Klíšťata – nemám je ráda, bojím se jich, bojím se nemocí, které přenášejí. Když mi před pár lety volala známá, že její syn „chytil“ infikované klíště a leží v nemocnici, je má obava ještě silnější.

Upřímně přiznávám, že pokaždé, když čtu o případech, kdy byl další člověk nakažen encefalitidou, přeběhne mi mráz po zádech...

 

Jsem máma a snad každá máma se především bojí o své děti. Snažila jsem se proto zjistit vše o nemocích, které klíšťata přenášejí. Rizika, prevence, vyjádření lékařů – to vše mne zajímalo. A co jsem zjistila?

 

Klíšťová meningoencefalitida – neboli klíšťový zánět mozku a mozkových blan, je onemocnění způsobené virem, který na člověka přenáší právě infikované klíště. Běžná inkubační doba je 7 – 14 dní, v některých případech může být však 3 – 30 dní! Příznaky onemocnění lze snadno zaměnit s chřipkou. Toto onemocnění může probíhat lehkou formou, ale hrozí zde i velmi těžký průběh doprovázený komplikacemi, někdy dokonce končící i smrtí!

„Průběhy onemocnění jsou rozdílné“, říká MUDr. Hana Roháčová. „Někteří nemocní mají potíže, které odezní během několika dní a někteří trpí takzvaným postencefalitickým syndromem, který trvá i řadu měsíců.“

 

Onemocnění u nás přenáší klíště obecné, žijící hlavně v nižších nadmořských výškách a to převážně v listnatých čí smíšených lesích a travních prostorech blízko nich. Nejvyšší výskyt klíšťat je zaznamenán v oblasti řek.

Nakazit se však můžeme i špatnou manipulací s klíštětem (bez ochranných pomůcek), když je odstraňujeme například ze srsti psa či kočky.

 

Ochrana

Tou nejlepší prevencí je bezpochyby očkování.

Očkovat se mohou nechat jak děti, tak dospělí, protože riziku onemocnění jsou vystaveni všichni stejně. Podle lékařů právě rodiče dělají zásadní chybu v tom, že nechají očkovat svoje děti, kdežto sebe opomíjejí, přičemž právě dospělí mají častěji horší průběh onemocnění nežli děti!

 

Očkovací látka má dvě varianty – vakcínu pro děti a vakcínu pro dospělé. Dětská vakcína Encepur obsahuje poloviční množství antigenu, než vakcína pro dospělé a tudíž zatěžuje dětský imunitní systém méně. Vakcína je k dětskému organismu tedy šetrná, ale přitom ho plně ochraňuje. Určena je pro děti od 1 roku do 12 let.

 

Od 12 let je pro děti určena už verze Encepur pro dospělé.

 

Zrovna tak FSME-IMMUN Inject s,  je určena k aktivní imunizaci proti virové klíšťové encefalitidě pro děti i dospělé. Základní očkovací schéma se skládá ze tří dávek.

 

Podle lékařů je právě nyní ta nejvhodnější doba nechat sebe a své děti očkovat.

Nepodceňujte riziko, které na vás číhá při každé procházce a myslete na to, že prevence je vždy lepší, než možné následky nemoci!

 

Milé čtenářky, pokud máte jakékoli nejasnosti, či dotazy ohledně klíšťové meningoencefalitidy, či očkování, bez obav své otázky pište v diskusi pod článkem. V některém z příštích článků Vám na ně lékař odpoví.

 

Další informace o přípravku Encepur ZDE

Reklama