Kvalitní spánek je nepostradatelný, je základní potřebou našeho zdraví a duševní pohody. Skoro ve 30 procentech domácností s tím však mají problém. Sladce se vyspat jim nedovolí „živá sbíječka" v ložnici, kterou nezastaví ani mlaskání či žďuchnutí. Co s tím?!

Chrápání bývá často nesnesitelnéMůžete vyměnit partnera, oddělit si ložnice nebo vyzkoušet efektivnější řešení: klinicky ověřenou novinku z lékárny - sprej proti chrápání Silence.

Čím to, že sprej tak úspěšně zapracuje? „Působí na zvýšení povrchového napětí sliznice měkkého patra, zabrání jeho vibraci, a tím i slyšitelnému chrápání. Jedná se o naprosto bezpečnou neinvazivní léčbu a výrazné zlepšení kvality života chrápajících jedinců,“ vysvětluje MUDr. Petr Rambousek, ORL specialista Všeobecné fakultní nemocnice v Praze.

To ale není vše. „Doporučuji také úpravu životosprávy, redukci nadváhy, omezení léků snižujících pozornost a svalový tonus a vyloučení alkoholu před spaním včetně piva i kouření. Ideální je zabránit spánku na zádech a spát na boku,“ dodává.

Sprej Silence může proti chrápání účinně pomociSilence je zdravotnický prostředek. Podrobnější informace naleznete v příbalovém letáku. Jedno balení vystačí na měsíc pravidelného používání. Výrobek obsahuje sójový výtažek, nepoužívejte jej tedy, jste-li alergičtí na sóju či burské oříšky.

Vznik chrápání
Chrápání vzniká v horních cestách dýchacích v měkkých částech nosohltanu, které nemají pevný skelet jako podklad. Je to měkké patro, čípek-uvula, patrové tonsily, kořen jazyka, svaly a sliznice hltanu.

 

Na chrápání se podílejí čtyři základní faktory:

  • nedostatečný tonus svalů patra, jazyka a hltanu (u dospělých jde o vůbec nejčastější příčinu);● zbytnělá tkáň exofyticky zasahující do průsvitu - lumen dýchacích cest, např. patrové tonsily (typické pro dětské pacienty);
  • nadměrná délka měkkého patra či nízko posazené měkké patro a elongovaná prodloužená uvula;
  • snížená nosní průchodnost způsobující nutnost otevření úst ve spánku.
  • A také platí fakt, že více chrápou muži než ženy a že chrápání má jednoznačnou souvislost s obezitou.

CHRÁPÁNÍ jako ochrana ženy v pravěku

Chrápáním se zabývaly i mýty a legendy dávnověku, například jedna z tradovaných pověstí popisuje význam chrápání jako určitou ochranu ženě, poskytovanou mužem.

Odpuzujícím zvukem měl bránit ženu před napadením zvířaty a jinou havětí. Literárně se objevují prvé zmínky o chrápání na konci 40. let 20. století a vědecky se začaly obory otorinolaryngologické a neurologické zabývat vyšetřováním a léčením v 70. a 80. letech. Obor, zabývající se poruchami spánku a bdění, se progresivně rozvíjel.

V 90. letech došlo k potvrzení souvislostí chrápání a zástava dechu ve spánku s kardiovaskulárními onemocněními, či poruchami psychickými.
Chrápání prosté nemůže člověka ohrozit, je vadou estetickou se známými důsledky společenskými.

CHRÁPÁNÍ jako ničitel vztahů a zdraví

Ze sociálního pohledu je chrápání možnou příčinou rozchodů partnera, nemožnosti trávit dovolenou ani jiné noclehy mimo domov - služební cesty, kurzy, hospitalizace v nemocnici a pobyt v hotelu. Řada pacientů volí doma oddělené ložnice.
Rizikem chrápání je rozvoj kardiovaskulárních nemocí, dále zvýšení denní spavosti a i rozvoj intenzity chrápáním s věkem. Se snižováním elasticity tkání, snižováním svalového tonu a s úbytkem svalové hmoty, změnou charakteru hrudníku a tvaru mandibuly dochází k jevu, že část postižených chrápajících jedinců se stává apnoiky, tedy pacienty s onemocněním nemocí zvanou syndrom spánkové apnoe.

CHRÁPÁNÍ Silence nevyléčí, ale ztlumí negativní dopady
Žádné přípravky nevyléčí příčinu chrápání, ale mohou významně tlumit následky. Přesto jsou používány mnohdy s překvapivým úspěchem. Působí na zvýšení povrchového napětí sliznice měkkého patra a zabrání jeho vibraci, a tím i slyšitelnému chrápání. Jedná se o naprosto bezpečnou léčbu.
Mohou pomoci i léky snižující otok, městnání a překrvení sliznice nosní, takzvané anemizační nosní kapky. Speciálními léky jsou dekongestiva, způsobující oplasknutí sliznice nosní. Je třeba zkusit i antialergické preparáty.

Také „milujete“ sbíječku v ložnici? Maté na ni svůj recept? Nepomáhá-li nic, nestojí Silence za zkoušku?