Dítě starší než tři měsíce již neprospí celý den i noc, jeho potřeba spánku se s přibývajícím věkem snižuje. Začíná si již uvědomovat rozdíl mezi denním a nočním spánkem a ve dne mu už postupně stačí dvě kratší zdřímnutí. Objevují se ale nové podněty, které mohou jeho spánek narušit.

Tříměsíční dítě si už začíná pomalu uvědomovat rozdíl mezi dnem a nocí a zvyká si na běžné denní rituály, mezi které by měly patřit i ty uspávací. Z našeho malého drobečka se za tři měsíce stala osobnost a nepřehlédnutelný člen rodiny, který vyžaduje častou pozornost a když se mu něco nelíbí, umí to dát také náležitě nahlas najevo. Zpočátku je to ale stále ještě hodně o spánku a problémy s usínáním bývají tedy v tuto dobu často na denním či nočním pořádku.

Metoda pěti zásad, o které jsme si vyprávěli minule, již přestává pro potřeby uspávání našeho dítka stačit. Více zde. Nemusíme ji úplně rušit, ale měli bychom vědět, že není již jediným spolehlivým řešením, které dítě uspí. Berme to asi tak – pokud dítko chce spát a je unavené, hlasitý bílý šum a kolébání mu mohou s usnutím pomoci. Pokud ale spát nechce, je nevrlé, nebo pociťuje nějaký diskomfort, šum ani houpání a natřásání zde nic nezmůžou. Okolo čtyř měsíců věku se také obvykle přestávají miminka zavinovat. Některá dřív, jiná později, záleží na povaze a temperamentu dítěte.

spánek

Na místo zavinovačky se v tomto věku často používají tzv. spací pytle, které na sobě má miminko „oblečené“ a je v nich zapnuté na zip, takže se nemůže odkopat a zůstává tak po celou noc pěkně v teple. Výhodou spacích pytlů je také to, že nehrozí, že by se do něj děti mohly zamotat nebo si ho dát přes hlavu, jako je to možné u běžných pokrývek. Spací pytle jsou tedy také vhodnou prevencí SIDS. Více o SIDS zde.

Nové podněty v tomto období často narušují spánek miminka


Období od 3 do 12 měsíců věku je charakteristické velmi rychlým vývojem a nepřeberným množstvím nových podnětů, které se na dítě valí ze všech stran tak, že je stěží stíhá zpracovávat. Vždyť v tomto devítiměsíčním období se dítě naučí víc, než za celý svůj život. Na počátku této etapy se ještě neumí ani otočit z bříška na záda a na konci již většinou samo chodí a umí říct několik slov.

Dítě je v této době vjemy prostě zcela zahlceno a zajímavé události, které se staly během dne, mu často zabraňují, aby mohlo večer v klidu usnout. Stát se může také to, že se dítě v noci budí a chce si hrát, nebo budí maminku, protože si vzpomene, jak si s ní přes den vesele povídalo a chce v tom najednou uprostřed noci pokračovat.

Stát se může také to, že se náš malý akrobat rozhodne v noci procvičovat cviky, které se ve dne naučil a v postýlce ho pak nacházíme spícího v nejroztodivnějších polohách a pozicích. V momentě, kdy se pak naučí sám se postavit, není přece lepšího místa, kde stání procvičovat, než postýlka. Problém je, že ještě těžší než se postavit, je dostat se ze stoje zpět do sedu či lehu. Nezřídka nás potom probudí brek a dožadování se „sundání“ dolu, když si prcek neumí sám lehnout a rozčiluje se, stojíc v postýlce.

Problémy, které mohou usínání či spánek v tomto věku znesnadnit


Nejčastějším problémem bývá zhruba od půl roku věku růst zubů. To může miminko dost potrápit a v období, kdy se zoubky prořezávají, se klidný spánek většinou nedostaví. Miminku můžeme zkusit od bolesti ulevit různými kousátky, ale příliš s tím stejně nenaděláme. Více o růstu mléčných zoubků zde. Nejlepší je toto období prostě přetrpět a počkat, až se zoubky prořežou.

Mezi další problémy, které mohou usínání znesnadnit, patří hlad, celková přetaženost dítěte, nevhodná teplota v místnosti, kde dítě spí, špatně zvolené oblečení (dítě je moc, nebo naopak málo oblečené) nebo např. i absence oblíbené hračky.

Jak předcházet spánkovým problémům


1. Nastavte uspávací rituál

Nastavte si denní a uspávací rituály tak, aby dítě již s předstihem poznalo, že se čas spánku blíží. Denní řád je pro děti velice důležitý a nebojte se, děti ho milují. Navíc je to tak jednoduché - uspávacím rituálem může být např. koupel, masáž olejíčkem, houpání a ukolébavka.

2. Naučte se poznat, že je vaše dítě unavené

Také se naučte rozpoznávat signály, které nás informují o tom, že je dítě již unavené. Patří k nim mnutí očí nebo uší, podrážděnost, strnulý nepřítomný pohled, zívání a nemotornost. Projevem únavy může být ale paradoxně i hyperaktivita, která se často projevuje i tím, že se dítě brání spánku a ukládání do postýlky „zuby nehty“. I v těchto případech je lépe začít dítě do postýlky chystat dřív, protože hyperaktivita a podrážděnost se s přibývajícím časem ještě zhoršuje.

3. „V bříšku jako v pokojíčku“

Již přikrmovanému dítěti nabídněte večer asi hodinu před usnutím kromě mléka ještě kaši. Bude mu chutnat a s pocitem plného bříška se mu bude lépe spát a je pravděpodobné, že se v noci bude budit méně často. Mléčné i nemléčné kaše jsou dnes na trhu k dostání v mnoha variantách od různých výrobců, takže si snad tu svou vybere každý.

4. Nastavte ideální podmínky pro kvalitní spánek

Přizpůsobte podmínky na spaní na míru vašemu dítěti. V pokojíčku, kde dítě spí, se snažte udržovat stabilní teplotu – ideálně 18°C. Dítě na spaní příliš nenabalujte. To, že bude spát v teple, zajistíte nejlépe spacím pytlem, ze kterého se nemůže odkopat. Do postýlky dítě ukládejte i s oblíbeným plyšákem (nikdy ale dřív, než se umí samo přetočit!). V posledních letech vítězí tzv. muchláčci či usínáčci na spaní. Jde o hadříky z hebké látky nebo plyše, ke kterým se dítě může přitulit. Pokud si je vezmete na jednu noc do postele i vy, bude vaše dítě ještě nadšenější, protože pak z oblíbeného muchláčka ucítí vůni maminky. Aromaterapeuty a odborníky na dětský spánek je pak také doporučována vůně levandule, která má prý na spánek blahodárné účinky.

5. Dítě při nočním spánku nerušte

Již asi hodinu před spaním zkuste ztlumit světla i zvuky v bytě. Nepouštějte nahlas televizi a vyvarujte se i příliš hlasitých hovorů. Vypněte zvuk na telefonu a dalších zařízeních, která by mohla dítě vzbudit. Dítě již v tomto věku v noci neprobouzejte k jídlu, nechte ho, ať spí, jak dlouho chce. Pokud budete mít štěstí a budete dodržovat uvedené zásady, může se vám občas podařit vyspat se i osm hodin v kuse.

Příště o spánku batolat od 1 roku věku

A jaké uspávací rituály zabírají na vaše dítě? Máte nějaké? A jakou mělo vaše dítě oblíbenou hračku na usnutí? Byl to medvídek nebo muchláček? Podělte se s námi o vaše zkušenosti v diskuzi pod článkem.

Čtěte také:


Reklama