Každá krajina má svá specifika. A to se týká i architektury. Je mnoho míst, které vás upoutají zajímavými stavbami, sochami, barevnou rozmanitostí nebo specifickým přístupem k interiérovému vybavení. 

Moderní přístup k architektuře způsobil, že s lákadly tohoto typu se seznamujeme většinou prostřednictvím velkoměst. Mnohem zajímavější jsou však „alternativní  přístupy“, ve  kterých nefiguruje žádný profesionální architekt, ale intuice. Ta je charakteristická i pro „ostrovní architekturu“, která svojí přirozeností, upřímností a hravou kreativitou mnohokrát překvapí a potěší mnohem víc než řešení, na která jsme zvyklí. Výjimkou není ani ostrov Lanzarote, který je součástí Kanárských ostrovů...

 
Made by Cesar Manrequie

Ostrov Lanzarote je vzhledem ke své poloze a klimatickým podmínkám místem, kde se osvědčily nízké stavby v jednoduchém stylu. Celý ostrov je jakoby protkán menšími a většími domy a usedlostmi, které jsou omítnuty vápnem a mají bílou nebo karmínovou barvu.

Lanzarote nemá dlouhou historii. S jeho výstavbou začali místní obyvatelé. Při realizaci staveb využívali přírodní materiály, které jim ostrov poskytoval. S rozvojem místní kultury a postupným přílivem turizmu si vedení ostrova začalo pohrávat s myšlenkou, jakou cestou ve stylu se bude Lanzarote ubírat. Naštěstí zvítězila idea zachování původní architektury, o kterou se zasloužil místní architekt, malíř, sochař a grafik César Manrique (1919-1992). Ten dobudoval architekturu ostrova v původním chápaní a vytvořil na něm místa a pamětihodnosti, které se staly architektonickými a kulturními skvosty. 

Lanzarote tak díky Manriquemu patří k ostrovům s původní kulturou a architekturou, která i přes velký komerční tlak zůstává a zůstane neměnná. Na základě filozofie  „čistoty a původnosti“ byl ostrov zařazen k přírodním rezervacím. Nemůžeme se divit, že jeho čistotu a klid vyhledává mnoho umělců, politiků a známých osobností, kteří si potřebují oddechnout, nebo tvořit. Je známo, že atmosféra ostrova učarovala také Václavu Havlovi, bývalému prezidentovi České republiky.   


Lávové kameny a patio

Lanzarote má sopečný charakter, a tak základní surovinou, která se používá při budování staveb, je lávový kámen. Při stavbě tradičních domů se kromě kamenů využívala i hlína a sláma. Takto vznikaly první usedlosti, které jsou i dnes v perfektním stavu a výborně slouží nové generaci. 

Téměř každý dům disponuje minimálně jednou terasou, malou zahradou a vlastní zásobárnou vody. Vzhledem k celoroční, stálé teplotě, není v domech zavedená klimatizace. Přirozené světlo a čerstvý vzduch zabezpečují kruhové otvory, které jsou vybudované ve stropech místností.     

Pro dispoziční řešení interiéru je zase typické řešení v stylu loftu, jehož součástí je patio - otevřený vnitřní prostor s jednoduchým nábytkem, osázený květinami, ve kterém se nachází bazén nebo vodotrysk. 

V tradičních lanzarotských usedlostech žila v domě společně s lidmi i zvířata. Oblíbenými společníky se stali například holuby, kterým budovali „hnízda“ ve formě otvorů v stěně.   

Řešení na míru bez profesionálního architekta

Všechny domy na ostrově mají jednotný charakter. Kromě už vzpomínané charakteristiky jsou pro stavby typické ploché střechy, které souží také jako zásobárna vody a menší okna. Ty chrání majitele domu před silným africkým větrem.  

Na ostrově není vysoká vzdělanost a nenajdete tu ani architektonická studia, která by uspokojovala svoji klientelu. Zařizování interiéru tak zůstává na samotných majitelích. Pro lanzarotský styl jsou charakteristické tyto tři atributy: veselost, hravost a propojení původního s moderním.

Veselost interiéru je dána jeho barevností a nenuceností. Ostrované se nebojí barev a jsou odvážní i při vymýšlení svých vlastních technologií. Mají v oblibě různorodé barevné kombinace, složené z pastelových a živých, veselých barev, což harmonizuje s jejich jižanskou mentalitou.  Asi nejvýraznějším barevným prvkem jsou stěny. Není překvapením, když každá stěna v domě dýchá jinou barvou. Barevné odstíny jsou navrženy intuitivně tak, aby byly přizpůsobeny charakteru stavby a interiérovému vybavení. Ostrované při malování stěn využívají speciální technologii, při které na stěnách zůstanou pravidelné ,,fleky". Kromě žlutých, modrých, červených, oranžových a zelených odstínů si velkou oblibu získala karmínová barva. Karmín se získává z místních kaktusů.    

Přirozený cit a kreativita dávají prostor pro hravost. Místní obyvatelé se dokážou vyhrát skutečně s každou maličkostí. Není náhoda, když v domě narazíte na sedačku vyrobenou ze sedel na velblouda nebo lampu z pohárů.     

Pro samotné vybavení interiéru je specifické propojení retro stylu s modernou, která má někdy až surrealistický charakter. V souvislosti s materiály dominuje kámen, dřevo a textilie. Nábytek je vyroben z masivu, a tak jako stěny i on obvykle bývá namořen různými barevnými odstíny. Podlahy jsou z přírodního kamene a kromě chladícího efektu skvěle zapadají do celkové atmosféry prostoru. Na podlahách se častokrát vyskytují i mozaiky, které se nacházejí i na skle ve formě vitráží. Zajímavým prvkem jsou vezděné police, sloužící jako odkládací prostor, nejčastěji na knihy a dekorace.

Co se týká osvětlení, základem je přirozené světlo, kterého je v každém interiéru dostatek. Z umělých zdrojů se nejvíce využívají stropní svítidla a stolní lampy. Mnoho místních obyvatel inklinuje ke křišťálovým lustrům a svítidlům, které si nechávají přivést ze zahraničí.     

Pro obklady, vybavení koupelen a sociálních zařízení se používá standardní, tuzemská značka Roca. Tu můžete najít v každém domě, bytě, hotelu a restauraci, což je pozitivní ukazovatel, který vypovídá o podpoře místní ekonomiky. 

Přirozenou součástí vybavení jsou interiérové doplňky. Preferují se výrobky z přírodních materiálů jako mušle, perleť, lávové kameny, dřevo, hlína a textilie, dále svíčky, zrcadla, obrazy, fotografie v barevných rámech, lampičky, polštáře, závěsy apod., které se dají perfektně sladit s interiérem. Někdy jsou to jen doplňky, které dají místnosti ten správný šmrnc. Jsou totiž dokonalou výpovědí o místní kultuře.   

Za povšimnutí stojí i zahradní architektura. I když je Lanzarote ostrovem, na kterém neroste tráva, najdete tu mnoho krásných záhrad a parků, kde rostou palmy, kaktusy a aloe vera.  


Foto: Jana Labuťová

Poděkování: Touto formou děkujeme cestovní kanceláři Canaria Travel Praha (www.canariatravel.cz) a hotelu Galeon Playa Lanzarote (www.galeonplaya.com) za jejich laskavou pomoc, díky které se s Lanzarote a jeho kulturou mohou seznámit i čtenářky magazínu Žena-in  :-)

Reklama