Mladá nadějná zpěvačka má konečně na dosah to, po čem tak dlouho toužila – angažmá v Mariinském divadle v Petrohradě. Připravenou smlouvu stačilo podepsat. Jenže se stane něco nečekaného. Klementina couvne a kvapně odjíždí do Londýna…

Hned v prvním představení v londýnské Covent Garden, které se konalo 30. května 1874, ji publikum přijalo skvěle, i když mentalita anglického publika se Klementině zdála jiná. Smlouvu dostává na tři roky. I tady se v divadelním zákulisí intrikovalo, ale brzy se vše uklidnilo. Klementina dostává nádherné role, nejen v italských operách. Je spokojená. Jak ráda by ale Londýn vyměnila za Prahu. Kdyby tak přišly nabídky alespoň na pohostinská vystoupení. Nedočká se…

  • Nečetli jste předešlou část o Klementině Kalašové? Hledejte ZDE.

A pak přišla nabídka do La Scaly. Nemůže odmítnout, italskou operu miluje. Seznámila se s o šestnáct let starší Terezou Stolzovou, skvělou interpretkou Verdiho oper. Ale že by se z nich staly kamarádky či spolu zpívaly v Aidě, jak se v mnoha materiálech uvádí, prý pravda není. Tereza Stolzová ji představila i Verdimu. Seznámit se s ním byl Klementinin sen. Údajně s ním podnikla turné po Itálii jako interpretka jeho oper. Ovšem nějaké bližší vztahy se slavným skladatelem, to už jsou opět jen spekulace…

Úspěchy v Itálii, ale i v dalších evropských městech jsou tak mimořádné, že si jich všímá i tisk v Čechách. Konkrétně hudební časopis Dalibor dokonce vyzývá vedení Prozatímního divadla, aby Klementinu konečně pozvali k vystoupení do Prahy. Ta poprvé ve svých devětadvaceti letech skutečně v Praze dvakrát vystupuje. Z jejího úspěchu se raduje řada přátel, mezi něž patří Julius Zeyer, s nímž si pravidelně píše nejen ona, ale také její mladší sestra Marie, Vojta Náprstek či Jan Neruda. Tajně ji také miluje básník Jaroslav Vrchlický. Jak rádi by ji všichni viděli v Praze v Prozatímním divadle! Jenže žádná taková nabídka nepřichází.

A tak Klementina opět odjíždí. Nastupuje na loď a cestuje do Spojených států. Prý snad nemá ani zajištěné žádné smlouvy. Je ale odvážná! Zpívá pro krajany v Chicagu, ale nejen pro ně. Z jejích dopisů čiší nadšení. A pak ji to po několika měsících znovu táhne do Prahy.

Carlos GomesCarlos Gomes, Foto: Wikipedia

Jenomže na cestě lodí dostává nečekanou nabídku. Angažmá v Brazílii. Neváhá ani minutu a pozvání skladatele a divadelního ředitele Carlose Gomese přijímá. Do Brazílie vyplouvá v roce 1880 na palubě francouzské lodi Senegal. Jejím cílem je brazilský stát Bahía a jeho hlavní město Salvador (přesněji São Salvador da Bahia, dnes třímilionové město, jehož historické centrum je dokonce zapsáno na Seznamu památek UNESCO). Carlos Gomes sestavuje novou operní společnost a Klementinu Kalašovou zná dobře z Itálie. Je to terno získat ji do svého souboru.

Na nezájem publika si Gomesova operní společnost, cestující po státě Bahía, nemohla rozhodně stěžovat. Všude je vyprodáno, diváci zahrnují umělce nejrůznějšími dárky. Štíhlá, tmavovlasá a nesmírně temperamentní Klementina vystupující pod jménem Clemence Calas sklízela bouřlivý aplaus nejen za svůj zpěv, ale obdivovali také její kreslířské nadání. Celé turné si totiž zdokumentovala a doplnila svými obrázky. Po jeho skončení už to Klementinu opět táhne domů. Cestou ale navštíví svou milovanou Itálii, aby potěšila své fanoušky ve Florencii, Ferraře, Miláně a Bologni.

V roce 1883 se dokončuje Národní divadlo a jeho první ředitel František Adolf Schubert chce mít co nejkvalitnější operní soubor. Nabízí angažmá i Klementině. Jednou z  podmínek jsou tři představení na zkoušku. Je to sice pokořující, nicméně Klementina přijímá. Tolik chce v Praze zpívat!

Klementina Kalasova

Autor: Mora of New York , Zdroj: Wikimedia

První představení se konají ještě v Prozatímním divadle, slavnostní otevření nového divadla je až v listopadu 1883. Jenže mezi Klementinou a vedením divadla jsou stále napjatější vztahy. Klementina má pocit, že dostává málo rolí, chce pracovat víc. Možná je jen trochu přecitlivělá, příliš si vše připouští. Svou roli jistě sehraje i typická česká vlastnost – závist. Když pak nedostane milovanou Carmen a další slíbené role, na které už měla připravené kostýmy, rozhodne se dát výpověď a na konci září 1884 roztrpčena z divadla definitivně odchází.

Na nezájem evropských operních domů si naštěstí nemůže stěžovat, je na vrcholu slávy. Na podzim 1888 přichází dopis od Carlose Gomese. Opět chystá turné po Brazílii a rád by ji viděl ve svém souboru. Nejspíš jí tato nabídka přichází vhod, i když ji sestry od cesty zrazují.

V Brazílii na ni nezapomněli, dostává se jí tu zadostiučinění. Jenže koncertní šňůra se jí stává osudnou. V posledním dopise domů v dubnu 1889 se zmiňuje o tom, že se v Brazílii objevila epidemie žluté zimnice, ale dodává, že bude vše určitě v pořádku. Jenže není. Během měsíce už epidemie zachvátila celé město Salvador. A pak už nepřišel žádný dopis. Rodina si dělá starosti. Krutou pravdu se dozvídají díky Jaroslavu Vrchlickému. Jeho dopis adresovaný Klementině se mu po dlouhé době vrací jako nedoručitelný s malou poznámkou na obálce. È morta, to znamená je mrtvá.

Dlouho nikdo nevěděl, jak Klementina zemřela a kde je pohřbena. Z Brazílie přišlo pouze potvrzení její smrti. Marně se snažila rodina dopátrat nějakých podrobností. Její hrob objevil až cestovatel Alberto Vojtěch Frič, když na svých toulkách po Latinské Americe zavítal do města Salvador. Úplně náhodou uviděl na hřbitově náhrobní kámen s jejím jménem. Klementina zemřela na žlutou zimnici 13. června roku 1889 daleko od domova ve věku 39 let…

Foto: Wikipedia

 

Na našem webu jste si mohli přečíst i o těchto zajímavých ženách:

Reklama