clima

Pro odborné výrazy klimakterium či menopauza máme český název přechod. Ten vyjadřuje nejlépe stav, kterému se ženy mezi čtyřicátým a pětapadesátým rokem života nevyhnou. V těle cosi končí a nastalé změny by mohly mít dopad nejen na psychickou pohodu, ale také na zdraví žen.

Vaječníky, ženské žlázy s vnitřní sekrecí produkují pohlavní hormony, zejména estrogeny a gestageny, z nichž nejznámější je progesteron.

Estrogeny (vznikají ve vaječnících, tvořeny jsou zejména ve folikulárním aparátu a v placentě)

 • podílejí se na zrání vajíčka
 • podporují růst děložní sliznice
 • pod jejich vlivem se formují druhotné sexuální znaky ženy
 • urychlují metabolismus ženy
 • podílejí se na zadržování soli a vody v organismu
 • zvyšují obnovu kostí
 • ovlivňují náladu a další

Gestageny, zejména progesteron (vznikají ve vaječnících ve žlutém tělísku, které vzniká po ovulaci v místě folikulu)

 • pod jejich vlivem vyzrává děložní sliznici, což umožňuje přijetí a uhnízdění oplodněného vajíčka
 • umožňují odloučení zralé sliznice a následnou menstruaci
 • ovlivňují vývoj mléčné žlázy v těhotenství

Řídicím centrem žláz s vnitřní sekrecí je hypotalamus, který po celý fertilní věk ženy produkuje řídící hormony pro podvěsek mozkový. Ten přímo řídí sekreci hormonů z vaječníků, zrání vajíček a následně i vznik žlutého tělíska. Ve věku 45-55 let vaječníky postupně ztrácí schopnost adekvátně odpovídat na řídící hormony, klesá sekrece ženských pohlavních hormonů. Menstruace začne být nepravidelná, deficit hormonů se projevuje na fyzické i psychické úrovni.

Co ženy čeká?

minapentAž 80 % žen obtěžuje tzv. klimakterický syndrom. Stěžují si na návaly horka v horní polovině těla, hlavně v oblasti obličeje, na krku a na hrudi. Většina žen se také v noci potí, trpí bolestmi hlavy, leckdy i závratěmi, mají často poruchy spánku, dostavují se bolesti kloubů, ale i stavy úzkosti, nervozita a deprese. Mnohé ženy udávají současně problémy při pohlavním styku, opakované výtoky a občas se dostaví inkontinence. Hormonální změny přináší často metabolický syndrom, spojený s obezitou, vysokým krevním tlakem, stoupá při nich riziko onemocnění srdce a cév, infarktu, mozkové příhody a z důvodu řídnutí kostí nebezpečí zlomenin.
„Pohlavní hormony, zejména estrogeny, totiž doposud ženu chránily. Zpomalovaly proces ukládání cholesterolu do cévní stěny a příznivě ovlivňovaly metabolismus kostní tkáně", vysvětluje MUDr. Miloslav Černý, CSc., bývalý odborný asistent Gynekologicko-porodnické kliniky Fakulty dětského lékařství Univerzity Karlovy, autor řady odborných publikací. „Úbytek hormonů, zejména estrogenů, má za následek zvýšený výskyt osteoporózy, změny v kardiovaskulárním systému, zvýšení hladiny cholesterolu v krvi a ochabnutí sliznic vaziva močového systému."

Jak nahradit hormony?

Po poradě s lékařem může být ženě předepsána hormonální substituční terapie (HRT), která chybějící látky doplní. Ty mají pozitivní vliv na metabolismus a kardiovaskulární systém a zpomalují proces aterosklerózy. Dlouhodobé užívání s sebou nese ale nebezpečí nežádoucích účinků, dokonce až zvýšené riziko vzniku rakoviny prsu a děložní sliznice.

Alternativu, jak nedostatek hormonů nahradit a zmírnit příznaky menopauzy, lze najít ve volně dostupných přípravcích, které jsou k dispozici jako doplňky stravy a díky svému unikátnímu složení pomohou jak po fyzické, tak po psychické stránce. Hormony získané z rostlin odstraňují nejen příznaky menopauzy, ale také ochraňují organizmus. V přípravku Minapent BALANCE najdete:

 • červený jetel, který je nejbohatším rostlinným zdrojem estrogenu a pomáhá od návalů horka, pocení nebo poruch spánku
 • sója preventivně působí proti karcinomu prsu a jako kardiovaskulární prevence
 • kanadská brusinka, která skvěle působí proti inkontinenci a zároveň přispívá k vylepšení psychické rovnováhy.

Bezpečná náhrada HRT je založena na konzumaci polyfenolů, které se vyskytují mimo uvedené rostliny také v zelenině, zeleném čaji nebo hroznovém vínu a jsou součástí bylinných preparátů, které vhodně doplní účinek přípravků řady Minapent (www.minapent.cz) Přírodní látky extrahované z takových rostlin mají klinicky ověřený účinek a příznivý vliv na organizmus.