné alergie měl upozornit lékař co předepisuje recept.
a s čím se to ještě tříská? jsem alergička (lehká) a astmatička (malounko, jen když je bříza agresivní, tak mi naměří astmatické hodnoty) díky
kolik stoji ty 3 vakciny FSME-IMMUN Inject s
cca před 8 lety jsem posílala dítko na turistický tábor, věděla jsem, že je synek čuně a v podmínkách, kde hygiena se zařizuje v potoce to bude ještě horší a tak jsem vymyslela, že ho nechám očkovat proti žloutence. Volala jsem přes dětskou lékařku, polikliniku, nikde to nectěli provést, až jsem skončila u Hygieničky hlavního města Prahy a ta ze mě uděla hysterickou a nezodpovědnou matku, která v podstatě bez důvodu (důvod byl např. soužití s Rómy) chce dítě vystavit tak náročnému a nebezpečnému očkování. No a sešel se rok s rokem, komerce udělala obří krok a dneska děti opíchávají jak kdyby se jednalo o placebo. Holt zisk je zisk, ber kde ber. Hlavně když někdo platí. Na encefalitydu jsme se kdysi nechali očkovat také, syn dva dny zvracel a menžela zlobilo rameno - kam byla látka aplikována. U syna mých známých propukla po očkování epilepsie, ukázalo se, že je naočkovací látku alergický. Bohužel pozdě.
Máte, děvčata, pravdu, že klíšťata byla infikovaná už dřív, ale těch klíšťat bylo mnohem méně. Je taky hodně důležité, jaké je léto. Pokud je sucho a teplo, moc jich není. Ale stačí , aby zapršelo a hned jich je dost a dost. Máme chatu blízko Prahy u Vltavy a jako dítě jsem "kryšpínů" taky spoustu měla a nikdy se nic nestalo, ale od doby, co se nepráškuje, je jich mnohem víc. Procento infikovaných je pořád zhruba stejné, ale když je celkově víc klíšťat, logicky je jich víc i infikovaných. Proto jsme se nechali naočkovat celá rodina a mám alespoň jednu starost z krku. Prohlížet se musíme sice dál pečlivě kvůli borelióze, ale encefalitida je mnohem závažnější. Rozhodně jsem klidnější, když nějaké klíště chytneme.
Nám před pár lety lékař řekl, že to nepovažuje za tak nutné, takže nejsme nikdo z rodiny naočkovaný. Chodíme fakt hodně na výlety a vždy se nastříkáme sprejem proti klíšťatům a asi to funguje, protože máme klíště zcela vyjímečně. Přitom okolí Berounky je označeno jako nebezpečná oblast.
Před 3,5 lety dcera neměla žádné klíště a první den prázdnin se u ní objevila borelióza. Prý patrně od nějaké mušky, které přenáší borelie stejně jako klíšťata. Následovalo 21 dní silných antibiotik a nezůstaly jí žádné následky, ale byla to otrava, Navíc po lékách měla dlouho problémy se zácpou .
violetta: To samé řekli nám že je to zbytečné že je to vytahování peněz z lidí .Nemáme stejneho lékaře?
violetta: měla jsem období, kdy jsem kvůli klíšťatům taky šílela, až mi jedna doktorka řekla, že prostě při každé letní chřipce, která následuje nějaký den po kousnutí klíštětem, je dobré si nechat nabrat krev. Pak se to dá zjistit a přeléčit antibiotiky .
violetta: ANO ŽE TO ZATĚŽUJE JEJICH NEDOTVOŘENÝ OBRANÝ SYSTÉM a že je v dětství očkování strašně moc a tak si myslím že dokud dítě nejede samo na tábor nebo někam kde nejsem schopná jej uhlídat tak je to rozumné počkat až do školního věku
violetta: naše paní doktorka taky nedoporučuje malého očkovat.(4roky) Doporučila nám, ať si zjistíme na hygienické stanici, kde máme chatu a pokud není v zóně, kde jsou nakažená klíšťata, tak je to zbytečné.
MMCh jedna známá nechala svou dceru naočkovat a ona je dodnes ležák TAkže každé další očkování pro malého hodně hodně zvažujeme.
naše děti jsou očkovány od malička, každé tři roky očkování obnovujeme, zrovna teď nás to čeká. Udivilo mě, že už se vakcíny nedají sehnat na Hygienické stanici jako dříve, ale musí se objednávat přes lékárnu.
Aja: Není, to je škoda. není to nic příjemnýho
violetta: mám tu samou zkušenost staršího syna (10) máme načkovanáho 2roky a dcery máme naočkovat až půjdou do školy .
Aja: souhlasím proti borelce není očkování.
Hannah01: Protože proti borelce ti očkování nepomůže...