Kdo chce hubnout, musí jíst méně. Neznamená to však, že by se nemohl jednou za čas pořádně najíst. Ba co víc, dokonce mu díky tomu paradoxně může jít vlastní hubnutí snáze. "Poradil mi to kdysi můj osobní trenér ve fitness centru," říká pětatřicetiletá Naďa a vypráví, jak hubla pomocí diety tak, že hlady skoro neviděla. "Trenér mi pradil, jak si lépe sestavit jídleníček tak, abych po něm nepřibírala, a když už, tak jen svaly - chyběly mi totiž bílkoviny a důležité živiny," vzpomíná.

Nejvíce ji však překvapila jiná rada. "Řekl mi, ať se jednou  týdně klidně rozšoupnu a dám si větší porci oblíbeného jídla, milované sladkosti či podobně," líčí Naďa. Jak dokládá ze své zkušenosti, je to rozhodně lepší než si dopřávat třeba svou každodenní "sušenku o jedenácté".

V čem tkví ono kouzlo? Jde, poněkud zjednodušeně řečeno, o to, abyste nakoply svůj vlastní metabolismus.  A to se vám daleko spíš povede, když budou ve vašem jídelníčku sem tam nějaké výkyvy, než když bude nejen hodně dietní, ale ještě navíc den co den stejný: co do složení a objemu jídla. Samozřejmě, stále platí, že kromě změny v jídelníčku je třeba přidat na pohybu, protože pohyb sám má také pozitivní vlliv na metabolismus.

Dokladem budiž zkušenost, kterou jistě učinila nejedna z vás: byla jste třeba na návštěvě u příbuzných a nemístně se přejedla, nicméně druhý či třetí den se to na váze ani knoflíku kalhot nijak negativně neprojevilo.  A naopak, může se klidně stát, že ač si hlídáte každé pozřené deko a neproklouzne vám snad ani jedna nezamýšlená kalorie, přesto se váha urputně drží na svém, místo aby klesala.

Dá se to vysvětlit třeba takhle: když budete jíst málo a navíc třeba podle dietního rozpisu, který vám doporučuje každý den zhruba to samé a ve stejném čase, dosáhnete nejspíše tohoto: výrazně se sníží váš energetický příjem, nicméně tělo se změněné situaci přizpůsobí a naučí se vyjít s málem tak, aby nemuselo vydávat mnoho energie. Z nějakého velkého hubnutí nebude nic. Nehledě na to, že i vás by stereotypní dieta nejspíše po čase omrzela. Je to do jisté míry stejné jako s cvičením - pokud budete cvičit stále stejnou sestavu cviků a nezměníte ani jejich pořadí či zátěž, nakonec ztratí efekt.

Tři zlaté zásady:

1) obměňujte jídla tak, aby si tělo nezvyklo na stálý přísun kalorií

2) hřešte opravdu jen výjimečně, rozhodně to neznamená, že se máte dvakrát týdně nacpat k prasknutí 

3) jezte pestře i v ty dny, kdy držíte dietu, nehladovte, ale hlídejte si, co jíte

         
Reklama