Kvalitní spánek je nepostradatelný, je základní potřebou našeho zdraví a duševní pohody. Skoro ve 30 procentech domácností s tím však mají problém. Sladce se vyspat jim nedovolí „živá sbíječka" v ložnici, kterou nezastaví ani mlaskání či žďuchnutí. Co s tím?!
Čím to, že sprej tak úspěšně zapracuje? „Působí na zvýšení povrchového napětí sliznice měkkého patra, zabrání jeho vibraci, a tím i slyšitelnému chrápání. Jedná se o naprosto bezpečnou neinvazivní léčbu a výrazné zlepšení kvality života chrápajících jedinců,“ vysvětluje MUDr. Petr Rambousek, ORL specialista Všeobecné fakultní nemocnice v Praze.
To ale není vše. „Doporučuji také úpravu životosprávy, redukci nadváhy, omezení léků snižujících pozornost a svalový tonus a vyloučení alkoholu před spaním včetně piva i kouření. Ideální je zabránit spánku na zádech a spát na boku,“ dodává.
Vznik chrápání
Chrápání vzniká v horních cestách dýchacích v měkkých částech nosohltanu, které nemají pevný skelet jako podklad. Je to měkké patro, čípek-uvula, patrové tonsily, kořen jazyka, svaly a sliznice hltanu.
Na chrápání se podílejí čtyři základní faktory:
- nedostatečný tonus svalů patra, jazyka a hltanu (u dospělých jde o vůbec nejčastější příčinu);● zbytnělá tkáň exofyticky zasahující do průsvitu - lumen dýchacích cest, např. patrové tonsily (typické pro dětské pacienty);
- nadměrná délka měkkého patra či nízko posazené měkké patro a elongovaná prodloužená uvula;
- snížená nosní průchodnost způsobující nutnost otevření úst ve spánku.
- A také platí fakt, že více chrápou muži než ženy a že chrápání má jednoznačnou souvislost s obezitou.
CHRÁPÁNÍ jako ochrana ženy v pravěku
Chrápáním se zabývaly i mýty a legendy dávnověku, například jedna z tradovaných pověstí popisuje význam chrápání jako určitou ochranu ženě, poskytovanou mužem.
Odpuzujícím zvukem měl bránit ženu před napadením zvířaty a jinou havětí. Literárně se objevují prvé zmínky o chrápání na konci 40. let 20. století a vědecky se začaly obory otorinolaryngologické a neurologické zabývat vyšetřováním a léčením v 70. a 80. letech. Obor, zabývající se poruchami spánku a bdění, se progresivně rozvíjel.
V 90. letech došlo k potvrzení souvislostí chrápání a zástava dechu ve spánku s kardiovaskulárními onemocněními, či poruchami psychickými.
Chrápání prosté nemůže člověka ohrozit, je vadou estetickou se známými důsledky společenskými.
CHRÁPÁNÍ jako ničitel vztahů a zdraví
Ze sociálního pohledu je chrápání možnou příčinou rozchodů partnera, nemožnosti trávit dovolenou ani jiné noclehy mimo domov - služební cesty, kurzy, hospitalizace v nemocnici a pobyt v hotelu. Řada pacientů volí doma oddělené ložnice.
Rizikem chrápání je rozvoj kardiovaskulárních nemocí, dále zvýšení denní spavosti a i rozvoj intenzity chrápáním s věkem. Se snižováním elasticity tkání, snižováním svalového tonu a s úbytkem svalové hmoty, změnou charakteru hrudníku a tvaru mandibuly dochází k jevu, že část postižených chrápajících jedinců se stává apnoiky, tedy pacienty s onemocněním nemocí zvanou syndrom spánkové apnoe.
CHRÁPÁNÍ Silence nevyléčí, ale ztlumí negativní dopady
Žádné přípravky nevyléčí příčinu chrápání, ale mohou významně tlumit následky. Přesto jsou používány mnohdy s překvapivým úspěchem. Působí na zvýšení povrchového napětí sliznice měkkého patra a zabrání jeho vibraci, a tím i slyšitelnému chrápání. Jedná se o naprosto bezpečnou léčbu.
Mohou pomoci i léky snižující otok, městnání a překrvení sliznice nosní, takzvané anemizační nosní kapky. Speciálními léky jsou dekongestiva, způsobující oplasknutí sliznice nosní. Je třeba zkusit i antialergické preparáty.
Také „milujete“ sbíječku v ložnici? Maté na ni svůj recept? Nepomáhá-li nic, nestojí Silence za zkoušku?
Nový komentář
Komentáře
Já jsem Pssst! taky manželovi koupila! Četla jsem o něm v novinách a koupila ho protože jsem už byla zoufalá z manželova zařezávání. Nedám na něj dopustit, je z bylinek a jeho pomerančová chuť manželovi vyhovuje, díky němu je po chrápání!
Já chlapovo chrápání utišila přípravkem PSSST!, od té doby co si ho stříká každý večer před spaním je klid:)
Můj bývalý měl chrápání spojeno se zástavami dechu, při nadechnutí pravidělně zahýkal a zprudka rozhodil ruce
.Spaní s ním bylo až nebezpečné
.Nechápu,jak jsem to mohla vydržet 30let
.Dneska jsem jako znovuzrozená
....
chrápání nesnesu
to bych vraždila,naštěstí přítel je v tomhle směru miláček
Avilo — #11 Sobě? Měla jsem chuť roztrhnout chlapa vejpůl, když jsem vedle něl ležela
Kdo snese chrápní, je borec
Řešení? Oddělené ložnice
a nebo nechat si vytrhnout mandle
koupím to
ani na bok nepomůže kolikrát
Nelehat na záda.
FAXÍK — #6 Kup mu Silence!
Když přítel chrápe,já nemůžu usnout, tak nevím jak udělat, aby nechrápal?
Také preferuji oddělené ložnice.
já jsem tak "milovala" sbíječku v ložnici, že jsem ji, tu sbíječku, odstěhovala do uvolněného dětského pokoje
To mě ani špunty do uší nepomohou, když přítel spí a chrápe (a to pořád - celou noc). Tak spíme odděleně, jemu se to nelíbí, ale nebudu kvůli němu soustavně nevyspalá. Je to slyšet i přes zavřené dveře.
někdy špunty do uší,když se kácí prales

