Dnes se pomyslnou vzdušnou čarou přeneseme do Mongolska. Neprojedeme ho však celé, navštívíme pouze hlavní město Ulánbátar, konkrétně jednu z jeho okrajových částí, ve které se nachází největší buddhistický klášter Mongolska: Gandan (Gandantegčinlen Chijd).

Buddhistický klášter Gandan, jedno z nevýznamnějších míst celého Mongolska, se nenachází v nijak přitažlivém prostředí, je obklopen nevzhlednými paneláky a na sebe namačkanými jurtami. Na návrší při okraji hlavního města však stojí už přes sto sedmdesát let.

vnoci

pohled na osvícený klášter uprostřed paneláků a jurt - v noci

vedne

pohled ve dne už tak romantický není

Mongolsko je zemí nekonečných stepí, zemí potomků Čingischána a také zemí buddhistických klášterů

Klášter Gandan sloužil jako centrum buddhistického učení v Mongolsku už od roku 1835. Do nástupu komunistů ve 20. letech minulého století existovalo v Mongolsku přes sedm set podobných klášterů a žilo v nich přes sto tisíc mnichů. Za totalitního režimu však bylo téměř sedmnáct tisíc mnichů zabito a kláštery byly uzavřeny a zničeny. I Gandan byl zrušen, ale v roce 1944 jej komunistická vláda kvůli státnickým návštěvám opět obnovila jako turistickou atrakci.

klas

největší buddhistický klášter v Mongolsku - Gandan

Unikátní socha Avalokitešvary, patrona Tibetu

Dominantu kláštera tvoří unikátní socha Avalokitešvary, patrona Tibetu. Je celá z pozlacené mědi. Dlouho se k ní ale mongolští věřící klanět nemohli. V období totalitního režimu byla poničena a následně odvezena do Ruska, znovu postavena byla až v letech 1991-1995. Jedná se o druhou největší sochu v Asii, vysokou 26,5 metru. V jejím nitru se navíc ukrývají cenné vzácnosti, vzácné sútry Gandžúr a Dandžúr, výzbroj mongolského bohatýra, 27 tun léčivých rostlin a další unikátní předměty používané bývalými lámy a významnými mnichy. Kromě hlavní sochy tu stojí také 3000 sošek malých Buddhů. Jsou vystaveny v přízemní části třípatrové budovy.

soch

unikátní socha Avalokitešvary

nohy

v porovnání s člověkem působí socha impozantně

Celý komplex kláštera Gandan zahrnuje i další stavby, buddhistickou univerzitu Zanabazar, tři chrámy pro bohoslužbu a školy pro studium buddhistické filozofie. Všechny v typickém tibetském slohu. Pod střechou jsou zlaté ochozy s dřevěným vyřezávaným zábradlím, ty jsou však pro běžného smrtelníka nepřístupné. V klášteře žije v současnosti zhruba 150 mnichů.

zlato

zlaté ochozy s dřevěným vyřezávaným zábradlím

mlady

mnisi

v klášteře žije v současnosti zhruba 150 mnichů

Ulánbátar: hlavní město Mongolska.

V hlavním městě žije skoro polovina obyvatel Mongolska, které je svou rozlohou 1 564 116 km² velké prakticky jako celá západní Evropa. Hlavním problémem dnešního města je kromě drsných přírodních podmínek a omezeného počtu pracovních příležitostí také nedostatek vody a velmi rozšířený alkoholismus. Od nepaměti je mongolským „povoláním“ č. 1. kočovnictví. Jurty se stády dobytka se nachází za městem dodnes.

ulan

pohled na město Ulánbátar (Ulaanbaatar)

Pár cenných rad o pobytu

Pokud se rozhodnete vyrazit do Ulánbátaru, obrňte se trpělivostí a tolerancí k místním službám a lidem. Všechno má svůj čas, a když máte pocit, že něco nefunguje, je to čistě váš problém. Mongolové už nesplňují představu bojovnosti potomků Čingischána, převažuje u nich spíše lenost.

Hlavní město svým vzhledem typicky mongolskou krajinu moc nepřipomíná. Nejlepší je si hned na začátku pobytu najmout džíp a vyrazit do terénu, ti odvážnější mohou vyjet i na koňském hřbetě. I přes čím dál větší lenost obyvatel se stále jedná o hlavní dopravní prostředek této části světa.

kone

hlavní dopravní prostředek této části světa

Strava a náklady za ubytování jsou zde relativně nízké, seženete je i na místě. Na návštěvu Ulánbátaru vám postačí dva, tři dny. K nejzajímavějším objektům patří hlavně zmiňovaný klášter Gandan. Klášter, na jehož zvláštní, až mystickou atmosféru, nikdy nezapomenete.

klasterrr

klášter, na jehož zvláštní, až mystickou atmosféru, nikdy nezapomenete

Jak do Mongolska

Způsobu je několik.

  • Letecky - zaručeně nejrychlejší, nejspolehlivější a nejpohodlnější způsob. V Ulánbátaru jste za pár hodin.
  • Vlakem - přes Mongolsko vede jedna z odnoží transsibiřské magistrály vedoucí z Moskvy do Pekingu. Můžete si zakoupit lístek z Moskvy přímo do Ulánbátaru
  • Po silnici - je nutno dostat se do ruského hraničního města Kjachta (Kyachta). Mongolským hraničním městem je Altanbulag. Odsud se dostanete do Suchbataru a pokračujete po silnici do Ulánbátaru.
  • DOPORUČUJEME však jet přes organizovanou cestovní kancelář, specializující se na Asii. Hodně cenných infrmací naleznete také na stránkách Velvyslanectví České republiky: www.mzv.cz/ulaanbaatar/cz/konzularni_informace/mongolsko_informace_pro_cesty_a_pobyt/jak_na_to.html

mapa

mapadva

zdroj: Pavel Větrovský, www.rozhlas.cz a wikipedia

Čtěte také:

Reklama