Počet neplodných párů stále roste. Česká gynekologická a porodnická společnost na to každoročně upozorňuje při příležitosti Národního dne neplodnosti, který připadá na tuto sobotu. Už ve čtvrtek se ale můžete nechat zdarma otestovat, jak jste na tom s plodností vy.

sestra

V Praze jej každoročně v rámci Národního dne neplodnosti poskytuje klinika asistované reprodukce IVF Cube, ale zapojena jsou i další zařízení v jiných krajích. Test plodnosti zdarma v rámci Národního dne neplodnosti má především za úkol zvýšit povědomí o stále klesající schopnosti reprodukce v ČR a přimět páry, které spadají do rizikové skupiny, k návštěvě lékaře.

„Mnozí lidé berou téma neplodnosti na lehkou váhu v naivní víře v dnešní schopnosti vědy a medicíny. Takovým evropským evergreenem dnes je, že ženy pořízení miminka odkládají kvůli kariéře a v pětatřiceti zjistí, že optimální věk dávno propásly a ani věda, na kterou spoléhaly, není zcela všemocná,” upozorňuje MUDr. Hana Višňová Ph. D., vedoucí lékařka kliniky IVF Cube. I v případě, že si ještě neplánujete pořídit potomka, je dobré vědět, jak na tom vaše tělo je. Může dojít k odhalení rizik a zahájení případné léčby zjištěných problémů. Každý organismus je samozřejmě jedinečný, a proto každý rok nabízíme při příležitosti Národního dne neplodnosti bezplatné vyšetření žen i mužů.”

V rámci programu Fertility Check proběhne u žen stanovení hladiny antimülleriánského hormonu a po objednání také ultrazvuková prohlídka ve třetí den menstruačního cyklu pro spočítání antrálních folikulů. Tato vyšetření pomáhají určit ovariální rezervu, tedy potenciální schopnost ženy otěhotnět. Zdarma bude také podáno odborné vyhodnocení získaných výsledků a případné doporučení k ostatním vyšetřením. K nim patří například 3D ultrazvuk vaječníků a dělohy či vyšetření průchodnosti vejcovodů nebo štítné žlázy. U mužů zahrnuje Fertility Check vyšetření spermiogramu, který pomůže odhalit kvalitu a počet spermií dle standardů Světové zdravotnické organizace.

Reklama