Ačkoli nám lidem tento způsob jara příliš nesvědčí, klíšťata jsou jiného názoru. Od pátku do neděle má být podle předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu aktivita klíšťat na nejvyšším možném stupni. Riziko, že si nějaké z procházky přinesete, je proto vysoké. Jak je bezpečně odstranit?

Poté, co se vrátíte z takzvaného rizikového prostředí, které klíšťatům svědčí nejvíce, nikdy se nezapomeňte pečlivě prohlédnout. Nepátrejte jen po na první pohled dobře viditelných jedincích, infikovat vás mohou i ti podstatně menší. Doposud nenasátá larva má v průměru pouhých 0,8 mm a nymfa jen 1,2 mm, takže je můžete snadno přehlédnout. Ačkoli k místům jejich nejčastějšího zájmu patří především podpaží, podkolenní jamky, třísla a hlava (často za ušima a u dětí ve vláskách) mohou být úplně kdekoli.

klíště

Místa nejčastějšího výskytu klíšťat

Typickým biotopem klíštěte jsou listnaté a smíšené lesy a porosty křovin s bylinným patrem, zejména jejich okraje, dále porosty na okrajích vodních toků. Často se klíšťata vyskytují i v parcích, zahradách a na neudržovaných pastvinách. Výrazně méně jich je v jehličnatých lesích, hlavně jsou-li bez podrostu, a v kamenitém prostředí s minimem porostu. V zemědělských kulturách se nevyskytují. Vzhledem ke specifickým nárokům na vlhkost prostředí nejsou klíšťata na otevřených, osluněných suchých místech a také na rašeliništích a v trvale podmáčeném terénu. S nadmořskou výškou sice velikost populace klíštěte klesá, nicméně na našem území byl jeho výskyt v posledních desetiletích zaznamenán i v horských polohách až na horní hranici lesa. Zdroj: Český hydrometeorologický ústav

Čím kratší dobu je klíště přisáté, tím snadněji jej odstraníte. Jak na to?

Ačkoli existuje spousta osvědčených rad, na některé byste si měli dávat obzvláště pozor. S klíštětem nikdy netočte, je to zbytečné a nebezpečné. Jeho kusadla nejsou vrut, takže by mohlo dojít k jejich odtržení. V žádném případě je ani nemačkejte, nebo nepotírejte nejrůznějšími krémy, jak někteří doporučují!

Tady je osvědčený způsob vytažení přisátého parazita:

1) Klíště a okolí jeho přisátí potřete dezinfekcí.

2) Co nejblíže vaší kůži je podeberte měkkou plastovou pinzetu pro to určenou a vytáhněte. Osvědčily se také speciální plastové karty se zářezy v různých velikostech, které pasují na nejen na dospělá klíšťata, ale i na larvy a nymfy. Pokud nemáte ani jedno, kývejte klíštětem ze strany na stranu pomocí navlhčené textilie nebo třeba sirky. Holýma rukama na klíště raději nesahejte. Nezapomeňte, že může být infekční! Pokud je to možné, chraňte se jednorázovými rukavicemi.

3) Podařilo se vám klíště vytáhnout? Nikdy je nerozmačkávejte prsty! Zabalte je do kousku papíru a na nehořlavém povrchu spalte.

4) Nakonec ranku řádně vydezinfikujte a několik týdnů sledujte. Pár dní v jejím okolí může přetrvávat drobné zarudnutí (cca do 5 cm). Pokud se nezvětšuje, nemusíte mít obavy. Jestliže ale začne narůstat a uprostřed blednout, s vyhledáním lékaře neotálejte. To ani v případě, že budete pociťovat potíže jako zvýšenou teplotu, únavu nebo příznaky podobné těm chřipkovým.

Věděli jste, že existuje možnost vytažené klíště odeslat na rozbor, zda není nebezpečné? Více informací naleznete například ZDE nebo ZDE.

Zdroj fotografií: www.shutterstock.com

Čtěte také:

Reklama