Při svém výletu do „Mariánek“ jsem nemohla minout věhlasný klášter premonstrátů v Teplé. V současnosti je tento rozsáhlý komplex jedno velké staveniště, přesto stojí za vidění.

S holinkami a helmou, to bylo myšleno v nadsázce, ale až se podíváte na „reportážní“ fotky, jistě pochopíte. V ten den pršelo, byla zima a většina budov se nacházela pod lešením. Připadala jsem si divně, protože má cesta do Teplé vedla rovnou z tiskovky v Mariánských Lázní, a podle toho vypadala i moje „výstroj“. Oblečená a obutá na tiskovku, ale naprosto neadekvátně místnímu terénu. V kozačkách na vysokém podpatku jsem přeskakovala blátivé koleje od náklaďáků, které brázdily rozlehlé nádvoří. Pár dělníků sice poctivě zametalo cestičky, ale jejich práce by se dala přirovnat k úsilí Sisyfovu.

Když přijíždíte ke klášteru, vypadá všechno tak, jak má. Už zdálky vás vítají dvě známé věže s baňatými kupolemi kostela Zvěstování Páně, a opravené fasády rozlehlých stodol, v nichž se dnes nachází hotel a restaurace pro návštěvníky.

Ale sotva projdete branou do areálu kláštera, otevře se vám dost neutěšený pohled. Velké staveniště, lešení, pracovní ruch.

Tím vás rozhodně nechci odradit, naopak. Kromě ledna je tady otevřeno celoročně a konají se komentované prohlídky pro veřejnost. Můžete vidět muzeum s maketou kláštera, portréty všech místních opatů, ale hlavně vyhlášenou impozantní knihovnu, která je druhou největší v Čechách.

Jedna skupina šla zrovna před námi, ale my jsme se spokojili s exteriérem. Napínala jsem svou představivost. Jak to tady bude asi vypadat, až se všechny stavby zbaví lešení a „vyloupnou“ do původní krásy?

Fotogalerie

Zašli jsme i do místního krámku, kde se prodávají upomínkové předměty, výrobky z medu, lázeňské oplatky a pohlednice. Příjemná prodavačka nám (sama od sebe) poskytla poměrně fundovaný výklad nejen o klášteře, ale i o původu lázeňských oplatků.

Obecně se traduje, že nápad ochutit a slepit dohromady dvě hostie pochází od místního mnicha, ale ona tvrdí, že to byl Žid. Kde je pravda, nevím, ale na tom nesejde. Místní Lázeňské oplatky jsou  vynikající, ať už je vymyslel kdokoliv.

Kromě toho se nám dostalo ještě jedné zajímavé informace. Pár kilometrů od Teplé se nachází další klášter. Jmenuje se Nový Dvůr a je opravdu úplně nový. Vznikl rekonstrukcí statku podle projektu architekta Johna Pawsona. V uzavřeném areálu žije komunita mnichů zvaných trapisté (podle francouzského Le Trappe), která je nesmírně pracovitá, vlastní malou manufakturu a prodává své výrobky. Hořčice, marmelády, ale i kosmetiku.

Vypravili jsme se tam. Kdy se nám naskytne příležitost vidět unikátní stavbu moderního kostela

Stavba je to opravdu zvláštní. Zvenku prostá až strohá, ale pohled prosklenými dveřmi do modlitebny je nevšedním zážitkem. Dokonalé skloubení starého s novým, a promyšlená hra světla a stínů vytváří neopakovatelnou atmosféru, z níž vyzařuje pokora.

Z tohoto místa jsem udělala jen jednu fotku. Klikněte pro zvětšení

Více mi bylo žinantní. O tomto řádu jsem se dočetla, že žije velmi asketickým způsobem života v duchu slov „Ora et labora“ (modli se a pracuj), a tak jsme si zachovali odstup a nechtěli rušit. Určitě nestojí o turisty, kteří s foťákem slídí okolo kláštera a snaží se „ulovit“ co nejvíc snímků. I když by to bylo lákavé.

Pokud chcete vidět víc, klikněte ZDE

Mapa ZDE

Čtěte o dalších zajímavých místech zapadočeského kraje:

Reklama