Názor pana prezidenta Václava Klause na problematiku globálního oteplování není žádnou novinkou. Už při vydání jeho populisticky propagandistické knihy Modrá, nikoli zelená planeta se mnozí odborníci pozastavovali nad tím, že se ekonom vyjadřuje k environmentální problematice. Pravdu díc, jako pan prezident se samozřejmě může vyjadřovat ke všem palčivým problémům lidstva, ale úporná snaha, s níž se pokouší dodat svým politickým „takynázorům“ zdání odborné erudice, působí spíše komicky.

Když se v březnu tohoto roku konala na půdě amerického Kongresu diskuse mezi bývalým americkým viceprezidentem Alem Gorem a dánským profesorem Bjornem Lomborgem, autorem knihy Skeptický ekolog, pokusil se pan prezident vzbudit zdání, že byl požádán o „odborné stanovisko“. Ve skutečnosti pouze neoficiálně odpovídal na několik otázek v dopise (zdroj zde). Snaha o zviditelnění se mu však vyplatila - americký konzervativní ústav Heartland Institute si ho vybral jako zastánce kontroverzního stanoviska, že problematika globálního oteplování je smyšlenou krizí, proti Alu Gorovi, který naopak prosazuje opačný extrém a vnímá globální oteplování jako největší ohrožení lidstva.

Byl to právě Heartland Institute, který zaplatil řadu inzerátů v zahraničním tisku, propagujících názorové „zápasy v bahně“. O konstruktivní diskusi totiž, vzhledem k vyhraněným a spíše osobním než odborným názorům obou protagonistů, asi sotva půjde. Klausovo prohlášení, že „komunismus byl nahrazen hrozbou ambiciózního environmentalismu“, je jen malou ukázkou toho, na jekém poli se bude argumentovat.

Narozdíl od Bjorna Lomborga, který globální oteplování považuje za ohrožující fakt, neshodl se ovšem s Alem Gorem v míře a dramatičnosti situace a na opatřeních, která je třeba přijmout, tvrdí Václav Klas, že „eventuální" globální oteplování zkrátka není problém. Že tak stojí proti výzkumům řady seriózních vědců a institucí ho nezajímá – měsíc je hrouda sýra a země je placatá a to je taky názor!

Co si o vystupování našeho prezidenta myslíte Vy, ženy-in? Má pravdu nebo se mýlí? Myslíte, že je skutečně přesvědčen, že globální oteplování neexistuje, nebo jde jen o politický tah? A co si o globálním oteplování myslíte Vy?

Reklama