Každé z nás se při pomyšlení na blížící se léto vybaví písečné pláže, sluneční brýle a ledová tříšť. Ve skutečnosti nám ale vedra čas od času komplikují život. Jak ochladit byt nebo dům a navodit v něm příjemné klima?

Když už okno nepomáhá

Obyčejné okenní větrání již během horkých letních dnů byt neochladí. Dojde k pouhé výměně mezi vzduchem uvnitř místnosti a vzduchem zvenčí, a to jen za předpokladu, že v místnosti vzniká průvan. Při vysokých teplotách tak samotným větráním teplota v prostoru neklesne. Lze ji však regulovat za pomoci hned několika neocenitelných vynálezů, s použitím různých chladících a větracích zařízení.

Jak si z toho množství vybrat?

OBIJeště předtím, než se pro koupi ochlazovacího zařízení rozhodnete, si důkladně promyslete, který typ bude pro vás ten nejvhodnější. Rozhodujte se podle toho, do jak velké místnosti ho chcete pořídit, jak často ho budete využívat a kolik prostředků jste do něj ochotné inestovat. Na výběr je široká nabídka větráků, přes klasickou klimatizaci až po ochlazovače vzduchu, které chladí přirozeným odpařováním vody za pomoci speciálního filtru. Produkty jsou také k sehnání v různých barevných i designových provedeních.

Ventilátory

OBINěkterým není klimatizace příjemná nebo ji špatně snáší. Těm zpříjemní pobyt v místnosti klasické ventilátory. Podle místa, kam je v plánu větrák umístit, lze vybírat ventilároty stolní, stropní nebo podlahové. Stojací (podlahové) větráky jsou využijete zejména v obývacím pokoji nebo kuchyni. Stropní ventilátory jsou ze všech možností nejefektivnější, protože dokáží snížit teplotu v celé místnosti. Větráky jsou navíc finančně velmi dostupnou variantou.

Čističky vzduchu

Zvláště pro alergiky a astmatiky mají velký význam čističky vzduchu. Z ovzduší odstraňují nečistoty vzduchu jako jsou prach, pyl, výkaly roztočů a zápach. Díky tomu, že minimalizují množství alergenů tak napomáhají ke zdravějšímu a snazšímu dýchání, a to nejen alergikům.

Klimatizace

Existují dva druhy klimatizačních zařízení. Prvním typem je dělená klimatizace, často nazývaná jako split klimatizace. Skládá se z vnějšího dílu umístěného na fasádě (kompresoru) a vnitřního dílu v místnosti (výparníku). Obě části jsou přitom spojeny trubicí pro oběh chladiva. Dělená klimatizace patří mezi často volenou variantu zejména pro své nízké provozní náklady a velmi tichý chod. Hodí se na místa, kde se dá očekávat část výskyt slunečních paprsků, které nelze zastavit pomocí klasických rolet.

Pokud si domů nechcete pořídit pevnou klimatizaci, ať už z estetických nebo jiných důvodů, ale přesto se přes léto bez ochlazení neobejdete, řešením je klimatizace mobilní. Vzhledem k snadné manipulaci ji lze přesouvat z místnosti do místnosti podle potřeby.

OBITip odborníka:
„Některé klimatizační jednotky jsou vybavené čidlem, které neustále kontroluje čistotu okolního vzduchu, i když je klimatizace vypnutá. V okamžiku, kdy míra znečištění vzduchu překročí nastavenou úroveň (např. cigaretový kouř, pach domácích mazlíčků, zápach z vaření), spustí mechanismus, kdy dochází k pročištění vzduchu v místnosti“, vysvětluje Marek Procházka, OBI Beroun.

Kam klimatizaci umístit

OBIKolem klimatizační jednotky musí být dostatečný prostor, aby nic nebránilo plynulé ventilaci vzduchu. Stejně tak by neměla být vystavována přímému slunečnímu záření. V případě, že instalujete klimatizaci do dětského pokoje nebo ložnice, volte vždy místo u okna, co nejdále od postele, aby studený vzduch nefoukal přímo do místa, kde se spí.

Aby hlava nebolela

Stalo se vám někdy, že se vám z klimatizace motala hlava? Na výraznější teplotní změny může tělo reagovat nachlazením nebo bolestí hlavy. Aby k těmto situacím nedocházelo, je třeba dbát na to, aby nebylo tělo vystavováno velkým změnám. Rozdíl mezi teplotou uvnitř místnosti a venku by neměl být větší než 7 stupňů.

I klimatizace potřebuje péči

Stejně jako všechno ostatní, i klimatizace vyžaduje údržbu. Pokud by nebyla klimatizační jednotka pravidelně kontrolována a čištěna, mohly by se v ní začít vytvářet a množit bakterie. Před čištěním ji vždy odpojte z elektrické sítě, aby nedošlo k poranění. Jednou za dva měsíce vyčistěte filtr vysátím nebo ho namočte do vody a po uschnutí vraťte zpět na místo. Pomocí vlhkého hadříku pak očistěte čelní panel.

Více najdete na www.obi.cz

 

Reklama